banner28

Amerika Göz Kırpıyor Hükümet Değişiyordu

16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi çalışmalarına aralıksız devam eden AK Parti Serdivan İlçe Teşkilatı, AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ve AK Parti Serdivan İlçe Başkanı Osman Çelik ile birlikte Selahiyeli vatandaşlarla bir araya geldi.

Amerika Göz Kırpıyor Hükümet Değişiyordu
banner3

AK Parti Serdivan İlçe Başkanı Osman Çelik millet iradesine sunulacak anayasa değişikliği ve cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili bilgiler verdi. Çelik, ülkedeki iki başlı yönetimi ortadan kaldırmak ve 15 yıllık istikrarı kalıcı hale getirmek için referandumda Serdivan’dan güçlü bir EVET sesi çıkacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Milletin Makamı Olacak

Yeni yönetim modeliyle meclisin doğrudan belirlenerek milli iradenin daha da güç kazanacağını belirten Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, cumhurbaşkanlığının artık resmen milletin makamı olarak tescillenmiş olacağını ifade ederek “Milletin temsil gücü artacak” dedi.

Eski sistemin partiye ve kişiye bağlı geçici başarılar getirdiğini belirten Alemdar yeni sistemle birlikte meclisin ve milletvekillerinin de güçleneceğine değinerek, “Yasama yetkisi artık mecliste olacak. Kanunlarla ilgili her şey meclisin kontrolünden geçecek. Ve meclisimiz ilk defa HSKY’ye üye seçebilecek.” dedi.

Artık Cumhurbaşkanı Sorgulanabilecek

Bugüne kadar cumhurbaşkanının sorumluluğu olmadığını ifade eden Ali İhsan Yavuz “Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer PKK’lıları, DHKPC’lileri dışarı saldı, hiç kimse hesap soramadı. Bu saatten sonra cumhurbaşkanı her konuda sorgulanabilecek, yüce divana gönderilebilecek.” dedi.

CHP’nin yalan dolan iddialarla vatandaşların kafasını karıştırmaya çalıştığını belirten Yavuz, “Özcan Purçu diye bir milletvekili çıkmış bundan sonra savaşa mı karar verilecek bir adam karar verecek, kanun mu çıkacak bir adam karar verecek diye asılsız karalama kampanyalarında bulunuyor. İddia ettiklerinin hepsi yalan. Bir savaş olursa şayet buna cumhurbaşkanı değil meclis karar verir. Bu değişmedi. Değil savaş, uluslararası sözleşmelerde dahi cumhurbaşkanı değil meclis karar verecek. Bizim kuracağımız sistemde meclis cumhurbaşkanını sorgulayabilecek, denetleyebilecek.” dedi.

Söz Sahibi Sadece Millet Olacak

Cumhurbaşkanlığı sistemiyle meclisin şimdikinden daha fazla güçleneceğine değinen Ali İhsan Yavuz, “Bu güne kadar CHP zihniyetinin kurduğu kendi çarkları vardı. Amerika, Batı uzaktan göz kırpıyor, tahakküm ediyordu, hükümet değişiyordu. Bu güne kadar söz sahibi başkalarıydı. Bundan sonra söz sahibi sadece millet olacak.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2017, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER