AK Parti'de Büyük Değişim.. Kadın Aday Yine Yok!

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde diğer illerde olduğu gibi Sakarya adaylarında da büyük değişim yaşandı. Büyükşehir dahil 17 ilçenin 11’inde adaylar mevcut başkanlar dışında olurken kadın adaya yine yer verilmedi.

AK Parti'de Büyük Değişim.. Kadın Aday Yine Yok!
banner3

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde geçtiğimiz günlerde İstanbul, Ankara, Trabzon ve Kocaeli gibi illerin adayları açıklanan AK Parti’nin Sakarya listesi de belli oldu. Şimdiye kadar açıklanan listelerde büyük oranda değişim olduğu görülürken Sakarya’da da benzeri durum yaşandı. Buna göre Sakarya’da büyükşehir belediyesinin de dahil olduğu 17 ilçenin 11’inde değişim gerçekleşti. 6 ilçe belediyesinde ise mevcut başkanlar ile yola devam kararı alındı. Değişen 10 ilçenin 1’i(Taraklı) ise MHP’ye bırakıldı.

Kadın Aday Yine Yok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan diğer illerde kadın adaylara da yer verildiği görülürken Sakarya’da ise bu durum çok konuşuldu ancak gerçekleşmedi. Taraklı’da bir kadın adaya yer vermesi beklenen AK Parti’de bu ilçenin MHP’ye bırakılması sonucunda yine kadın adaya yer verilmedi.

İlk Dönemi Olan Başkanlara Listede Yer Verilmedi!

Öte yandan 2014 yılında seçilerek ilk dönemlerini geride bırakan tüm mevcut başkanlar yeni listede yer almadı. Bu isimler Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer ve Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç’ten oluşuyor. Yine geçen seçimlerde seçildikten sonra Milletvekilliği için istifa eden Ali İnci’nin yerine belediye meclis üyelerinin oylarıyla belediye başkanlığı görevine getirilen İrfan Püsküllü’ye de yeni listede yer verilmedi.

İstifa Eden Teşkilat Başkanlarından 4’ü Aday Gösterildi

Belediye Başkan Adayı olmak için istifa eden İl Başkanı Fevzi Kılıç’ın yanı sıra 7 ilçe başkanından da 4’ü belediye başkan adayı olarak açıklanacak. Bilindiği üzere İl Başkanı Fevzi Kılıç, Akyazı İlçe Başkanı Feyzi Bora, Erenler İlçe Başkanı Resul Erdoğan Yılmaz, Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, Karasu İlçe Başkanı İshak Sarı, Söğütlü İlçe Başkanı Adem Fidan, Kaynarca İlçe Başkanı Murat Kefli ve Pamukova İlçe Başkanı Fatih Akın görevlerinden istifa ederek aday olmuşlardı. Bu isimlerden Fevzi Kılıç Erenler’e, Ali Kemal Sofu Hendek’e, İshak Sarı Karasu’ya, Murat Kefli ise Kaynarca’ya aday gösterilecek.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER