Isır'dan Belediye'ye Suçlama

CHP’li Erdoğan Isır Pamukova belediyesi çalışanının, belediyeye ait arazinin satışından haksız kazanç sağladığını iddia etti..

Isır'dan Belediye'ye Suçlama
banner3

CHP den Milletvekili aday adayı olduğunu geçtiğimiz günlerde açıklayan Erdoğan Isır, Büyükşehir yasası ile köy tüzel kişiliğine ait arazilerin belediyelere geçtiğini, Pamukova belediyesine bu yolla geçen Eskiyayla mahallesine ait 583 m2 arazinin 6.018 lira karşılığında belediyede çalışanı S.Y nin  ağabeyine satıldığını, satıştan iki gün sonra belediye çalışanı S.Y nin kendi adıyla bir emlak sitesinde araziyi 23.500 liraya satışa çıkardığını ifade ederek haksız kazanç elde edildiğini iddia etti.

CHP’li Erdoğan Isır yaptığı basın toplantısında 30 Mart 2014 yerel seçimler sonrası köy tüzel kişiliğine ait yerlerin belediyelere geçtiğini, köy tüzel kişiliğine ait olan bu yerlerin öncelikle köylülere satılması ve kiralanmasının uygun olacağını vurguladı.  Isır, Pamukova belediyesinin bu şekildeki arazileri köylüye satma ve kiralama yoluna gitmediğini iddia etti.

Isır, belediyeye geçen köy tüzelkişiliğine ait bir yerin Pamukova belediyesinde çalışan bir personelin ağabeyine satıldığını ifade ederek “Eskiyayla mahallesinde  124 ada no ve 8 numaralı parselin Pamukova belediyesinde çalışan S.Y adlı kişinin ağabeyi H.Y ye 04.12 2014 tarihinde  vergisi dahil 6.018 liraya satılmış olduğunu öğrendik.Hemen akabinde 15 Aralık 2014  tarihinde belediye personeli S.Y nin bir emlak sitesinde dört katı fiyata bu yeri satışa koyduğunu gördük. Bu yerin satışının kanunsuz olmadığı ama belediye çalışanın yakınına satışının yapılması ve bu yerin sonradan dört katı fiyata belediye personelince satışa çıkarılmasının etik olmadığını, burada haksiz bir kazanç olduğunu düşünüyorum “ dedi.

Isır, satış olayından sonra emlak sitesine bu yerin belediye personelince satışa konmasının duyulması sonrası, belediye personeli S.Y nin işten çıkarıldığını vurguladı. Satıştan köyün (Mahallenin) ve muhtarın haberi olmadığını da söyleyen Isır, yerin köye (Mahalleye) geri verilmesi gerekir.  Kaldı ki Eskiyaylalılar bu satıştan köye ait Eskiyaylalılar Derneğinin de haberi olmamıştır. Belediye meclis üyelerimizle bu ve buna benzer satışlarla ilgili iddiaları sonuna kadar takip edeceğiz. Amacımız kimseyi karalamak değil. Çok farklı iddialar geliyor. Amacımız bu yerlerin düzgün bir şekilde satışının yapılmasını ve köylüye kiralanması veya satılmasını sağlamak., yerel seçimler öncesi verilen sözlerin yerine getirilmesini sağlamak “ dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Eskiyayla Mahallesi Muhtarı İsmail Camcı ve Eskiyaylalılar Derneği Başkanı Mehmet Yavuz, satışı yapılan yerle ilgili kendilerinin hiçbir şekilde bilgilendirilmediklerini ifade  ettiler. Köy muhtarı Camcı “ Haberimiz olmayan bu satış sonrasında köylülerimize karşı zor durumda kaldım “ dedi.

Eskiyaylalılar Derneği Mehmet Yavuz ise belediye personelinin ağabeyinin aldığı yerin ihtiyaç nedeni ile satın alınmadığını iddia ederek “ Adı geçen yerin tapu devir işlemleri falan 11 Aralık 2014 te bitmiş. 15 Aralıkta ise belediye personeli olan arkadaş bunu emlak sitesinde dört katı fiyatına satışa sunmuş. Bu ticaret gibi bir şey olmuş. Üç gün sonra alınan yer satılığa çıkartılmış. Köyümüzün, derneğimizin, kooperatifimizin kendine ait yeri yok. Biz isterdik ki bu yer önce köyümüze, derneğimize ve kooperatifimize teklif edildin. Belediye başkanımız yapılan şeyin etik olmadığını söyleyerek belediye personelini işten çıkardı ve bizi de bilgilendirdi. Satışın iptal edilmesini istiyoruz. Dedemizden kalan yerleri bu zaman kadar korumuşuz ticarete malzeme olmasını istemiyoruz. Kanuni yolları da zorlayacağız “ dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2015, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER