banner28

Boşuna Heveslenmeyin! Ülkeyi Size Karıştırtmayız!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk'te Hakan Çelik'in sunduğu 'Hafta Sonu'nda açıklamalarda bulundu. İstanbul ve Ankara’da kayyumun söz konusu olmadığını belirterek, "Diyarbakır'da, Mardin'de ve Van'da görevden alınan belediye başkanlarına "16 milyonun selamını getirdim" dedi. Ben de bir İstanbul seçmeniyim, kimseye selam falan göndermedim. Bir yanlış yapılırsa bakan olarak bunu uyarırım" dedi.

Boşuna Heveslenmeyin!  Ülkeyi Size Karıştırtmayız!
banner3

İçişleri bakanı Süleyman Soylu CNN Türk’de katıldığı programda gündemi değerlendirdi. Bakan Soylu Doğu da atanan kayyumlarla ilgili “Bu işin doğrusu geçici görevlendirilen belediye başkanları. Kayyum başkan değil burada geçici olarak vekil atanması söz konusu. Yasalarda bu kanun net bir şekilde belirtilmiştir. Teröre bulaşan belediye başkanlarına yapılan işlemlerin hepsi anayasaya uygun. Önceki davalarda 237 yıl 237 ay hapis cezası verildi. Bir kişinin seçilmiş olması istediğini yapabilme özgürlüğünü getirmez.” dedi.

Soylu, “Bir belediye başkanı teröre bulaştığında, yolsuzluk yaptığında seçildikleri için işlem yapmayalım mı? Görevden alınan başkanlarla ilgili mahkemeler sürüyor, cezalar artabilir.

Seçilmiş istediği yolsuzluğu yapamaz.

Kayyumlar atandıktan sonra bu bölgelerde yapılan çalışmaları görüyoruz. Tunceli'de tekstilde çalışacak adam bulunamıyor. Ağrı'da binlerce kadın için iş istihdamı sağlandı. Biz çocuklarımızı korumak zorundayız.

Şırnak belediyesinden 19 havan mühimmatı çıkıyor. O zaman içişleri bakanlığı olarak duralım biz hiçbir şey yapmayalım. Cevizli karakoluna yapılan bombalı saldırı bu araçlar belediyenin araçları. Biz ne yapalım duralım mı? Diyorlar ki seçilmiş... Terörist cenazesine gideceksin, teröristin ismini caddene vereceksin. Bizim orada terörle ilişkisi nedeniyle çalışmasını sakıncalı bulduklarımızı gelir gelmez işe alacaksın. Yaralı teröristleri gizli gizli tedavi edeceksin. Ay yıldızlı bayrağı gelir gelmez personel kimlik kartlarından çıkaracaksın. Biz buna devlet olarak müsaade edemeyiz. Edilmesi de mümkün değil zaten.” ifadelerini kullandı.

CHP'li kardeşlerime sesleniyorum diyen Bakan Soylu, “bunu hazmedebiliyor musunuz? Ben hazmedemiyorum. Bunlar olduğunda gereken yapılır. Bunlar olduğunda gereken yapılır. Görevden alınan Diyarbakır belediye başkanının 8 tane soruşturması var. Şüpheler kuvvetli olmasa bu adımlar atılmazdı.” şeklinde sürdürdüğü açıklamalarını, 

“Şüpheler kuvvetli olmasa bu adımlar atılmazdı.

Eş başkanları görevlendiren Kandil'dir. 2015 yılında 521 tane çocuğu terörist olarak götürdü bunlar.

Avrupa neden sesini çıkarmıyor? Avrupa'da oluyor, bizde 'seçilmiş' diyorlar.” diye devam ettirdi.

(İstanbul'a kayyum atanır mı?)

İstanbula da değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İstanbul, bir karar verdi. Bir belediye başkanı seçildi. Bu hem demokratik hem hukuki bir karardır. Belediye kendi işini yapar, halkta o zaman takdir eder. Bir belediye, Türkiye'yi yönetmez ya da büyük büyük laflar ederek ortalarda dolaşmaz.

Politika yapmak isteyebilirsiniz ama önce işinizi yapın. Diyarbakır'da, Mardin'de ve Van'da görevden alınan belediye başkanlarına "16 milyonun selamını getirdim" dedi. Ben de bir İstanbul seçmeniyim, kimseye selam falan göndermedim. 

Bir yanlış yapılırsa bakan olarak bunu uyarırım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2019, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER