Uzun Çarşı Gündem'de

SESOB Başkanı Hasan Alişan Mega Radyo da katıldığı program da Uzun Çarşı ile ilgili açıklamalar da bulunmuştu.

Uzun Çarşı Gündem'de
banner3

Alişan'ın Mega Radyo da Yayın Yönetmenimiz Ersin İBİL'e yaptığı açıklamalar basında geniş yer buldu. 

Tarihi Uzun Çarşı nın yenilenmesi gerektiği söyleyen Hasan Alişan Uzun çarşı Sakarya’nın en önemli kaynaklarından biridir. Cevher kadar maden kadar değerlidir Bununla ilgili Büyükşehir belediyesi çalışmalar yaptı. Fakat orada konuşlanan bazı kesim, oranın dokusunu bozarak o çatıdan sonra da kaçak katlar çıkanlar buna direniyorlar. Sakarya’nın geleceğini düşünenler, ticari anlamda bu şehrin ticareti olmadığında bu şehrin kalkınamayacağını bilseler buna ayak diremezler. O bölge güçlendirilmeli, yenilenmelidir. Birileri korunacak diye birilerinin nüfusu var diye bu değişimden vazgeçilmemeli ve de yapılmalıdır.” demişti

Alişan’ın bu açıklaması Sakarya Medyasında geniş yer aldı. Bazı yayın kuruluşları haberi Manşetlerine taşırken bazı internet siteleri de "Alişan'dan 'Uzunçarşı' çıkışı!"  (!!!)  başlığı ile verdiler.

Son olarak Sakarya Halk Gazetesi Yayın Koordinatörü Safa Polat konu ile ilgili bir köşe yazarak geçmişten bugüne Uzun Çarşı sürecini özetledi.

İşte Safa Polat’ın O yazısı:

 

""Sene 2010.

Dörtyol Kentsel Dönüşüm Projesinin şehrin gündeminde yer aldığı günler.

Sakarya’nın ilk Kentsel Dönüşüm macerasının adımları var şehirde.

Büyükşehir Belediyesinin çiçeği burnunda başkanı Toçoğlu’nun daha görevinin başında iken aldığı büyük bir sorumluluk.

Bu projenin konuşulduğu günlerde SESOB Başkanı Alişan ile o zaman çalıştığım gazete için Ormanpark’ta röportaj yapıyorum.

Alişan, “Bu proje bugün yapılmazsa esnaf 5 yıl sonra bitme noktasına gelecek’ diyor.

Süreç içerisinde o dönemin popüler ifadesi ile ‘tuzu kuruların sabote ettiği’ dönüşüm projesi için görüşmeler devam ediyor.

Yüzde 80’lik mutabakat sağlanamıyor ama bir türlü.

Bu röportajdan 3 (yada 5) hafta sonra bu kez Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile bir röportaj daha yapıyorum ve Toçoğlu o röportajda ‘Proje rafa kalktı’ diye açıklıyor ve Sakarya’ya biz duyuruyoruz büyük projenin artık gerçekleşmeyeceğini.

Sakarya ilk büyük Kentsel Dönüşüm macerasından puansız ayrılıyor.

Ve üzerinden tam 4 yıl geçiyor bu çalışmanın.

2014 Mayıs’ındayız

Dörtyol ve Çevre Sanayilerini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Bayır, “Nasıl ki AVM’ler bakkal esnafının belini büküyor ise, servislerde sanayi esnafını olumsuz etkiliyor” diyor.

Yani Alişan’ın 4 yıl önce söylediği ‘bitme noktası’na adım adım ilerleniyor.

Bayır o dönemde dönüşümün esnaf için önemli bir değişim olacağına inanarak destekleyen isimlerden biri. Ancak o da bugün gelinen noktanın iç acıcı olmadığını ifade ediyor.

İşte bu 4 yıllık tarih tekerrürünün ardından gündeme bu kez de Sakarya’nın en eski ticaret merkezi olan Uzunçarşı geliyor.

Uzunçarşı ile ilgili 1yıldır düzenli olarak köşe yazıyor, haber yapıyorum.

Burada ki kirliliğin ve görüntünün temizlenmesi gerektiğini kendimce ifade ediyorum.

4 yıl önce Dörtyol Kentsel Dönüşümü için mücadele veren Alişan bugün Uzunçarşı için aynı cümleleri sarf ediyor.

Uzunçarşı’nın bitme noktasına geldiğini ifade ediyor.

Esnafın kendisini yenilemesi gerektiğini söylüyor.

Ve hepsinden önemlisi bazı kesimlerin burada ki dönüşüme direndiğini açıkça ilan ediyor.

Yani tuzu kurular bu kez de burada karşımıza çıkıyor.

Alişan Radyo Mega’da Ersin İbil’e yaptığı açıklamada, “Orada konuşlanan bazı kesim, oranın dokusunu bozarak o çatıdan sonra da kaçak katlar çıkanlar buna direniyorlar. Sakarya’nın geleceğini düşünenler ticari anlamda bu şehrin ticareti olmadığında bu şehrin kalınamayacağını düşünenler buna ayak diremezler. O bölge güçlendirilmeli, yenilenmelidir” diyor.

Yani Alişan benim de daha önce dile getirdiğim ve bazı kesimlerden tepki gördüğüm ‘Kaçak kat’ uygulamasını nihayet bu şehrin gündemine getiriyor.

Sakarya’nın en eski ticaret merkezine kaçak katları, çatı kaplamalarını reva görenler artık bu tutumlarını daha fazla devam ettiremezler.

Bu konu gerçekten de çok önemli.

Alişan’ın bu açıklamaları çok iyi şekilde incelenmelidir.

İlk 5 yılında önemli bi,r mesafe kat ederek beklentileri arttıran Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun ‘Yeni Sakarya’nın devamı için şehre olan borcu’ olarak nitelendirdiğim Uzunçarşı’da yaşanan bu kirlilik ve usulsüzlük bile başlı başına dönüşüm için çok önemli bir sebeptir.

Bir gazeteci olarak SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın, “Büyükşehir belediyesinin bu konudaki Projesine sahip çıkmalıyız. Meslek kuruluşları ve esnaflar buna destek olmalıyız” açıklamalarını sonuna kadar destekliyorum.

Eğer Uzunçarşı’da bugün bu fırsat kaçırılırsa tıpkı 4 yıl önce Dörtyol’da yaşananlar gibi olayların vuku bulması kaçınılmaz.

Bölge esnafı direnmek yerine orta yolu bulmaya yanaşmak zorundadır.

Gelişen şehirlerde ve Türkiye’nin geldiği modern estetik şehir anlayışında mülkiyet hakkı; kimseye şehirleri böylesine görüntü kirliliğine maruz bırakma hakkı vermez.

Hak sahibi olsunlar olmasınlar; bugün Sakarya’nın estetik anlayışının ortasında bir çıban gibi biten bu sorunun müsebbibi kimse; bunu gidermek içinde gerekli iradeyi göstermek zorundadır.

Onun için buradan Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu ve bölge esnafına Alişan’ın bu çağrısının ardından süreci hızlandırmaları tavsiyesinde bulunuyorum.

Yoksa burası son 5yılda bu şehirde silinip giden ‘kronik sorun zihniyetine’ matuf bölge olup çıkacak…

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER