Nobel Teklifi Kilis'te Sevinçle Karşılandı

İnsan Haklarından Sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, sahabeler şehri olarak bilinen Kilis'e nobel barış ödülünün verilmesi önerisi, kentte sevinç ile karşılandı.

Nobel Teklifi Kilis'te Sevinçle Karşılandı
banner3

Gelecek dönem ki Nobel Barış Ödülünün Kilislilere verilmesini öneren Üstün, "Çünkü Kilis nüfusundan çok fazla göçmeni yıllardır barındırıyor, onlarla birlikte yaşıyor ve bir olay bile olmuyor. Empati yapalım, diyelim Ankara'nın nüfusu 5 milyon, 6 milyon mülteciyi burada barındırabilir miydik? Çok zor. Ama Kilisliler nüfusundan çok daha fazla insanı yıllardır misafir ediyor. Bu nedenle Nobel Barış Ödülü Kilislilere verilsin. Bundan daha barışçıl bir davranış olabilir mi?" ifadelerini kullanmıştı.    

   Üstün'ün önerisi kentte sevinçle karşılandı. Önerinin kent insanını gururlandırdığını belirten Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, bu gelişme üzerine yaptığı açılamada, “Kilis yıllardır 90 bin nüfusu olmasına rağmen 120 bin Suriyeli misafire de bakmaktadır. Her şeye rağmen Kilisli vatandaşlarımız, Suriyeli misafirlerimizle Ensar-Muhacir ilişkisi içerisinde kardeşçe geçinmektedir. Savaşın seslerini her gece penceresinde hisseden bu kent ‘Yitip gitmiş hayatlara, yüreğini açan bir şehir.’ Bu hem Türkiye’ye hem de Dünya’ya örnek olacak bir davranıştır. Biz bu durumu bir eksi olarak görmüyoruz aksine artı olarak görüyoruz. Çok kıymetli İnsan Haklarından Sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün'e göstermiş olduğu bu duyarlılık ve hassasiyet için Kilis halkı ve şahsım adına şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Bu konuda üstümüze düşecek tüm girişim ve çalışmalara hazır olduğumuzu da buradan ilan etmek isterim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2015, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER