banner28

Koalisyon Görüşmeleri Başladı

Koalisyon görüşmeleri dün resmen başladı. Davutoğlu'nun ilk durağı CHP'ydi. Başbakan DAvutoğlu bugün ise sırasıyla önce MHP, sonra da HDP ile görüşecek.

Koalisyon Görüşmeleri Başladı
banner3

STAR GAZETESİNİN HABERİ

Başbakan Davutoğlu’nun CHP’yi ziyaretiyle başlayan takvim, müzakere öncesi ön görüşme niteliği taşıyor. Hem AK Parti hem de CHP’nin ‘iyi niyetle’ başladığı görüşmenin hedefi güçlü hükümet...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinin ilkini CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdi. Başbakan Davutoğlu “Olumlu bir görüşmeydi. Görüşmelerin sürdürülmesine karar verdik” dedi. Davutoğlu, görüşmelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan konusunun ise hiç gündeme gelmediğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 63. Hükümeti kurmakla görevlendirdiği AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu dün ilk koalisyon görüşmesini CHP lideri Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdi. CHP Genel Merkezi’nde yapılan ve kısa sürmesi beklenen görüşme 1 saat 40 dakika sürdü. Görüşmenin ardından partisinin genel merkezine gidererek burada bir açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinin ortaya çıkardığı tablonun gereğini yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Yoğun mutfak çalışması

Görüşme öncesi yoğun bir ‘mutfak çalışması’ yaptıklarını anlatan Davutoğlu, “AK Parti içinde, kendi tabanımızın temayüllerini almak dışında her partiyle ilgili özel komisyonlar kurduk. Partilerin seçim beyannameleri, koalisyon tutumlarıyla ilgili de kendi bakışımızı geliştirdik. Bizim gördüğümüz tabloda en önemli unsur karşılıklı güvenin ihdas edilmesidir” dedi.

‘Samimi ve dostane’ görüşme

Görüşmenin samimi ve ve dostane bir atmosferde geçtiğini kaydeden Davutoğlu CHP’nin ve kendilerinin açıkladığı temel ilkeler çerçevesinde bir an önce güçlü bir hükümetin kurulmasını arzuladıklarını anlattı. Davutoğlu, ilk adımda görüşmelerin devamı konusunda mutabık kaldıklarını söyledi. 

O konu gündeme hiç gelmedi

Davutoğlu gazetecilerin sorusu üzerine görüşmede Cumhurbaşkanı konusunun gündeme gelmediğini belirtti ve “Cumhurbaşkanlığı makamı bir hükümet ortaklığı görüşmelerinin gündemi olacak husus değildir. Bu çerçevede de bu konu açılmadı” cevabını verdi.

Baş başa görüşme olmadı

Davutoğlu CHP ile görüşmede Kılıçdaroğlu ile baş başa bir görüşmenin olmadığını  söyleyerek “Ancak belli aşamada liderlerle baş başa görüşme talebi gelirse, buna da olumsuz bakmam. Bu çalışmalar yapıldıktan sonra liderlere sunulan görüşlerin değerlendirilmesi gerekebilir” yanıtını verdi. İkinci tur görüşmelerin Ramazan Bayramı sonrasında devam edeceğini tekrarlayan Davutoğlu bu süre içinde görüşmelerin yine görevlendirelecek bir arkadaşları üzerinden yürütüleceğini de kaydetti. 

16 YIL SONRA İLK KOALİSYON TURU

Başbakan Davutoğlu ve CHP lideri arasındaki görüşme 16 yıl sonra yapılan ilk koalisyon görüşmesi oldu. 18 Nisan 1999’da seçimlerden 1. parti çıkan Bülent Ecevit’in DSP’si MP ve ANAP ile koalisyon hükümeti kurmak için görüşmüştü.

CHP İSTEDİ EKİPLER 1+5 OLDU

AK PARTİ Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki görüşmede CHP’nin talebi doğrultusunda AK Parti ve CHP’den 5’er kişilik heyetler eşlik etti.  AK Parti heyetinde Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ve Ankara Milletvekili Mücahit Aslan yer alırken CHP heyetinde ise Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak, Haluk Koç, Selin Sayek Böke, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Rasim Bölücek yer aldı.

TERÖRE VE ŞİDDETE GEÇİT VERMEYECEĞİZ

Başbakan Davutoğlu, bir gazetecinin PKK’nın son saldırılarını ve KCK’nın ‘ateşkesi bitirme’ açıklamasını sorması üzerine son dönemlerde saldırıların arttığına dikkat çekti. 7 Haziran’ı olgunlukla tamamlamış Türkiye’nin şiddet sarmalına çekildiğini ve bu durumun benzerinin 2011 seçimlerinde de yaşandığına dikkat çeken Davutoğlu tüm partilerin terör ve şiddet karşısında ortak tavır alması gerektiğini kaydederek “Herkes ciddi sınavla karşı karşıyadır” dedi. Saldırıların gerekçesi olarak, baraj ve yol yapımının gösterildiğini belirten Davutoğlu Türkiye hükümetlerinin kimsenin tehdidi ile geri adım atmayacağını vurguladı. 

Akşam acil toplantı yapılacak

Hükümet olarak ‘ateşkes’ tabirini asla kullanmadıklarını ancak Çözüm Süreci ile başlayan ‘çatışmasızlık durumun’a ise Türkiye sınırlarını terk etme taahhüdünü yerine getirmeyenlerin darbe vurduğunu kaydetti. Davutoğlu, bunun için uzun süre beklediklerini bir yandan da demokratikleşme adımları attıklarını ifade ederek “Bu şekilde ifadelerle, ülkemizi, hükümeti, Meclis’imizi tehdit eden yaklaşımlara da kesinlikle müsaade etmeyeceğiz” dedi. Herkesin şiddet ve demokrasi arasında seçim yapma aşamasına geldiğini belirten Davutoğlu, Kamu düzenin tesisi için her türlü tedbiri alırız. İlgili birimimizi toplantıya çağırdım, gerekli talimatlar yapılmıştır. Hiçbir şekilde teröre şiddete izin verilmeyecektir.  Bu basın toplantısını Kılıçdaroğlu’na gitmeden yapmayı düşündüm. Ama sizi iki kez ‘son dakika’ ifadelerinden kurtarmak için tek basın toplantısında karar verdik” dedi.

14 MADDELİK TESPİT TUTANAĞI

Görüşme ile ilgili CHP cephesinden açıklamayı da CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç yaptı. CHP’nin çözümsüzlüğün adresi olmayacağını ifade eden Koç, bu görüşmenin bir ön görüşme olduğunu belirterek ‘’Ortak çalışma noktalarının tespitine dönük niyet ortaya kondu’’ dedi. Bunun bir ‘öngörüşme’ olduğunu vurgulayan Koç, “Müzakereler öncesi bir usül ve irade ortaya kondu. Bundan sonrası yöntem çerçevesinde ele alınacak. İkinci tur öncesinde bir değerlendirme yapılır. Hiçbir şey 1 saatlik görüşmede tamamlanmıyor. İki parti arasında Ömer Çelik ve ben herhangi bir aksaklık olmadığı sürece teması sürdürmeye gayret edeceğiz. 14 maddelik bir tespit tutanağı var. Türkiye’nin önünde biriken sorunların aşılması için niyet ortaya kondu” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 23:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER