AK Gençlik Sarıkamış'a Gidiyor

Sakarya’nın AK Gençleri Sarıkamış Ruhu'nu anmak, anlamak ve anlatmak için harekatın 101. yılında Sarıkamış'a gidiyor.

AK Gençlik Sarıkamış'a Gidiyor
banner3

2016’nın ilk gününde, 1 Ocak Cuma sabahı yola çıkacak olan Sakarya Gençlik Kolları anadan, yardan, serden geçenlerin kahraman bir şekilde ölüme doğru attığı adımların, gözünü kırpmadan yapılan destansı fedakârlığın, köklütarihimizdeki en kayda değer örneklerinden Sarıkamış Harekâtı’nın101. yılında Sarıkamış’ta olacak…

AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Demir, Sarıkamış’a gitme nedenlerini şöyle ifade etti: “Harekatın koşullarını yerinde görüp, bir nebze dahi da olsa ecdad ile hemhal olmak isteyen bir avuç AK Genç olarak Sarıkamış'a gitmek için hazırlanıyoruz. Sakarya'nın AK Gençleri Sarıkamış Ruhu'nu anmak, anlamak ve anlatmak için yola çıkıyor. Tarihi yerinde anlamak ve yaşanan olaylardan ders çıkarmak için AK Parti Sakarya İl Gençlik Kolları’ndan 20 kişilik bir grup ile şehitleri anma programı çerçevesinde nasipse “vefakâr gençliğinfedakâr ecdadını unutmadığını” göstermeye gidiyoruz.” dedi.

22 Aralık 1914 yılında başlayıp, 15 Ocak 1915’te sonlanan Sarıkamış Harekâtı,resmi olmayan rakamlara göre90 bine yakın Osmanlı askerinindonarak şehit olduğu elem verici tarihi bir vakıadır.  I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti ve Çarlık Rusya arasında Kafkasya cephesini genişletmek amacıyla soğuk hava koşullarında gerçekleştirilen Sarıkamış Harekatı, Osmanlı için başarısızlıkla sonuçlanan bir askeri girişim olmuştur.

Ağır kış şartlarını göz ardı eden dönemin yöneticileri, teçhizattan ve lojistik destekten mahrum kalan Osmanlı askerlerini, Sarıkamış'taki Allahuekber Dağları üzerinden Rus birliklerinin önüne çıkarmayı hedeflemişti. Yeterli donanımdan yoksun plansız harekat hakkında Genelkurmay Başkanlığı verilerine göre inceleme yapıldığında resmi rakamlar, Osmanlı zayiatları 60.000 ve Rus zayiatları 30.000'dir. Savaşın en hazin kısmı ise Osmanlı kayıplarının birçoğunun Ruslar ile yapılan çarpışmalarda değil de ağır soğuk hava koşulları yüzünden şehit olmasıdır. 

İl Gençlik Kolları AR-GE ve Eğitim Birimi Başkanlığı’nın ortaya koyduğu “Sakarya’dan Sarıkamış’a Bir Hikaye” adlı projenin önemine vurgu yapan birim başkanı Macit Özçelik şöyle konuştu: “Bu proje ile amaçlanan şey gençliğin tarih bilincini yeşertmek ve tarihimizdeki trajik olaylardan ders çıkarabilmektir. Sarıkamış Harekâtı'nın yol açtığı büyük trajedinin zihinlerde yer almasını ve memleketimizin geleceği olan biz gençlerin sağlam temelli şuur ile yetişmesini sağlamaktır. Biz Yeni Türkiye’nintemel taşlarını oluşturacak olan vizyonu AK Gençlik olarak bünyemizde taşıyor ve geleceğimizi geçmişimiz ile bağdaştırıyoruz. Bu sebeple de her ne olursa olsun, aziz ecdadımıza sahip çıkıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER