MESAJIN GEREĞİ YAPILIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 24 Haziran gecesi “Milletimizin sandıkta partimize verdiği mesajı aldık” demişti. AK Parti bu kapsamda seçimlerin ilk analizini yaptı, Erdoğan ile milletvekilleri arasındaki oy farkı masaya yatırıldı. Ağustos’taki kongrede parti yönetimi yenilenecek ve Mart 2019 seçimlerine kadar eksiklikler giderilecek.

MESAJIN GEREĞİ YAPILIYOR
banner3

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim gecesi milletvekilliği seçim sonuçlarını işaret ederek “Milletimizin sandıkta partimize verdiği mesajı aldık” söyleminin ardından AK Parti yönetimi seçimlerin ilk analizini çıkardı. AK Parti bu kapsamda seçimlerin ilk analizini yaptı, Erdoğan ile milletvekilleri arasındaki oy farkı masaya yatırıldı. Ağustos’taki kongrede parti yönetimi yenilenecek ve Mart 2019 seçimlerine kadar eksiklikler giderilecek.

KARŞILAŞTIRMALI RAPOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan ilk raporlarda karşılaştırma oy oranları ortaya koyuldu. MKYK ve MYK toplantısında sunulan analizin arından seçmenin verdiği mesajın gereği yapılması için harekete geçildi. AK Parti’nin hangi bölgelerde oyunu artırdığı hangi bölgelerde azalttığı belirlendi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın aldığı oy ile Milletvekilliği seçiminde AK Parti’nin aldığı oylar arsındaki fark tespit edildi. AK Parti’nin milletvekilliği kaybettiği iller ve kıl payı milletvekilliği kaçırdığı iller tespit edildi.

 

SAHA TARAMASI YAPILACAK

16 Nisan referandumunda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ‘evet’ diyen vatandaşların Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy tercihleri de incelendi. Rakamların yanı sıra AK Parti’de saha taraması da yapılacak. Özellikle oy oranın düştüğü bölgelerde nedenler araştırılacak. Araştırmalar sonucunda milletin sandıkta Erdoğan’a oy verirken AK Parti’yi neden tercih etmeyerek verdiği mesajın gereği yapılacak.

MART’A SAĞLAM GİRECEK

AK Parti, sahada karşılaşılan sorunlar ve teşkilatlarda görülen eksiklikleri yaklaşan yerel seçimleri de dikkate alarak aşmak için çözüme odaklanacak. Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere eksiklikler giderilmiş şekilde vatandaş karşısına çıkılması hedeflenecek.

YEREL SEÇİM UYARISI YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantılarda seçim sonuçlarıyla ilgili, “Başarı ama irdelenmesi gerekiyor, partinin oyu neden böyle?” dedi. Erdoğan kurmaylarına yerel seçimleri işaret ederek, “gerekli tedbirleri almazsak yerel seçim kötü netice verir” uyarısında bulundu.

KONGREDE YENİLENME BEKLENİYOR

Öte yandan AK Parti’nin bir diğer gündemi ise kongre süreci oldu. 6’ncı Olağan Büyük Kongre’yi 18 Ağustos’ta yapacak olan AK Parti delege listelerini gözden geçirmeye başladı. Erdoğan’ın teşkilatta ve Meclis grubunda yaptığı revizyonu kongrede parti üst yönetiminde de gerçekleştirmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER