AK Partide İl Başkanı Kim Olacak?

AK Parti’de aday belirleme çalışmalarında sona geliniyor.

AK Partide İl Başkanı Kim Olacak?
banner3

MEDYAROTA / KULİS / HABER ANALİZ

Hafta içi yapılan mülakata 11 isim Ankara'ya gitmiş ve Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu ile görüşmüşlerdi.

Şimdi ise Gözler  Başbakan Davutoğlu’nun yapacağı değerlendirmeye çevrildi.

AK Parti Genel Başkanı Prof Dr. Ahmet Davutoğlu kendisine sunulan rapor doğrultusunda 11 isimden 3 ve ya 4 ismi Ankara’ya çağıracak ve aday adayları ile bire bir görüşme yapacak.

Alınan bilgiye göre Başkakan Davutoğlu, Ankara’ ya davet edeceği isimlerin Av. Sezai Akyol, Büyükşehir Başkan Vekili Fevzi Kılıç Av. Oktay Yıldırım, İl yönetiminden öne çıkan Süleyman Özmen in olabileceği ifade ediliyor. Davet bekleyen bir diğer isim ise yine il yönetiminden Mehmet Yılmaz.

Başbakan Davutoğlu’nun Ankara’ya davet ettiği adaylar ile uzun değerlendirmeler yaptığı ve her adaya kendisini ifade edebilmesi için gerekli zamanı verdiği de biliniyor.

Öne çıkan 4 isim ise kulislerde şu şekilde değerlendiriliyor.

Av. Sezai Akyol

Partinin çeşitli kademelerinde görev almış, halen İl Disiplin kurulu üyesi olan Akyol çevresinde seviliyor. Ayrıca Kurucular kurulu ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyelerinin tamamına yakınının üzerinde birleştiği bir isim olan  Sezai Akyol’un delege üzerinde de iyi bir ağırlığı olduğu konuşuluyor. Av. Sezai Akyol’a Bakan İslam’ın olumsuz bakmadığı, Milletvekili Şaban Dişli, Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek ve belediye başkanlarının büyük bir kısmının da olumlu görüş belirtebileceği ifade ediliyor.

Fevzi Kılıç

Kurucu l Başkanı olan ve halen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili olan Fevzi Kılıç aday adaylığı sürecine en son giren isim. Kurucular Kurulundan birinci sırada ismi çıkan Kılıç’a Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri de yoğun bir destek verdiler.  Şöyle ki Kurucular ve Meclis üyeleri ile yapılan mülakatlarda birinden birinci sırada diğerinde ise  ikinci sırada çıkmıştı. Bu sıralamadaki diğer isim ise Sezai Akyol’du.  Kılıç’a parti içerisinde hiç kimsenin hayır diyemeyeceği, ayrıca toparlayıcı ve birleştiricilik noktasında en etkili isim olabileceği de konuşuluyor.

Oktay Yıldırım

Kimsenin üzerinde olumsuz görüş belirtemeyeceği isimlerden biri olarak anılan Yıldırım İl Genel Meclisi başkanlığı sonrasında Adapazarı Belediye Başkanlığına aday adayı olmuş ancak aday gösterilmemişti. Tüm Parti çalışmalarında bulunan Av. Oktay Yıldırım Parti içerisinde sevilen biri isim. Ayrıca Oktay Yıldırım’ın Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’e yakın olduğu söyleniyor.

Süleyman Özmen

AK Parti mevcut yönetimi içerisinde öne çıkan/ çıkartılan isim olan Süleyman Özmen’e yönetim dışında pek destek veren olmadığı, ancak İl Yönetiminden Genel Merkeze çağrılan tüm isimlerin ben olmazsam Özmen olsun dedikleri konuşuluyor. İl Başkanı, İl Yönetimi ve bir milletvekili tarafında desteklendiği de konuşulanlar arasında.

 

Bu 4 ismin yanı sıra Son olarak da Mehmet Yılmaz’ı değerlendirirsek;

Yılmaz da partinin sevilen isimlerinden. Özellikle Hasan Ali Çelik tarafından desteklendiği ifade edilse de Çelik’in son hamlede Başka bir adaydan yana tavır alabileceği de gelen bilgiler arasında. İl Yönetiminin Özmen etrafında birleşmesi Yılmaz’ın adını biraz zayıflatmış gibi görünüyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 06:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER