Atabek, “Türkiye’nin İnşasında Birçok Sorunun Üstesinden Geldik”

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2020 Bütçe Görüşmelerinde AK Parti adına söz aldı.

Atabek, “Türkiye’nin İnşasında Birçok Sorunun Üstesinden Geldik”
banner3

Atabek’in konuşmasından satır başları şu şekilde;

330 Sosyal Hizmet, 226 Aile Destek Merkezi

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek,” Dünyada güçlü ve sözü geçen bir ülke olabilmenin en önemli ölçütleri, üreten, işleyen bir ekonomiye sahip olmaktan geçmektedir. AK Parti iktidara geldiği günden beri milletimizin adını, tarihini yüceltecek birçok projeye imza atmıştır. Sosyal devlet anlayışı ve sorumluluğuyla kimsesizlere kimse, çaresizlere çare olmak için gereken adımlarımızı atmaya kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Ailelerimiz ve milletimiz için sosyal refaha sahip bir toplum oluşturmak AK Parti iktidarımızın en temel hedeflerinden biri olmuştur. Buna yönelik olarak, 2013 yılından bugüne kadar 330 sosyal hizmet merkezi vatandaşlarımızın hizmetine açılmıştır. Kadınlarımızın, annelerimizin psiko-sosyal, sosyo-kültürel, mesleki ve kişisel yönden gelişimlerine destek olmak amacıyla toplam Merkezi hizmete açılmıştır” şeklinde konuştu.

Kadına Şiddete Sıfır Tolerans

Milletvekili Atabek konuşmasının devamında, “Kadınlarımızın konumunun güçlendirilmesi, AK Parti iktidarımızın temel politikalarından biridir. Bu bilinçle “Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı” uygulanmaya kararlılıkla devam edilecektir. 2019 Ağustos verilerine göre kadın istihdamımız 9 milyondur. 81 ilimizde kadın kooperatifçiliği çalışma grupları oluşturulmuştur. İktidarımız kadına yönelik şiddete karşı mücadeleyi “sıfır tolerans” ilkesiyle sürdürmektedir. Bu çerçevede, “Mercan Seferberliği” başlatılarak; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Adalet, İçişleri, Milli Eğitim, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri başkanlığımız bir araya gelerek 2020-2021 koordinasyon planı hazırlamıştır. 81 ilimizde açtığımız “Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinden” bugüne kadar toplamda 514 Bin kişi yararlanmıştır. Ayrıca 145 kadın konukevi 3482 kişi kapasiteyle korumaya muhtaç kadınlara hizmet vermektedir” dedi.

Çocuklarımıza Daha İyi İmkânlar Sunacağız

Atabek sözlerine şu ifadelerle son verdi, “Risk altında bulunan çocuklarımız için, koruyucu ve önleyici hizmet sunan “Mobil Çocuk Sosyal Hizmet Birimleri” faaliyete geçirilmiştir. Okullara devamsızlığı olan, dilencilik yaptırılan, ihmal, istismar, suça sürüklenme gibi risk altındaki çocuklara yönelik tespit ve müdahale çalışmaları yürütmekte, Bu hizmet ile 17.076 çocuğa ve 11.030 aileye rehberlik edilmiştir. Engelli vatandaşlarımız için, 2019 tarihi itibariyle 352 bakım merkezinde 26.843 engelli bireyimize yatılı bakım hizmeti sunulmaktadır. Hali hazırda 52 ilimizde 68 adet gündüz yaşam merkezi hizmet vermektedir. 2020 itibariyle tüm illerimizde hayata geçirilmesi hedeflenmektedir. 2002 yılında devletimizin engelli memur sayısı sadece 5.772 iken, AK Parti hükümetleri döneminde atanan engelli memur sayımız 55 Binin üzerine çıkmıştır.  2002 yılında 4 adet olan sosyal yardım programı sayısı bugün 43'e çıkarılmıştır. Sosyal yardımlar; hızlı, kapsamlı ve zahmetsiz hale getirilerek Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi hayata geçirilmiştir. On yedi yıldan bu yana, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde yeni Türkiye’nin inşasında birçok sorunun üstesinden geldik ve çocuklarımıza daha müreffeh bir ülke bırakmak için daha yapacak çok işimiz var, durmak yok yola devam. 2020 yılı bütçesinin ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2019, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER