banner28

CHP'DE İL BAŞKANLIĞI YARIŞI KIZIŞIYOR

Cumhuriyet Halk Partisinde, olağanüstü kurultay çağrısı için 11.isimde imza vermesi partiyi hareketlendirdi. Kurultay sonrası yapılacak olan il kongresinde ise şimdiden 3 aday nabız yoklamaya resmen başladı.

CHP'DE İL BAŞKANLIĞI YARIŞI KIZIŞIYOR
banner3

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY

Cumhuriyet Halk Partisinde 1 Kasım seçimleri sonrasında gündeme gelen olağanüstü kurultay çağrısına Sakarya’da 14 kurultay delegesinden 11’i imza verdi. Son olarak Serdivan eski İlçe Başkanı Haluk Akbay’da imza vererek olağanüstü kurultay için destek oldu. Akbay, “Parti içi dedikoduların ardından böyle bir harekette bulunmayı tercih ettim” açıklamasında bulundu.

İMZALAR TOPLANTI

Kurultay için Türkiye genelinde 500’den fazla imzanın toplanması, Genel Başkanlık için Muharrem İnce ismini kuvvetlendirirken, Sakarya’da da kurultay sonrasında yaşanacak il başkanlığı seçimi için kulisler başladı. Kulislerin ve parti için güç yarışının ilk aşaması Adapazarı ilçe başkanlığında boy gösterdi. 3 adayın yarışacağı Adapazarı’nda parti içi dengeler adeta saf tuttu.

ADAPAZARI KONGRESİ

Adapazarı ilçesinde İlker Yılmaz, milletvekili Engin Özkoç ile İl Başkanı Ayça Taşkent’in desteğini aldı. Serhat Erişir ise Mahmut Ağur, Ümit Usal, Yaşar Erdem, İhsan Mahmutoğlu, Selçuk Gedikli, Ergün Özkan ve Şaban Koludra tarafından desteklenmeye başladı. Dursun Yedekçi’yi destekleyen isimler ise Ecevit Keleş, Kamil Özkan, Haluk Akbay ve Fatma Kurtuluş oldu. Gruplar ile ilgili konuşan Haluk Akbay, “Biz mevcut 2 gruba alternatif olarak ortaya çıktık. Yıllarca partide gruplar mücadele ettiler ancak biz yerelde iktidar için mücadele ediyoruz” dedi.

İL BAŞKANLIĞINA 3 İSİM

Parti içinde ki bu gruplaşmadan sonra il başkanlığı için 3 ismin adaylık kulislerine başladığı dile getirildi. Buna göre mevcut başkan Ayça Taşkent, kongrede yeniden aday olacak. Taşkent’e aday olarak ise partinin ağır toplarının adayı olarak Yaşar Erdem ismi ön plana çıktı. İl Başkanlığı için 3.aday ise temaslarına başlayan Erdoğan Isır oldu.

KURULTAY SONRASI

3 adayın şimdiden kulislere başladığı CHP’de safların Olağanüstü Kurultay’a göre yeniden şekillenebileceği ifade ediliyor. Buna göre kurultaydan galip çıkacak isimler güçlenerek bunu il ve ilçe kongrelerinde kullanacak. Genel Merkez desteğini alan isimlerde buna göre adaylıklarını açıklayarak çalışmalara başlayacak. CHP’de il başkanlığına aday olacak isim sayısının bu nedenle artması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER