• Reklam
  • Reklam
’Sicil Affından Milyonlarca Kişi Yararlanacak’

'Sicil Affından Milyonlarca Kişi Yararlanacak'

Maliye Bakanı Naci Ağbal gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ağbal sicil affı düzenlemesine ilişkin "Bankalarımız geçmişteki kötü sicili dikkate almadan kredi kullandırabilecek. Ama burada vatandaş veya şirket ya borcunu yeniden yapılandıracak ya da ödeyecek" dedi.

09 Ocak 2017 - 11:39
Reklam

Maliye Bakanı Naci Ağbal, NTV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:
 

  • (Emekli ikramiyesi) Yargı süreci dikkate alınarak düzenleme yapılacak.Geçmişe dönük hangi yılda emekli olunursa olunsun 30 yıldan fazla çalışılmış ise emekli ikramiyesini vereceğiz. 378 bin vatandaşa SGK yargı kararına bağlı ödeme yaptı. Geride kalan önemli sayıda vatandaş var. 2 milyar lira yaklaşık maliyeti var. Bu sadece ikramiye ödemesi olacak.


(İşverene asgari ücret desteği) Bütçeye gerekli ödeneği koyduk. Bütçemizde 7.8 milyar liralık ödenek öngördük. 2017 yılında asgari ücret desteğini devam ettireceğiz. Komisyon kararı ve bütçeye göre ne kadar destek verileceğine karar vereceğiz. 9 milyonun üzerinde çalışan ve işveren yararlanacak. 2016'daki yüzde 30'luk zammı dikkate alacağız. İlk 3 aylık primleri yılın son 3 ayında ödenebilecek. Bu da işletmelerimize önemli yakıt finansman desteği sağlayacak.

(Engellilere yardım) Yaklaşık 400 bin vatandaş bu ödemeden yararlanıyor. Zaman zaman yapılan ödemelerde geriye dönük bazı hatalar tespit ediliyor. 50 bin kişiyi ilgilendiren bir düzenleme yaptık. Vatandaşların geriye dönük herhangi bir sahte belge düzenleme hariç olmak üzere geriye dönük takibattan vazgeçiyoruz.

(Kredi Garanti Fonu) Bir an önce bu yasayı Meclis'ten geçirmemiz lazım.
 

  • (Sicil affı) Sicil dediğimiz konu bankalar, finansman kuruluşları . Vatandaşa tüketici kredisi, kredi kartı veya kredi verirken geçmişe yönelik bankalarla ilişkisine bakıyor. Burada önemli bir düzenleme yapıyoruz. Düzenleme için Bankalar Birliği ile çalıştık. Düzenleme ile bankalarımız geçmişteki kötü sicili dikkate almadan kredi kullandırabilecek. Ama burada vatandaş veya şirket ya borcunu yeniden yapılandıracak ya da ödeyecek. Bankaların sıkıntı ve riskleri için düzenleme yaptık. Yasa çıkar çıkmaz sürecin hayata geçmesi için gayret göstereceğiz. Burada olay bankacı ile müşterinin anlaşmasıdır. Bu düzenleme çok geniş bir kesimi ilgilendiriyor. 12,5 milyon kişinin yararlanacak kişiden belki daha fazladır. O yüzden bu düzenlemeyi milyonlarca kişi bekliyor.


(BES otomatik katılım) 1 Ocak ile zorunlu BES uygulamaya girdi. Kademeli bir şekilde bu uygulama genişletilecek.

(Milli Piyango İhalesi) Geçen sene Türkiye Varlık Fonu'nu kurduk. Bunu kurarken zaman içerisinde zaten bir takın varlıkların devrini öngördük. Milli Piyango ve at yarışları Varlık Fonu'na devrediliyor. İki şans oyunu paket olarak Varlık Fonu'nda özelleşecek. Kamuya en fazla kaynak getirecek yöntem seçilecek.

(Meclis'teki düzenlemeler) Türkiye ekonomisinin dönüşümü için çok önemli düzenlemeler yaptık. Sanayinin milli gelir içerisindeki payının artırılması lazım. O yüzden son yılda yapılan düzenlemelerin içerisine sanayiyi koyduk. Bu pakette de yine aynı kapsamda düzenlemeler yaptık. Bunlardan biri teşvik. Verilen teşvik puanlarını arıtıyoruz. Benim önemsediğim diğer konu da KOBİ'lerin birleşmesi. Bizim kurumsallaşmayı artırmamız lazım. İmalat sanayinde faaliyet gösteren 2 şirket bir araya gelip daha büyük bir şirket kurarsa, 3 yıl süreyle kurumlar vergisi oranını yüzde 20 değil yüzde 5 alırız. Bu KOBİ'lere önemli bir vergi avantajı sağlayacak. Yine imalat sanayinde yapılan yatırımlarda yatırımcı fabrika binası yapıyor ve katma değer vergisi ödüyor. Burada dedik ki 2017 yılında katma değer vergisini iade edeceğiz.

(Yerel yönetimlere kaynak) Belediyeler gayrimenkul satarsa vergi ödemeyecek.

Kaynak: YENİ ŞAFAK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atabek; Tarihimizdeki En Yüksek Oyu Alacağız!
Atabek; Tarihimizdeki En Yüksek Oyu Alacağız!
İŞTE YENİ DÖNEMİN BAKANLIK LİSTESİ
İŞTE YENİ DÖNEMİN BAKANLIK LİSTESİ