İL BAŞKANI KILIÇ 'BAKANLIK BEKLİYORUZ!'

AK Parti Sakarya İl teşkilatında yapılan basın açıklaması sonrası Başkan Fevzi Kılıç basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İL BAŞKANI KILIÇ 'BAKANLIK BEKLİYORUZ!'
banner3

AK Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç ile basın mensuplarının soru-cevap bölümündeki diyaloğu şu şekilde;

BİR SONRAKİ HEDEF 500.000 OY!

Soru; Sayın başkanım şöyle bir durum var. Sakarya’da bir siyasi parti bugüne kadar ki en yüksek oyu aldı. Daha önce bu oya en çok Adalet Partisi yaklaşmıştı. Yani daha önceki seçimlere bakarsak aldığınız yüzde 67 buçukluk oy oranı yani şuan itibari ile tarihe geçti. Bu rekorun kırılmasını önümüzde ki seçimlerde de bekliyor musunuz? Ve bu sizin omzunuzda ki yükü nasıl etkiliyor?

-Çok ciddi bir kamu vicdanı var. 7 Haziran seçimlerinde de sandıktan çıkan iradeye saygılı olduğumuzu söyledik. Çünkü kamu vicdanının doğru karar verdiğine ben kalben inanıyorum. Bugün de milletimiz geçen süreci çok iyi değerlendirdi ve AK Parti dışında hiçbir siyasi partinin bu ülkeye hizmet etmeyeceği kanaatiyle AK Partiye tekrardan çok ciddi bir manada bir oy verdi. Ben dün bir programda da söyledim bugün almış olduğumuz 408.000 oyu geçen seçimlere göre 77.500 ilave oy aldık, yani bu ilave oyu kalıcı kılmak partimize bir dahaki seçimlerde tekrardan oy vermesini sağlamak bunların üzerine katkı sağlamak için biz mücadelemize devam edeceğiz.

 Çıtamız gerçekten yükseldi ama ben inanıyorum ki bir dahaki seçimlerde bizim hedefimizi de söyleyeyim 500.000 oydur. Biz bu seçimlerde almış olduğumuz oydan sonraki seçimlerde kesinlikle aşağıya düşeceğimiz kanaatinde değilim. Biz bu başarıyı sürdürülebilir hale getirip bunun üzerine biraz daha ilave yapacak hem milletvekillerimiz hem belediye başkanlarımız olmak üzere bu deneyimimiz tecrübemiz birikimimiz bizde mevcuttur inşallah bu sözlerimizi yerine getireceğiz.

GÖNÜL 7-0 İSTERDİ

MedyaRota Genel Yayın Yönetmeni Ersin İBİL Başkan Kılıç’a sorduğu “Başkanım şimdi seçim öncesinde görüştüğümüzde yazılmamak kaydıyla bir oran vermiştiniz. Bu oranın üstüne çıktınız. 65 demiştiniz 67 buçuk gibi bir oran çıktı. Yapılan bir anket sonucunda da aldığım duyum oranların biraz daha düşük olduğuydu. Ama sonra bir sihirli değnek sanki onu 67 buçuğa taşıdı Oyunuz 77.500 arttı ancak 6. Vekil gelmedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Şeklindeki soruyuda yanıtlayan Kılıç “Şimdi tabi gönül 7-0 isterdi. Zaten biraz daha oy alsaydık 7’yide yapmıştık. Şimdi mesela doğu illerine baktığımız zaman 30-35 bin civarında oy ile milletvekilleri giriyor. Şimdi bizde de 113 bin civarında MHP bir önceki seçimlerde oy almıştı, biz 50 bin civarında oy düşürürse yani 63 bin veya 65 bin bandına gelirse bizde 6 ile çarptığımız da 395 bini yakalarsak burası 6-1 oluyor. Ben 65 i size yazmamak kaydı ile uzun çarşının başında seyir halindeyken söyledim. Bunu’da il başkanı uçuyor diye de de düşünmeyin dedim. İl başkanı uçmadı ama şunu söyleyeyim arkadaşlarım bana h’i ısrarla söylemişlerdi. Ama biz bir sorumluluk sahibi insan olarak konuyu kamuoyu ile paylaşmadık. Böylesi bir durumda yanılmak da elbette ki güzel olurdu. Dolayısıyla ben kendi gönlümden 65 artı dedim. Artısı da ekstra olmuş oldu. Gerçekten çok güzel bir sonuç olmuş oldu. Tabi dışarıdan nasıl görünüyor ben bilmiyorum ama biz her hafta itibari ile aşağı yukarı 3 günde bir hangi bantta olduğumuzu veya nerede bir sıkıntımız olduğunu ya da hangi seçim bölgesinde hangi grupla sıkıntımız olduğunu nerede ne yapabiliriz gibi her türlü hesabı yapıyoruz. Gerçekten yönetim yürütme kurulumuzda ki özellikle SKM başkanımız ve SKM de bulunan 15 arkadaşımız inanılmaz bir performans gösterdiler. En ince ayrıntısına kadar bir makine mühendisi ne kadar ince hesap yaparsa inanılmaz derecede bir ince hesap yaparak çok güzel bir seçim çalışması geçirdik. Kalben söylüyorum pazar günü benim cep telefonum 5 sefer çalmadı. İlk defa acaba bizim telefonumu unuttular ne oldu sıkıntı mı var ben il başkanıyım ya beni niye aramıyorlar diye düşündüm. Yani birazda hiçbir problem yok bütün sandıklarda ki sorumlular hazır ben sadece temsil ediyorum ben bu seçimde son derece rahat bir seçim geçirdim. 

İŞ DÜNYASI SIKINTILARI GÖRDÜ

Kılıç Ersin İbil’in “7 Hazirandan 1 Kasıma gelen süreçte neyi farklı yaptınız bir çoğunu biliyoruz ama genel anlamda açıklamalar, kadın kolları, gençlik kolları, SKM Başkanında fark neydi? Türkiye genelinde de bir artış var ama Sakarya Marmara’da birinci olmuş çok önemsenecek bir başarı elde etmiş yani farklı ne yaptınız? Şeklindeki sorusuna ise “Her seçimin psikolojisi farklı oluyor. 7 Haziran seçiminin psikolojisiyle 1 Kasımda ki seçimin ulusal psikolojisi çok farklıydı. Dolayısıyla burada oy vermeye meyilli bir kesim kendiliğinden oluştu. MHP, CHP tabanında özellikle ticaretle uğraşanlar sıkıntıları gördüler ve AK Partinin dışında hiçbir partinin bu sıkıntıları aşacak iradesinin olmadığını gördüler veya iktidara en yakın parti AK Parti olduğuna dair genel bir kanaat oluştu.

Sadece oyu rahat verme noktasına bizde teşkilat olarak gidip gönüllerini yaptık. Bugün kadın kolları teşkilatını düşünün Zehra Hanım ve teşkilatı burada 6.000 civarında bir ev sohbeti yaptılar. Bu böyle kolay konuşulacak dilden değil. Gençlik kollarımızın da bu dönemde ciddi manada çalışmaları oldu. Geçen dönem daha görsel, 3-5 bin kişilik tertip etmiştik ama bu dönem tam gönüllere hitap eden programlar tertip ettik. Herkesle bir bir ilgilendik. Seçim beyannamemize de baktığımız zaman herkesi ilgilendiren bir seçim beyannamemiz oldu hem emekliye hem asgari ücrete hem taşerona öğrencilere ev hanımlarına her türlü insanımızın önünü açacak projelerle ortaya çıktık bu da bizim seçim çalışmamızı ciddi manada rahatlattı dolayısıyla böyle bir sonuç ortaya çıktı. Son söz kaderin üstünde bir kader vardır göklerden gelen bir karar vardır.” Şeklinde cevap verdi.

BU PAZAR SEÇİM OLSA SAKARYA 6-1 OLURDU!

Bir diğer Gazetecinin “Başkanım 500.000 oy beklediğinizi söylediniz gelecek seçimde. Sakarya’da alışılmış olan 5-1-1 kuralını ne zaman bozacaksınız?” sorusuna verdiği cevapta ise ; “İlk seçimlerde bozuyoruz onu. Aslında şöyle 1 Kasımda seçim olmasaydı, bu Pazar günü seçim yapmış olsaydık burası 6-1 olurdu. Bunu da ifade edeyim.” Dedi.

Başkan Kılıç’a sorulan diğer soru ve cevapları şöyle;

Genelde AK Parti seçimlerin hemen akabinde 15 gün içinde nerde az oy aldıysa onlarla ilgili çalışma başlatıyor. b az bir oy değil ama diğer ilçelere baktığımızda 78in yanında 60, 62ler az oy gibi görünüyor. Sapanca ve Serdivan üzerinde bir çalışma başlatacak mısınız?

Allah’a şükür % 62 gibi oyları sorguluyoruz. Normal şartlarda 62 sorgulanacak bir rakam değil ama şu da bir gerçek ki her işin kendine ait farklı bir etnik yapısı var. Bugün Akyazı dediğimiz yer 1989 seçimlerinde ilk belediye aldığımız yerdi yani refah partisindeydik o zaman.

BİR VEKİLİMİZİN BAKAN OLMASINI BEKLİYORUZ!

Başkanım bakan beklentisi var mı Sakarya’nın?

Var, bekliyoruz. Bizim 5 tane milletvekilimiz var 5’ide bakanlık yapabilecek kapasitede. Ama kamuoyunda Şaban beyin ve Mustafa beyin daha fazla adı geçiyor tabi. Ben bekliyorum ama bakalım.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 06:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER