KADINA ŞİDDET HALA EN ÖNEMLİ SORUN!

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek Mecliste yaptığı konuşmada Kadına yönelik şiddetin en önemli sorun olmaya devam ettiğini belirterek “Kadına yönelik şiddet dünyada hala en önemli sorun. AK Parti iktidara geldiği günden bugüne kadına şiddet ile mücadele hususunda sıfır tolerans ilkesi ile çok önemli adımlar atmıştır” dedi.

KADINA ŞİDDET HALA EN ÖNEMLİ SORUN!
banner3
TBMM kürsüsünden konuşma yapan AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek “ “Kadına yönelik şiddet dünyada hala en önemli sorun. AK Parti iktidara geldiği günden bugüne kadına şiddet ile mücadele hususunda sıfır tolerans ilkesi ile çok önemli adımlar atmıştır. 2004 yılından bu yana yapılan yasal düzenlemeler kapsamında Kadın-erkek eşitliği ilkesi daha da güçlenmiştir” ifadelerini kullandı.
 
‘Temel hak ve özgürlüklere ilişkin, milletlerarası anlaşmalar ile ulusal kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi durumunda çıkabilecek sorunlarda milletler arası anlaşmalar esas alınır’  diyen Atabek sözlerini şu şekilde sürdürdü ;
“CEDAW ve İstanbul sözleşmesi sayesinde ulusal düzenlemeler karşısında kanunlar üstün konuma getirilmiştir. 9 ocak 2003 tarihinde aile mahkemesi kurulması kararı alındı. Aile mahkemelerinin kurulması ile birlikte aile hukukunu ilgilendiren davaların yanı sıra, ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanunun uygulamasından doğan davalara bakmaktadır. Reform niteliğinde düzenlemeler içeren Türk Ceza Kanunu 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe girmiş, cinsiyet eşitliği ve kadına karşı şiddet konusunda çok önemli düzenlemeler yapılmıştır. 2014 yılında yapılan apılan değişiklik ile cinsel suçlara ilişkin cezalar artırılmıştır. 24 Mart 2009 yılında TBMM’de kadın-erkek fırsat eşitliği komisyonu kurulmuştur. Kadının statüsü genel müdürlüğü koordinasyonunda 2008 yılı itibari ile toplumsal cinsiyet eşitliği ulusal eylem planı hazırlanmış ve 8 farklı konu başlığı içeren bu eylem planı uygulanmıştır” diyerek sözlerini noktaladı.
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER