banner28

Davutoğlu'ndan 3 Dönem ve Seçim Açıklamaları

AK Parti Genel Başkanı veBaşbakan Prof.Dr Ahmet Davutoğlu, seçim hükümeti ile ilgili olarak 'Uygun gördüğüm isimlere teklif götürürüm' dedi. Davutoğlu 3 dönem kuralı ile ilgili olarak da ' Bir heyet oluşturduk, bir tüzük heyeti, son MYK'da. Tüzük heyetinde bu konuda çalışma talimatı verdim' dedi.

Davutoğlu'ndan 3 Dönem ve Seçim Açıklamaları
banner3
Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara'da basının sorularını yanıtladı. 
 
 İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:
 
7 haziran seçimleri çok çarpıcı bir tabloyu ortaya koydu. Ak Parti olarak az bir marjla tek parti iktidarını kaçırdı. Geçmişte de koalisyon hükümetleri oldu ama orada daha parçalanmış bir tablo vardı. Ve koalisyonun kendi içinde mantığı vardı.
 
"ANAYASALAR NE DİYORSA ONUN YAPILMASI GEREKİR"
İki ayı geçen bu süre içinde olgun bir şekilde bu yeni şartlara intibak etmeye çalıştık.  Bir de şu husus önemli. Anayasa ne diyorsa, yasalar ne diyorsa, onun yapılması önemli. Küçük siyasi hesaplar için anayasal çerçevelerden kopulduğu zaman hep beraber zarar görürüz. AK Parti olarak da 7 Haziran'dan bu yana bu anayasal çerçeveyi uygulamak için büyük çaba sarf ettik. Nedir bu? Anayasa diyor ki, TBMM Başkanı seçilir, seçildi. Başkanlık divanı seçilir, seçildi. Cumhurbaşkanı görevi verir, verdi.
 
Ben geçtiğimiz hafta görevi iade ettim. Olağandışı bir görünüm verilmek istenen her aşamada son derece olağan davranmak lazım. Anayasal çerçeve bugün itibariyle, cumhurbaşkanı yetkisini kullanır ve bir görevlendirme yapar. Bu artık cumhurbaşkanımızın takdiridir. Görevin bana verilmesi halinde yine anayasa bana ne diyorsa onu yapacağım. Ne eksik, ne fazla.
 
Meclis Başkanımız bana sayıları verdiğinde ben uygun gördüğüm isimlere teklif götürürüm. O teklif götürülen şahıslar, bakanlık gibi onurlu, hele hele bu kritik dönemde bakanlık görevi üstlenmek milli bir vazifedir benim için. Böyle bir görev verdiğimde hayır dememesini beklerim.
 
Bu seçime hep beraber bütün partiler gireceğiz. Bu hükümetin içinde bütün partiler olursa, tansiyon düşer, bütün oy veren vatandaşlarımız temsil edildiklerini gördüklerinde mutlu olurlar.
 
"24 SAATLİK BİR SÜREÇ DAHA VAR"
Perşembe günü Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye çağrıda bulunmuştum. Keşke cumhurbaşkanımızı böyle bir karar vermek zorunda kalmamış olsaydı. Keşke biz siyasi partiler buna bir çözüm bulsaydık.
 
Şimdi işleyiş de böyle olacak. Ümit ederim ki teklif götürdüğümüz, daha 24 saatlik süreç var. Böyle bir durum olması halinde, bütün elimdeki imkanlar ve gördüğüm perspektifleri de değerlendirerek en uygun isimlere teklif götürürüm.
 
Kılıçdaroğlu'na görevin verilip verilmemesi cumhurbaşkanımızın takdiridir.
 
"HENÜZ GÖREVİ ALMADIM"
İsimlendirme konusunda nihai duruma gelmiş değilim. Henüz görevi almadım. Ama zihni bir hazırlık anlamında soruyorsanız, 7 Haziran'dan sonra bütün hazırlıkları zihnimizde yoğuruyoruz.
 
Hiçbir siyasi aidiyet bağına atıfta bulunmaksızın tek ölçüm var. Ehliyet, liyakat ve temsil kabiliyetine haiz olmak. Herhangi bir bakanlık için isimler, milletvekilleri arasında teklif ederim. En doğru ismi bulmaya çalışırım.
 
3 DÖNEM KURALI
 
Davutoğlu, 3 dönem kuralı ile ilgili olarak 'Felsefi yaklaşım itibarıyla doğru bir ilke olduğunu hep kabullendik ama bu sefer özel bir durum hasıl oldu. Çok kısa bir sürede 2 ayda, 3-4 ayda bir dönem bitmiş oldu. Bunu dönem olarak saymak, bazı arkadaşların tam da siyasete girmiş ve 2 dönemdir tecrübe edinmiş arkadaşların birikimlerini kullanmak bakımından zorluklar doğurur. Dönem olarak saymamak da bu sefer 3 dönemi doldurmuş olan arkadaşların hakları bakımından yanlışlık olur. Bir heyet oluşturduk, bir tüzük heyeti, son MYK'da. Tüzük heyetinde bu konuda çalışma talimatı verdim ama tüzüğümüzde sadece bu değil, başka değişikliklerin olmasını da planlıyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 06:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER