Kılıç Çok İddialı: Hepsini Kazanacağız!

Ak Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, yerel seçimler, parti içerisindeki son durum ve ihraç tartışmalarına ilişkin Adapazarı Akşam Haberleri gazetesine çok özel açıklamalarda bulundu.

Kılıç Çok İddialı: Hepsini Kazanacağız!
banner3

“BÜTÜN BELEDİYELERİ ALACAĞIZ”

Ak Parti, Mart 2019’da yapılması planlanan yerel seçimlerde Sakarya’da tüm belediyeleri almayı hedefliyor. Ak Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, “16 İlçe ve Büyükşehir Belediyesi’ni alacağımıza inanıyoruz. Bu seçim öncesinde çok ciddi bir çalışmanın yanı sıra kendi içimizde öz eleştiride yapıyoruz” dedi.

 

“SİSTEM DEĞİŞTİ”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İl Başkanı Fevzi Kılıç, geride bırakılan 24 Haziran seçimlerini değerlendirdi. Her seçim gibi bu seçimde de diğerlerine göre farklılıklar olduğunu belirten Başkan Kılıç, “Her seçimin kendine has bir konjonktürü var. AK Parti kurulduğunda bu farklıydı, takip eden seçimlerde de değişim gösterdi. 2007 seçimleri sonrasında asker bir bildiri yayınladı, buna ‘e-muhtıra’ ismi verildi. Cumhurbaşkanlığı ve 367 krizi çıktı arkasından. 2011 seçimleri sonrasında AK Parti yeniden iktidar olunca diğer partiler stratejilerini değiştirdi. Arkasından arka arkaya terör olayları oldu. 7 Haziran 2015 seçimlerinde de AK Parti içerisinde oluşan rahatlık sonrasında iktidar olamadık. Hükümet kurulamadı ve tekrar seçime gidildi. 24 Haziran seçimlerinde de bir sistem değişikliği yapıldı, bu seçimin farklılığı da buydu. Cumhurbaşkanı ve Milletvekilleri ayrı seçildi” dedi.

ÖZ ELEŞTİRİ YAPTI

24 Haziran seçimleriyle ilgili olarak öz eleştiri yapan Başkan Fevzi Kılıç, Türkiye genelinde Sakarya’nın başarılı olduğunu ancak 1 Milletvekili kaybettiklerini belirterek; “Farklı bir konjonktürle girilen bu son seçimde AK Parti olarak özelimizde çok başarılıyız ya da bu seçimden başarıyla çıktık diyemeyiz ama Türkiye geneline baktığımızda Sakarya’da Cumhurbaşkanımıza 70.55 oy oranı çıktı. Milletvekili seçimlerinde ise 58.18 oy oranıyla Marmara’da 1’inci, 81 İl içerisinde 5’inci oldu. Türkiye geneline baktığımızda Sakarya başarılı gözüküyor ama kendi içimize baktığımızda sistem ne olursa olsun bizim 1 milletvekili kaybımız var. Seçimlerin tahlili açıkçası budur” ifadelerini kullandı.

HEDEF YİNE 17

Önümüzdeki yerel seçimlerde AK Parti’nin hedefinin yine 17 olduğunu ve AK Parti Genel Merkezinin aday seçme konusunda oldukça titiz olduğunu belirten Başkan Kılıç, “Yerel Seçimlerde gerçekten seçim çalışmaları çok farklı oluyor. 16 İlçe ve Büyükşehir Belediyesi var Sakarya’da ve yüzde 60 oranının altında oy aldığımız ilçe yok. 24 Haziran seçim sonuçları şunu gösterdi bizlere, aday belirleme noktasında Genel Merkez biraz daha titiz ve hassas davranacak. Bu çalışmaların ardından yine hedef olarak 17 Belediyenin tamamını alacağımıza inanıyoruz. Sakarya’da AK Parti’nin Belediye kaybedeceğine inanmıyorum ama gerçekten çok ciddi bir çalışma yapıyor bu konuyla ilgili Genel Merkezimiz. 18 Ağustos’ta gerçekleşecek kongreden sonra Merkez Karar Yönetim Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu belli olacak ondan sonra şehirde Belediye Başkanlığı ile alakalı anketler yapılacak, teşkilatlara sorulacak ve kamuoyu yoklaması yapılacak ve hepsi bir araya gelince adayları belirleyeceğiz. Ben önümüzdeki yerel seçimlerin normal tarihinde yapılacağı ve çok güzel bir seçim olacağı kanaatindeyim” dedi.

“REKABET ÜST SEVİYEDE OLACAK”

Yaklaşan yerel seçimlerde rekabetin üst seviyelerde olacağını belirten Başkan Kılıç, “Rekabet üst seviyede olacaktır, bu yerel seçimler daha öncekilerden daha çekişmeli geçecektir. 24 Haziran gibi normalde yan yana olmayacak isimlerin siyaseten bir araya geldiği ve ittifak oluşturduğu bir seçim olmayacaktır. Yani aday göstermeyebilir partiler, şu partinin adayını destekliyoruz diyebilirler ancak bunun halkta karşılığı ne olacaktır? Bilemiyorum. Bu seçim öncesinde çok ciddi bir çalışmanın yanı sıra

kendi içimizde öz eleştiride yapıyoruz. Bundan sonra da hata yapmadan yolumuza devam edecek ve çok iyi sonuç elde edeceğiz” şeklinde konuştu.

“HİZMET İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Yerel seçimde yeniden hedefi yakalamak için hep birlikte çalışacaklarını belirten Başkan Kılıç, “Her seçim sonrasında şöyle bir tablo ortaya çıkar, başarı çoksa herkes sahiplenir ancak bir noksanlık varsa herkes birbirini suçlar ama AK Parti’de son seçim sürecine bakıyorum da; Milletvekili Adaylarımızdan tutunda İlçe Teşkilatları ve Belediye Başkanlarımıza kadar herkes sahadaydı, herkes üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Hep beraber verdiğimiz mücadele ile başarılara ulaştık ve bundan sonra da yine hep birlikte yerel seçimlerde de millete hizmet etme noktasında tekrardan bize yetki verilmesi için çalışacağız” dedi.

 

MECLİS ÜYELERİ İHRAÇ MI EDİLECEK?

Karasu ve Ferizli Belediyesi’nde görev yapan AK Partili Belediye Meclis Üyelerinin Disiplin Kuruluna sevk edildiğini ve kararı Genel Merkezin vereceğini belirten Başkan Fevzi Kılıç, “Bizim Disiplin Kurulumuz var; ilçelerden, İlçe Teşkilatı ya da İlçe Belediyelerinden gelen bilgilerin yanı sıra kamuoyuna yansıyan AK Partili Belediye Meclis Üyelerinin AK Parti’nin ilke ve prensiplerine uymayan beyanatlar var. Bunlarla ilgili Genel Merkez Yerel Yönetimlerle yaptığımız görüşme sonrasında kendilerinde talepleri doğrultusunda bu isimler Disiplin Kuruluna verildi. Kendilerinin savunmaları alındı ve Genel Merkeze gönderildi. Önümüzdeki günlerde son karar önümüzdeki günlerde Genel Merkez’den gelecektir. Sonuçta seçilmiş insanlardır ancak bu kişilerin üyelikten çıkarılmasıyla ilgili olarak karar verilecektir. Bu kararı da raporun sonrasında Genel Merkez verecektir” ifadelerini kullandı.

“DİYALOG VE BİRLİKTELİK”

AK Parti İl Başkanlığı ile Milletvekilleri arasındaki diyaloğun çok iyi olduğunu belirten Başkan Kılıç, “Milletvekillerimiz ve İl Teşkilatımız arasındaki diyalog ve birliktelik çok güzel. Bu konuda hiçbir sıkıntı yok. Programlarımızda bir araya geliyor ya da Milletvekillerimizin gerçekleştirdiği ziyaretlerde bizde onlara eşlik ediyoruz. İstediğimiz zaman görüşüyoruz, en ufak bir sorunumuz yok. Kenan Sofuoğlu ilk defa siyasete giriyor, dolayısıyla ilk etapta siyaseti kendisi de çözmeye çalışıyor. Çok ilgili bir arkadaşımız ve listemizde olması sadece Sakarya’da değil tüm Türkiye’de AK Parti’ye bir heyecan kattı. Dünya’da Türk Bayrağını göndere çekmiş ve İstiklal Marşı’nı defalarca okutmuş son derece mütevazi bir arkadaşımız. Ali İhsan Yavuz ve Recep Uncuoğlu son derece deneyimli ve önemli görevlerde yer alıyor zaten, Çiğdem Erdoğan Atabek Hanımefendi ise yine siyasette deneyimli bir isim” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEDİ?

24 Haziran Seçimleri öncesinde Milletvekili Aday Adayı olmak isteyen ve bu sebeple AK Parti Genel Merkezi’ne giderek görüşme yapan Başkan Kılıç, Aday Adayı olmamasının altındaki sebebi ilk kez anlattı. Başkan Kılıç, “Milletvekili Aday Adayı olmak için İl Başkanları önce Genel Merkeze giderek görüşüyor, bizlerde gittik ve bu görüşme sonrasında listede yer alan Türkiye’deki 15 İl Başkanından biriside bendim. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan, listeye bakarak benim için ‘O’na orada ihtiyacım var’ diyerek benim Milletvekilliği Aday Adayı olmamı kabul etmedi. Ben elbette buna saygı duyuyorum. Şunu söyleyebilirim, Sakarya’da yerel anlamda elbette çok aday çıkacaktır, çok iyi isimler olacaktır ancak Genel Merkezimiz bize bir görev verirse ya da beni bir noktada değerlendirmek isterse hayır diyemem. İl Başkanı olarak görevimin başındayım ve verilecek her göreve hazırım” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 21:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER