Karaciğer Yağlanmasını Önleyen Besinler

Günlük hayat rutinimizde yaptığımız bir çok yanlış uygulama ile iç organlarımıza zarar veririz. Bu organların arasında “karaciğer” de bu tip dış faktörlerden en çok etkilenenlerden biri. Özellikle karaciğer yağlanması sorunu genç yaşlardan itibaren kişilerin sağlığını olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürüyor.

Karaciğer Yağlanmasını Önleyen Besinler
banner3

Kullandığımız haplar, alkol ve benzeri zararlı maddeler ile karaciğerimizi zedeliyor ve yediğimiz çok yağlı yiyecekler ile karaciğerimizin yağlanmasına sebep oluyoruz. Bunların yanı sıra karaciğer vücudumuzdaki en önemli organlardan biri! İşte karaciğerinizi koruyacak, yağlanmasını önleyecek besinler! 

1-BRÜKSEL LAHANASI

brüksel lahanası

Karaciğeri temizlemeye yarayan Brüksel lahanası, hem karaciğerdeki toksinleri atar hem de karaciğerin yenilenmesine yardımcı olur. Brüksel lahanasını haşlayarak, üzerine yoğurtlu sarımsaklı bir sos ile servis edebilir ve bu yemeği sık sık yiyerek karaciğer yağlanmasını önleyebiliriz.

2-HİNDİBA

hindiba

Hindiba bitkisinin yaprakları karaciğer için oldukça yararlıdır. Salatalarda mezelerde tüketilebilen hindiba vitamin ve mineral deposudur. Karaciğer fonksiyonlarına yardımcıdır. Sık sık tüketmemiz gereken bu sebze ile kendimize besleyici salatalar hazırlayabiliriz.

3-ÜZÜM

uzum

Üzüm meyvesinin hem kendisi hem de çekirdeği oldukça yararlıdır. Üzüm sayesinde vücuttaki toksinler atılır ve karaciğer yenilenir. Çekirdekleri ile birlikte tüketeceğimiz bu meyveyi gün içinde ara öğünlerde tercih edebiliriz. Hem lezzetli oluşu hem de bir çok çeşit seçeneği ile göz dolduran üzüm meyvesi sağlığımız için önem taşıyor.

4-AVAKADO

avakado

Avakado sağlıklı bir yağ kaynağıdır. İçerdiği Omega6 ile, hücreleri toparlar. En fazla günde 1 tane tüketilmelidir. Karaciğer yağlanmasını önleyicidir. Avakadoyu salatalarda, kızarmış ekmekler eşliğinde, yumurta ile tüketebiliriz. İçerisinde bulunan yeterli yağ oranı vücudumuz için gerekli miktarda olduğundan; doğal yağ tüketimini de gerçekleştirebiliriz.

5-SARIMSAK

sarimsak

Sarımsak tam bir antioksidandır. Karaciğerin yenilenmesinde önemli bir rol oynayan sarımsak, vücuttaki toksinlerin boşaltımını sağlar ve karaciğer yağlanmasını önler. Hem yemeklerde hem de yoğurtlu karışımlarda sık sık kullanabileceğimiz sarımsağın birçok faydası mevcut. Besleyici ve hastalıklara karşı koruyucu özellikleri olan sarımsağı sofralarımızdan eksik etmeyelim!

Bu 5 besini yeme alışkanlıklarınızın arasına ekleyerek daha sağlıklı bir beslenme rutini oluşturabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir karaciğere sahip olmayı hedefliyorsanız bu besinleri tüketerek yorduğunuz karaciğerinizi dinlendirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER