banner28

OKLAR TAŞKENT'E DÖNDÜ 'NEDEN SESSİZ?'

MedyaRota gündemi belirlemeye devam ediyor. Sakarya Üniversitesinde görevli 2 Araştırma görevlisi ve 1 doktora öğrencisinin Teröre destek veren bildiriye imza atmaları üzerine oluşan tepkiler gündemdeki yerini koruyor.

OKLAR TAŞKENT'E DÖNDÜ 'NEDEN SESSİZ?'
banner3

Son olarak MedyaRota.com Genel yayın yönetmeni Ersin İbil’in yazdığı yazıdan sonra bir açıklama yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas  Üniversite de görevli 2 kişi hakkında soruşturma başlattıklarını ifade etmişti.

 

MedyaRota’nın gündeme taşıdığı konunun ayrıntısında ise bu akademisyenlerden birinin CHP İL Başkanı Ayça Taşkent’in oğlu olması vardı. Kamuoyunun bu konuda merak ettikleri gündemdeki yerini korurken gözler CHP İl Başkanı Ayça Taşkent’e çevrilmişti.

Tam da bu sırada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün bir açıklama yaparak “Ayça Taşkent neden sessiz?” diye ordu.

 

TAŞKENT NEDEN SUSUYOR?

Adatavır İnternet Haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Bulut’a özel açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili 

Ayhan Sefer Üstün açıklamasında: "Her fırsatta Cumhuriyeti kurduğunu iddia etmekten geri durmayan CHP’nin Sakarya İl Başkanı Sayın Ayça Taşkent’in oğlunun da o sözde bildirgeyi imzalayanlar arasında olduğunu büyük bir üzüntüyle öğrendik. Sayın Taşkent’in bu konu hakkında oğlu gibi düşünmediğine inanmak istiyoruz. Suçun şahsiliği ilkesini elbette göz önüne alıyoruz, oğlunun suçunu annesi çekemez. Ancak Sayın Taşkent’in de tüm bu yaşananlar ile ilgili olarak bir açıklama yapması ve kamuoyunu aydınlatması gerekir” şeklinde konuştu.

 

“VATANA İHANET EDİYORLAR!”

   Akademisyenlerin imzaladıkları sözde bildirgeye tepkiler çığ gibi artarken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, sözde bildirgeye imza atan akademisyenlerin terör destekçisi olduklarını ve tam olarak vatana ihanet ettiğini söyledi.

 

“3 BAŞLIĞIN NE OLDUĞUNU KAMUOYU İYİ BİLMELİ”

   “Üstün yaptığı özel açıklamada: "Sözde bildirge incelenirse akademisyenlerin üç başlık altında PKK'nın yanında devletin karşısında oldukları belli olur. 1. Bu sözde bildirgede devleti katliam yapmakla, sürgün yapmakla, kıyım yapmakla suçluyorlar! 2. Yine bu sözde bildirgenin ikinci başlığında: PKK ile anlaşmamız gerektiği ve PKK’ya yol haritası sunmamız talep ediliyor, bu çok açık şekilde ifade ediliyor. Orada ‘Kürt Hareketi’ ile anlaşın ibaresi var ama orada bahsedilen ‘Kürt Hareketi’ diye tabir edilen terör örgütü PKK’nın kendisidir. Üstelik PKK’ya yol haritası sunmamız isteniyor! 3. Sözde bildirgenin üçüncü başlığında ise devlet ve hükümet aleni olarak tehdit edilerek; ‘Bunları yapmazsan devleti yurt dışında ihbar ederim’ yani muhbirlik yaparım diyorlar.” diye konuştu.

 

“CHP SÖZDE BİLDİRGEYE NEDEN DESTEK OLUYOR!”

   Üstün, sözde bildirgedeki üç ana başlığın kesin olarak vatana ihanet olduğunu belirtti. Üstün açıklamasının devamında ise şunları söyledi:Bu üç ana unsur açık açık vatana ihanettir. CHP’de kenarından köşesinden bu sözde ve kabul edilemez bildirgeye destek olmak için çaba gösteriyor. Sakarya’da bu konuda maalesef çok garip gelişmeler oluyor. Cumhuriyeti kuran parti olduğunu iddia eden  Cumhuriyet Halk Partisi’nin İl Başkanı’nın oğlu, açık olarak vatana ihanet olarak görülen bildirgeye imza atıyor! Bu konunun üzerinden neredeyse 1 hafta geçmesine rağmen CHP Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent’in herhangi bir açıklamasını veya paylaşımını göremedik.” dedi.

 

“SUSKUN KALMASI DESTEK ANLAMINA MI GELİYOR!”

   Ayhan Sefer Üstün, Taşkent’in açıklama yapmaktan imtina etmesinin iyi bir gelişme olmadığını belirterek: “Sayın Taşkent’in tüm bu olanları destekliyor mu yoksa karşı mı? Bu konuda Sayın Taşkent’in düşüncelerini kamuoyuyla birlikte biz de merak ediyoruz. Ancak suskun kalması, hiç arzu etmesek de desteklediği anlamına da gelebilir! Ancak biz yine de tüm iyi niyetimizi koruyarak, oğlunun yaptığı kabul edilemez bir davranışı annesinin üzerinden eleştirmek istemiyoruz. Ancak, bu Sayın Taşkent’ten konuyla ilgili olarak bir açıklama beklememiz zaruret olarak karşımıza çıkıyor.”diye konuştu.

 

“BU TARTIŞMA MAALESEF DEVAM EDECEKTİR!”

   Üstün, CHP İl Başkanı Taşkent’in tercihinin suskunluktan yana kullanmasını da eleştirdi. Üstün: “Eğer Sayın Taşkent, devletimiz ve milletimiz ve tüm vatandaşlarımız için kabul edilemez durumda olan o sözde bildirgeye karşı bir açıklama yapmayacaksa, tercihi bu yönde ise yani suskunluğuna devam edecekse doğal olarak bu tartışma maalesef devam edecektir.” dedi.

 

“TAŞKENT’İN AÇIKLAMA YAPMASI ÇOK MU ZOR?”

   Terörle topyekün mücadele ettiklerini belirten Üstün, terörü ve destekleyen unsurlara karşı Taşkent’in neden açıklama yapmadığını anlayamadıklarını söyledi. Üstün: “Hükümetimiz terörle mücadele konusunda tüm imkanlarını seferber ediyor. Gelen şehit haberleri sonrasında, 1 milyonluk bir şehrin ana muhalefetinin il başkanının sessiz kalmayı tercih etmemesi gerektiğine inanıyoruz. Şehitlerimize ve onların yakınlarına karşı nasıl bir açıklama yapacak Sayın Ayça Taşkent? Aleni olarak terörü destekleyen bir bildirge hakkında ağzını bıçak açmayan sayın CHP il başkanının terörü ve destekleyen unsurlara karşı açıklama yapması çok mu zordur acaba?” dedi.

 

“DESTEK VERENLER MİLLETTEN CEVABINI ALIR!”  

   Sözde bildirgenin, kabul edilebilir ve akademik bir bildirge olmadığının altını özellikle çizen Üstün: Sözde bildirgenin akademik bir bildirge olmadığı, insan haklarından ve özgürlüklerinden bahseden bunlara vurgu yapan bir bildirge olmadığını tüm Türkiye gördü. Devleti katliam yapmakla, sürgün yapmakla ve kıyımla suçlayan sözde bildirgeye karşı açıklama yapmayan tüm siyasiler bunun hesabını elbette necip milletimize vereceklerdir.” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER