ASGARİ ÜCRET BU HAFTA 1300 TL OLACAK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün yaptığı açıklamada asgari ücretin 1300 TL’ye bu hafta alınacak karar ile çıkacağını söyledi.

ASGARİ ÜCRET BU HAFTA 1300 TL OLACAK
banner3

Üstün Sakarya Halk gazetesini ziyaretinde yaptığı açıklamada “Asgari ücret konusunda tespit komisyonu 4. Oturumu yapacaklar, Eğer burada bir uzlaşma çıkmaz ise hükümetin teklifi geçerli olacak. “ dedi.

AK Parti Genel Başkan yardımcısı Ayhan Sefer Üstün yaptığı ziyarette 1000 yataklı hastane konusunda da önemli bilgiler verdi. Üstün hastane konusunda yapılan tartışmaların yersiz olduğunu belirterek “Proje Başbakanın sözü, mutlaka yapılacak” ifadelerini kullandı.

Terör meselesinden, ilimizde yapılması planlanan 1000 yataklı hastane konusunda kadar birçok konuyu değerlendiren Üstün, hükümet olarak 2016 yılı eylem planında yer alan maddeleri tek tek hayata geçirecekleri söyledi.

 

Güneydoğu’da vatandaşımıza sahip çıkacağız ama artık teröristlerle muhatap olmak yok diyen Üstün “Diyarbakır, bizim buradan 2-3 kat daha büyük bir yer, merkezi. Eski evlerin bulunduğu yerlerde hendekler filan kazmışlar. Polis tank gibi araçları sokamıyor, tek tek, adım adım gidiyor. Öbür tarafta Kayapınar’da, Dicle’de, şurada burada hiçbir tane olay yok. Bazıları  acılar üzerinden yeniden ayağa kalkmaya çalışıyorlar” dedi.

 

 

Asgari ücret konusundaki düşüncelerini de açıklayan Üstün, “Asgari ücret konusunda 4. oturumda taraflar anlaşabilirlerse anlaşmış olacaklar” dedi. Üstün  “Anlaşamazlarsa, hükümetin teklif ettiği orda kabul edilir. Çünkü orada oy çokluğu var. Ama tabi bir direnç var. İşverenler açısından ciddi bir direnç var. Bu direnci doğrusu anlayamıyorum, doğru da bulmuyorum. İnsanlar 1300 lira almasın mı artık yani. Elde ettiğimiz imkanları nasıl paylaşacağız o zaman. Bu bana ahlaki gelmiyor. Şöyle diyorlar: ‘O zaman sigortayı, vergiyi siz üstlenin.’ Bu yaptıkları doğru değil, kabul edilebilir bir şey değil” diye konuştu.

 

 

1000 yataklı hastane konusuna değinen Üstün, şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı, yapmakta olduğu ve yapacağı işler var. Sakarya’da 1000 yataklı hastane yapılacak. Başbakan bunun taahhüdünü vermiş. Ama şu an tarih vermek için erken. Yakında arsa için çalışmalar başlayacak. Proje adım adım ilerliyor. Projenin arkasında Başbakan var, biz de varız. Proje Başbakanın sözü, mutlaka yapılacak. Bakanlığı yetkilileri gelsinler, baksınlar, hangi yerde bu iş yapılırsa orada yapsınlar”

 

İlimizdeki bazı büyük firmaların vergileri Sakarya’ya aktarmalarının önemli bir konu olduğunu söyleyen Üstün, bu konuda paydaşlara önemli görev düştüğünü kaydetti. Üstün, “SATSO, ilçe belediyeleri ve bazı yetkililer bir araya gelip firmaların vergilerini Sakarya’ya ödemeleri konusunda bir çalışma yapılabilir diye düşünüyorum. Mesela en azından büyük ölçekli firmalar için bu çalışma yapılabilir. Küçük firmalar açısından zaten bir sorun yok” şeklinde konuştu. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2015, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER