banner28

MİLLETVEKİLİ ÜSTÜN 'DÜŞMANLIĞA VARAN BİR YAKLAŞIM'

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Hollanda'nın uyguladığı skandal kararlarına ilişkin, "Hollanda'da, PKK sözde bayraklarıyla, terör örgütü elebaşı posterleriyle caddelerde yürüyüş yaptırıyorlar, öbür tarafta ise legal, yasal yollarla büyük bir salonda toplantı yapmaya kalksanız buna izin vermiyorlar. Bu çifte standardın da ötesinde, neredeyse düşmanlığa varan bir yaklaşım." dedi.

MİLLETVEKİLİ ÜSTÜN 'DÜŞMANLIĞA VARAN BİR YAKLAŞIM'
banner3

Üstün'ün yaptığı açıklamada, Hollanda'nın skandal tavırlarını kabul etmediklerini ve kınadıklarını belirtti.


"Bakanlarımızın uçakları indirilmedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız ülkeye kara yoluyla girdiği halde orada özel timlerle önü kesilerek diplomatik pasaporta sahip ve Türkiye'yi temsil eden Bakanımız o ülkeden apar topar gönderildi." diyen Üstün, "Bu ne insan haklarına, ne uluslararası hukuka ne de komşuluk ilişkilerine sığacak bir durum değil. Hollanda çok büyük bir yanlış yaptı. Burada siyasi bir kişiliği bu şekilde ülke dışına çıkarma hakkınız yok." ifadesinde bulundu.


- "Bu olaylar Hollanda'daki vatandaşlarımızı birbirine kenetledi"
Hollanda'nın bu tutumunun bir şov olduğunu söyleyen Üstün, bu olayların halk oylamasıyla ilgili vatandaşları tetiklediğini vurgulayarak, şunları kaydetti: 
"Olayın üzerinden bir hafta geçmeden Hollanda'ya giderek oradaki vatandaşlarımızı, esnaflarımızı ziyaret ettik. Orada küçük çaplı da olsa toplantılar gerçekleştirdik. Camilere, dernek ve vakıflara ziyaret gerçekleştirdik. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan vatandaşlarımızla diyalog kurmamızı kimse engelleyemez, Hollanda'da da bunu yapamaz. Zaten kendi içlerinde tartışmada başlamış,  'Bunu sürdürmememiz ve ilişkileri yeniden tamir etmemiz gerekir' diye. Kendi içlerinde bir takım itiraz ve öneriler getirmeye başlamışlar."


Üstün, Hollanda'nın, Türkiye'nin düşmanlığına değil, dostluğuna ihtiyacı olduğunu ve oradaki Türklerin de aynı düşüncede olduğunu ifade ederek, "Orada 500 bin insanımız var ve bunun önemli kısmı, ticaret ve iş adamı. Bizim de orada ekonomik ve siyasi çıkarlarımız var. Bu konular tamir edilecektir fakat siyaseten Hollanda bu tavrının bedelini ödeyecektir. Hollanda'nın tutumu dünya üzerinde görülen bir olay değil." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2017, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER