banner28

Avrupa referandumla türkiye'yi sevdiği için mi ilgileniyor?

AK Parti İl Kadın Kolları tarafından Arifiye’de düzenlenen programda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Avrupa neden bu seçimde taraf tutuyor? Türkiye’yi çok sevdikleri, Türkiye’nin istikrarlı olmasını istedikleri için mi? Tabiki hayır. Türkiye’nin güçlenmesinden, kendilerinin zayıflamasından endişeliler, bu referandum geçerse Türkiye’yi tutamayız diye düşünüyorlar. Siz bu hazımsızlıkla devam edin çünkü Türkiye daha çok büyüyecek” dedi.

Avrupa referandumla türkiye'yi sevdiği için mi ilgileniyor?
banner3

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Sakarya’ya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Kadın Kolları’nın Arifiye’de düzenlediği toplantıya katıldı. Hanlı Düğün Salonu’nda düzenlenen programda Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Prof. Dr. Mustafa İsen, AK Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda teşkilat mensubu kadın yer aldı.

 

275 ev toplantısı

Programın açılış konuşmasını yapan, Arifiye İlçe Kolları Başkanı Serap Yıldız, “Bu kutlu davada bizi yalnız bırakmayan tüm kadınlarımıza teşekkürler” derken; AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu, “275 ev toplantısı, 1150 çat kapı ziyareti gerçekleştirdik. Çeşitli noktalarda broşür dağıtımı yaptık. Daha güçlü bir evet için çalışmalarımız devam edecek. Cumhurbaşkanımıza 17 Nisan sabahı güzel bir hediye vereceğiz” dedi.

 

Kıymetli bir misafir

Çok kıymetli bir misafiri ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Antalya’dan ayaklarının tozuyla geldiler. Bu kritik süreç öncesi bizlerle birlikte oldukları için kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Coşkunuzu Sayın Bakanımıza saklamanız kaydıyla sizlere hoş geldiniz diyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” diye konuştu.

 

Sandığın içerisinde ülkenin kaderi var

AK Parti Sakarya İl Başkanı Fevzi Kılıç, “Programa teşrif ederek bizlere güç ve şeref veren Bakanımıza teşekkür ediyorum. Kadınlarımız bize hedefimizi gösteriyor. Her toplantımız coşku ile geçiyor. Kadın kollarımızın toplantıları kadar hiçbir toplantı bize heyecan vermiyor. Bu sefer sandığın içerisinde ülkenin kaderi var. Kadınlarımız bu sandığı sonuna kadar savunacaktır.”

 

Sizlerle kucaklaşmak için buradayız

Sakarya’da olmaktan ve Sakarya programına değerli hanımefendiler ile başlamaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bugün Sakarya’ya referandum ile ilgili nasıl çalışmanız gerektiğini anlatmaya gelmedim. Ben biliyorum ki Sakaryalı dava arkadaşlarımız her seçim ve referandumda çalışmasıyla Türkiye’ye örnek olmuştur. Biz bugün size teşekkür etmeye, kucaklaşmaya geldik. Önceden bir Ramazan ayında seçim çalışmalarında Sakarya’daydım. Buradan Antalya’ya dönüp arkadaşlarıma Sakarya’daki kardeşlerimizin çalışmalarının yüzde 75’ini yapalım Antalya’da yüzde 50’yi geçeriz dedim. Biz Sakarya’dan çok büyük bir destek bekliyoruz. Bu Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve bizler ile tüm Türkiye’nin beklentisi. Bu yolda kadınlarımıza çok güveniyoruz. Çünkü siz ülkemizin geleceğini, evlatlarınızı çok düşünüyorsunuz. Cumhurbaşkanımız da kadınların siyasette, toplum içinde, ailede önemini hep belirtiyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 

2 milyar ümmetten sorumluyuz

Yaşanılan sorunlara bakıldığında en büyük çileyi kadınların ve çocukların çektiğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “Dünyanın her yerindeki mazlumlara biz yardım elimizi uzatmazsak kimse gidip oralara el uzatmaz. Afrika’nın belirli bölgelerinde kıtlık var. Somali önemli örneklerden. Oraya ilk el uzatan Türkiye olmuştur. Türkiye hep mazlumların yanındadır. Türkiye artık 2 milyar ümmetten sorumludur. Sakarya kardeşliği çok iyi bilir. Kafkasya ve Balkanlardan çok kardeşimiz var. Ama gidip oralara da el uzatmamız lazım. Balkanlardaki kardeşlerimiz Türkiye tekrar ayağa kalkıp bizi bulur mu diyordu. Biz AK Parti olarak artık ecdadımızın yanındayız. Yıkılmaya yüz tutmuş eserlerimizi bulup bakımlarını yapıyoruz. Bizim Türkiye olarak daha güçlü olmamız lazım. Bugün Türkiye güçlü çünkü AK Parti tek başına iktidarda. Bu milletimizin sağduyu ve feraseti ile oldu. Ama 7 Haziran’da yüzde 42 oy ile iktidar olamadık. Bugün bu oy Avrupa’daki siyasiler için hayaldir. 7 Haziran’dan sonra kadınlarımız daha çok çalışıp iktidar olacağız dediler. 1 Kasım’da ise olduk. Yarın tek başımıza iktidar olmazsak ülkemizin hali ne olacak” şeklinde konuştu.

 

Sistemin güçlenmesi lazım

Bakan Çavuşoğlu, “Bugün Türkiye çok güçlüyse, 15 yıldır içeriden ve dışarıdan gelen tüm engellemelere rağmen yoluna devam ediyorsa, dik duruyorsa, ekonomisi emin adımlarla büyüyorsa bunun sebebi Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lidere sahip olmasıdır. Cumhurbaşkanımızdan sonra ne olacak. O da her kul gibi fani. O yüzden Türkiye’nin sistemini güçlendirmemiz lazım. Kim gelirse gelsin ülkede istikrar ve güçlü hükümet olması lazım. Bunu herkese iyi anlatmamız lazım. Efendim Erdoğan’ın güce ihtiyacı varmış. Erdoğan kadar halk desteğine sahip güçlü lider mi var? Şu an ki anayasa zaten Cumhurbaşkanına çok yetki veriyor. Şu anda referanduma götüreceğimiz sistem Recep Tayyip Erdoğan sonrası Türkiye’nin sigortasıdır. Bizim sistemimiz karman çorman ve kriz sebebi bir sistem. Sistem yüzünden 2001’de yüzde 50 fakirleştik. 1994’te ki kara Çarşamba da bu yüzden oldu. Bugün Türkiye’de kavga yoksa Başbakan ve Cumhurbaşkanı, AK Parti kadroları arasındaki kardeşlik duygusundandır. Kol kırılır yen içinde kalır anlayışındandır.”

 

Sandıkta en güzel cevabı vereceğiz

Seçimler zamanında yapılmış olsa şu anki hükümetin 2183 yılında kurulacağını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Avrupa’nın taraf tuttuğuna bakmayın. Dün Bild Atatürk olsa hayır derdi diyor. Bizdekiler gibi onlarda Atatürk’ten geçinmeye başladı. Cumhuriyet elden gidiyor yaygarası koparanlar var bir de. Cumhuriyet emin adımlarla güçlü bir şekilde yüzüncü yıla gidiyor sizin haberiniz var mı? Siz Cumhuriyet için ne proje yaptınız? Milletimiz güvenmeyip sana yetki vermedi. Yüzüncü yıl hedefin, projen, rüyan yok ülken için. Sonra Cumhuriyet elden gidiyor. Cumhuriyet ile ilgili katkısı ve sevdası olmayan slogancılar bunlar. Avrupa neden bu seçimde taraf tutuyor? Türkiye’yi çok sevdikleri, Türkiye’nin istikrarlı olmasını istedikleri için mi? Tabiki hayır. Türkiye’nin güçlenmesinden kendilerinin zayıflamasından endişeliler, bu referandum geçerse Türkiye’yi tutamayız diye düşünüyorlar. Siz bu hazımsızlıkla devam edin çünkü Türkiye daha çok büyüyecek. 16 Nisan’da bunlara bu ülkeyi siz yönetemezsiniz, kararları biz veririz diyerek sandıkta en güzel cevabı vereceğiz” diye konuştu.

 

“Yaklaşık 4 milyar dolar, 1 yılda insani ve kalkınma yardımı yapıyoruz”
 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün dünyada insani yardımda Amerika Birleşik Devletlerinden sonra rakamsal olarak ikinci sıradayız. Yaklaşık 4 milyar dolar 1 yılda insani ve kalkınma yardımı yapıyoruz. Milli gelire göre açık ara birinci sırada Türkiye” dedi.
Sakarya Üniversitesi Gençlik Topluluğu öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Genç Kürsü’ konferansı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katılımıyla gerçekleşti. Bakan Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, “İlişkilerimizi güçlendirmemiz lazım, yatırımları artırmamız lazım. Ticaretin önündeki engelleri kaldırmamız lazım. Girişimci dış politika anlayışı ile serbest ticaret anlaşmaları olmuyorsa tercihli ticaret anlaşmaları imzalamak için gece gündüz çalışıyoruz. Ulaşımın önündeki engelleri de kaldırmamız lazım, sadece ülkelerle değil başta Avrupa Birliği ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi dahil dünyanın değişik bölgelerinde, bölgesel ekonomik örgütlerle serbest ticaret müzakerelerini yapıyoruz. Ve en son körfez iş birliği konseyi ülkeleriyle serbest ticaret anlaşması müzakerelerini başlattık ve bu yılın ilk yarısının sonuna doğru önemli bir mesafe kat edeceğiz. Dışişleri bakanları ve ekonomi bakanları bir araya getirerek bu anlaşmayı son halini anlaşmaya vermek için çalışıyoruz” dedi.

“Dünyanın her yerinde büyük ilgi var”
Yabancı ülkeleri Türk kültürüne ilgisi olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, “Dünyanın her yerinde büyük elçilikler açıyoruz. Girişimci dış politika oturduğun yerden olmaz. Şu anda 236 tane temsilcilikle dünya da 6. sıradayız. Yeni açacaklarımızla da 5. sıraya çıkacağız. Dünyanın her yerinde Türk bayrağı dalgalanması lazım. Sadece bizim büyük elçiliklerimizin olması yetmez. Ticaret, turizm, eğitim müşavirlerimiz dahi ilgili kurumlarımızın mutlaka orada olması lazım. Yunus Emre Türk kültür merkezleri açarak Türk kültürünü ve dilini dünyanın her yerinde yaymaya çalışıyoruz. Dünyanın her yerinde büyük ilgi var. AFAD’mızla, Kızılay’mızla gitmemiz lazım. Onlarında bayrağını orada dalgalandırdığımız zaman mazlum insanlar kendilerine gelecek yardımlardan emin oluyorlar” diye konuştu.

“Türkiye birinci sırada”
İnsanı yardımlarda Türkiye’nin birinci sırada olduğunu da söyleyen Çavuşoğlu, “Türkiye’nin sorumluluğu bugün Türkiye’den büyük, Türkiye ile sınırlı değil. Onun için Türkiye’nin güçlü olması lazım. Ekonomisi güçlü olması lazım. Bugün dünyada insani yardımda Amerika Birleşik Devletlerinden sonra rakamsal olarak ikinci sıradayız. Yaklaşık 4 milyar dolar 1 yılda insani ve kalkınma yardımı yapıyoruz. Milli gelire göre açık ara birinci sırada Türkiye. Yani Türk milleti insani yardımda dünyada bir numara şu anda bununla gurur duyuyoruz. Daha güçlü olsak belki 8 milyon dolar ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER