Kaçış Sendromu Hastalığı Nedir?

Dünya üzerinde çok nadir görülen hastalıklardan biri olan Kaçış Sendromu ilk defa 1960 yılında keşfedilmiştir. Dr. Clarkson ve arkadaşları tarafından keşfedilen bu hastalık son günlerde oyuncu/sunucu Mehmet Ali Erbil nedeniyle gündemde.

Kaçış Sendromu Hastalığı Nedir?
banner3

Sistemik kılcal kaçak sendromu olarak ta bilinen kaçış sendromu hakkında merak ettiğini her şey bu haberde. İşte Kaçış Sendromu Hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavileri hakkında detaylar…

Nedir?

Kaçak Sendromu bir diğer adı ile sistematik kılcal kaçak sendromu SCLS kan damarlarından boşluğa ve kaslara doğru tekrarlayan; büyük bir plazma sızıntısı ile nadir görülen hastalıklardan biridir. Bu hastalık eğer kan basıncında ve tedavi edilmediğinde organ yetmezliğine ve ölüme neden olabilir.

Bu hastalığa sahip olan bireyler ömür boyu ani ve alerjik ataklar geçirebilirler.

Kaçış Sendromu Hastalığının Belirtileri

Sinir, karın ağrısı, sürekli susama, ağır vücut yorgunlukları, kas ağrıları, aşırı yorgunluk

mide bulantıları.

Kaçış Sendromunun Nedenleri

Kaçış Sendromları kalp, böbrek, karaciğer gibi organlarla ilgilidir. Ayrıca bu hastalığın birçok durumda nedenleri bilinmemektedir.

Kaçış Sendromunu Tetikleyen Durumlar

Kaçış sendromunun kesin olmamakla beraber bilinen tetikleyici etkiler şöyle:

Kemik iliğinden kaynaklanan rahatsızlıklar, hipotansiyon, böbrek yetmezliği, olumsuz ilaç reaksiyonu, kan zehirlenmesi, kemoterapi, dang enfeksiyonu, hantan virüsü…

Kaçış Sendromu

Kaçış Sendromu Tedavisi

Maalesef bu hastalığın henüz, kesin bir tedavisi yok. Ancak gelecek atakları önlemek adına bazı tedavi yöntemler kullanılır. Örneğin Periyodik İnfüzyonlar ve belirli ilaçlar kullanarak, gelecekteki ataklar önlenebilir. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, İVİG denilen bir maddenin kaçış sendromu olan kişilerde kullanılması sonucu güçlü olumlu etkiler ile sonuçlandığı belirtildi. İVİG ile tedavi edilemeyen hastalıklarda ise teofilin ve terbulitin ile başarılı olabilir.

Hastalığa ataklar gelişirken müdahale edilmemesi durumunda, organlarda büyük zararlar olabilir, özellikle 40 yaş üstü bireylerde ölüm riskinin yüksek olduğu biliniyor.

Kaçış Sendromu Hastalığının bulaşıcı olmadığı bilinirken, bu hastalığa yakalanmış kişilerin çok dikkatli bir yaşam sürmesi gerekiyor. Kaza, stres, acı gibi durumlarda çok dikkatli olmaları gereken hastalar; tansiyon kontrolüne ve alerjik reaksiyonlara karşı da dikkat etmeli.

İşte Kaçış Sendromu Hastalığı ile ilgili paylaşacağımız bilgiler bunlardı. Sağlıklı günler dileriz.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER