banner28

Görüşmelerde 5 Formül, Aralarında Azınlık Hükümeti de var!

AK Parti Genel Başkanı Ahmet DAvutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında gerçekleşen Koalisyon görüşmeleri çerçevesinde 5 formül üzerinde durulduğu öğrenildi.

Görüşmelerde 5 Formül, Aralarında Azınlık Hükümeti de var!
banner3

AK Parti ile CHP arasındaki istikşafi görüşmelerin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun biraraya geldiği görüşmede koalisyon için farklı seçenekler konuşuldu.

ANLAŞMAZLIKLAR GİDERİLEMEDİ

Yeni anayasa, siyasi partiler kanununda değişiklik, seçim barajının düşürülmesi, yargı reformu, çözüm süreci, demokratikleşme gibi konularda uzlaşılırken, Suriye ve Mısır başta olmak üzere, eğitimde farklı model talebi, Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi ve ekonomi konusundaki anlaşmazlıklar giderilemedi.

4 YILLIK HÜKÜMET

*Davutoğlu, kurulacak hükümetin, bundan önceki AK Parti hükümetleri gibi icraat ve çözüm odaklı olması, ülkenin kazanımları ve istikrarın korunması ve daha da öteye taşıması üzerinde hassasiyetle duruyor.
CHP LİDERİ KABİNE DIŞI

*Kılıçdaroğlu, CHP ile koalisyonun 4 yıllık güçlü bir hükümet olmasını istiyor. Davutoğlu ise koalisyonun ucunun açık olmasını istiyor. Kılıçdaroğlu'un bu isteğine sıcak bakmıyor. Yine Kılıçdaroğlu'nun bir başka önceliği, kendisinin kabine dışında olduğu 2 yıllık hükümet.

SEÇİM TARİHLİ REFORM HÜKÜMETİ

*En fazla bir yıllık süreli 'Reform ittifakı' başlığı ile hazırlanacak ve seçim tarihinin de yer alacağı bir protokolle bütün ilkelerin belirlendiği bir formül de bir diğer seçenek. AK Parti, her ayrıntının protokolle belirlendiği bir reform ittifakı üzerinde duruyor. Bu formülde, seçim barajı, siyasi etik yasası, ekonomik ve sosyal adımlar (Emekliler, taşeron işçiler vs.) gibi konularda hükümetin atacağı bütün adımlar önceden belirlenen protokolle sınırlı olacak ve protokolün dışına çıkılmayacağı liderlerin imzalarıyla garanti altına alınacak.

AZINLIK HÜKÜMETİ

*Türkiye'nin daha fazla hükümetsiz kalmaması ve belirsizliğin son bulması için Kasım veya Mart ya da Nisan döneminde seçime gidilmesi şartıyla CHP'nin dışarıdan desteklediği AK Parti azınlık hükümeti bir diğer formül olarak masada duruyor.

RESTORASYON HÜKÜMETİ

*CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, restorasyon hükümeti söylemi doğrultusunda, AK Parti'den dış politikada, eğitim ve yargı alanlarında köklü değişiklikler talep etti. Bunları gerçekleştirmek için Dışişleri, Milli Eğitim, Adalet ve İçişleri Bakanlığı
CHP tarafından istendi.
Kaynak : yenişafak

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2015, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER