Aksakal İsen Azerbaycan'da

İTürk Konseyi Aksakallar Konseyi Azerbaycan’da toplanıyor, Türkiye Aksakalı Sakarya Milletvekili İsen toplantıya katılmak üzere Azerbaycan’a gidiyor

Aksakal İsen Azerbaycan'da
banner3

Türk Konseyi Aksakallar Konseyi’nin Türkiye Aksakalı olan AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen 6-7 Ağustos’ta Azerbaycan’ın Gebele kentinde toplanacak konseye katılmak üzere bu ülkeye gidiyor

 

Türk Konseyi Aksakallar Konseyi 6-7 Ağustos’ta Azerbaycan’ın Gebele kentinde toplanacak. Türk dünyasının önemli sorunları ve Eylül ayında Kazakistan’da düzenlenecek olan “Türk Dünyası’nda Enformasyon ve Medya İşbirliği” konferansının ön görüşmelerinin yapılacağı toplantıda Türkiye’yi Türkiye Aksakalı AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen temsil edecek. İsen Hoca’nın 8 Ağustos’ta yurda dönmesi bekleniyor.

 

İsen 2010 yılından beri konseyde Türkiye Aksakalı olarak görev yapıyor.

 

Türk Cumhuriyetleri arasındaki çok taraflı işbirliğini geliştirmek amacıyla ülkemizin girişimiyle 1992 yılında başlatılan Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirveler Süreci başlatılmıştı. Ortak tarih, kültür, kimlik ve dil birlikteliğinden kaynaklanan derin ve güçlü kardeşlik bağları çerçevesinde güçlü bir platform teşkil eden Zirveler Sürecinin kurumsallaşması yönünde ortaya çıkan irade neticesinde, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan tarafından 2-3 Ekim 2009 tarihlerinde Nahçıvan’da düzenlenen 9. Zirve sırasında imzalanan Nahçıvan Anlaşması’yla Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin kurulması kararlaştırılmıştı. 

Konsey, Devlet Başkanları Konseyi, Dışişleri Bakanları Konseyi, Aksakallar Konseyi, Kıdemli Memurlar Komitesi ve Sekretarya’dan oluşacak şekilde, 15-16 Eylül 2010 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen 10. Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi’yle hayata geçirilmişti. 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 05:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER