banner28

ÖĞRENCİ DAHA İYİ YÖNETİR

Kıymetli okurlarım;

Bu yazıma hepinizden özür dileyerek başlamak isterim.

Biliyorum yazılarıma uzun bir ara verdim…

Bu nedenle hepinizin affınıza sığınıyorum.

Eleştirmeyeyim diyorum ama eleştirilmeyecek gibi değil ki Milli Eğitimimiz!..

Hiç güzel bir iş yapılmıyor demiyorum. Mutlaka faydalı çalışmalarda oluyor. Ancak öyle bir açıklama geliyor ki Milli Eğitimden inanılır gibi değil!..

Derslik sorunumuz var, okullarımızın teknik sorunları var, ekonomik sorunları var, eğitsel sorunlarımız var, var oğlu var…

Bakanımız açıklama yapıyor “herkese önlük hediye edeceğim” diye…

Eğitim çalışanları da kendileriyle ilgili ciddi bir açıklama beklerken önlük açılamasıyla hayal kırıklığına uğradıklarını ifade ediyorlar.

Daha yeni çıktıkları toplu sözleşme sürecinde beklediklerini elde edememenin hayal kırıklığını üzerlerinden atmaya uğraşırken, sanki bütün sorunlar çözülmüş, bir bu problem ortada çok ciddi sorun teşkil ediyormuşçasına açıklama yapılması kendilerini hüsrana uğrattığını ifade ettiler bana.

Ardından şunu da eklediler; “Bakanımızın kamu çalışanlarının Özlük ve Ekonomik haklarıyla ilgili tek kelime kurmaması bizi çok üzüyor ve çalışma azmimizi yaralıyor.” dediler…

Böyle olunca insanın içinden şunu demek geçiyor; “Öğrenci daha iyi yönetir.”…

Küstahlık etmek istemem ama zorlamıyorlar desem yalan olur. Eğitime dair bu kadar sorun çözüm beklerken size önlük alacağım açıklamasını nasıl yorumlasın eğitim çalışanları.

Okulları iç içe sokmuşuz birbiriyle alakası olmayan, program olarak benzeşmeyen hatta bazen ilkokulla ortaokulu ya da liseyi aynı binaya sokan ama bunları yok sayıp çiçekler, ağaçlar, böcekler fotoğraflar ve videolar çeken idareciler.

Gel de “ÖĞRENCİ DAHA İYİ YÖNETİR” deme…

Birkaç tanesine değinmek istiyorum.

Okullarda açılacak olan  atölyeleri biliyor musunuz?

O daha enteresan…

Yerel imkanlarla yapılması talimatı verilmiş. Bu ne demektir?

Yani parayı biz vermeyeceğiz, siz bulacaksınız…

Hem para vermiyorsunuz hem de iş istiyorsunuz. Ama fotoğrafı ihmal etmiyorsunuz.

Ülkede derslik ihtiyacı var ama okullara ATÖLYE yaptırılıyor.

Hele bir dönemde beceriksizler yüzünde Devletin imkanlarının çarçur edilişi içler acısı bir durumdu.

Okullara bir hafta ara verildi. Önce tatil duyurusu yapılmış, daha sonra toplantı yapılarak öğrenciler okula gelecek ve etkinlikler yapılacak denilmiş, en sonunda karara bağlanmış ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile Halk Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla bir takım etkinlikler ve kurslar planlanacakmış.

Benim anlamadığım şu!...

Bunların planlaması son ana bırakılır mı?

Madem etkinlik yaptıracaksınız okulları neden tatil yapıyorsunuz?

Amacımız insan yetiştirmek olmalı diye düşünüyorum. Milli ve manevi değerlerine sahip, ülkesine ve milletine ihanet etmeyen, çalışan, kalkınmamız uğruna çabalayan bireyler yetiştirmek için planlı ve programlı çalışmamız gerektiği kanaatindeyim…

İnşallah herkes bu düstur üzere çalışıyordur…

Şu cümleyi tüm kalbimle sarf etmek istiyorum “Allah Başkanımıza yar ve yardımcı olsun”

Neden mi?

En zor onun işi hem bunlarla uğraş, ülkenin iç meselelerine çözüm üret hem de dışarıdaki güçlerle mücadele et. Allah ona ömür versin.

Bizim ilimizde de buna benzer planlama hataları yapılıyor.

Mesela yeni okul yapılamadığı için Erenler Yunus Çiloğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini üç ilçe beş okula dağıtıp yerine ortaokul getirdik. Bahçelievler Gazi İlkokulunda yaşananları ulusal basından takip ettik. Bunların sayısını artırabiliriz.

Böyle mi olmalı?

Nasıl ve kimler çözüm üretmeli sizlerin takdirine bırakıyorum?...

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 81. Ölüm yıl dönümünü tüm yurtta törenlerle andık. Tüm illerde Valiliklerin düzenlediği törenler oldu. Ayrıca okullarda da törenler yapıldı.

Bazı okullarda yapılan anma törenleri ülkemizin gündemine düştü ve sosyal medyada ciddi tepkilere sebep oldu. Bu programlar da tepki gösterilen görüntüler çocuklara secde ettirilmesiydi.

Yine merak ediyorum!...

Acaba Milli Eğitim Bakanlığı Okullarda yapılacak programla ilgili bir plan gönderiyor mu?

Yoksa her okul kendisi mi yapıyor programını?

Şahsi kanaatim, yine planlama zafiyeti diye düşünüyorum…

Bitmeyen sorunlar ve fiyaskolar!...

Bunun gibi bir çok sorun var söyleyebileceğimiz.

Kısacası

Bu kadar sorun çözüm beklerken ve kamu çalışanları en üst amirleri olan Bakandan medet umarken “Size önlük alacağım” ifadesi hem kamu çalışanlarının hem de toplumun vicdanın da derin bir yara açmıştır.

Bende biliyorum bu devasa Bakanlığı yönetmek kolay değil. Ama en azından biraz çaba göstermek bile yetecektir diye düşünüyorum, tüm beklentisi olanlar için…

Sonuç olarak insanlara şu sözü söyletmeyelim;

ÖĞRENCİ DAHA İYİ YÖNETİR…

SAYGILAR

YORUM EKLE