RTÜK'ün Yeni Başkanı Sakarya'lı Şahin'mi Oluyor?

Radyo Televizyon Üst kurulu (RTÜK) başkanı İlhan Yerlikaya’nın istifası sonrası yeni Başkanın Sakaryalı Ebubekir Şahin olacağı iddia edildi.

RTÜK'ün Yeni Başkanı Sakarya'lı Şahin'mi Oluyor?
banner3

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya istifa etti. Bu stifanın ardından ise edinilen bilgilere göre, yeni başkanının Ebubekir Şahin'in olması bekleniyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) İlhan Yerlikaya, görevinden istifa etti. Yerlikaya istifa kararına gerekçe olarak ailesinin sağlık sorunlarını gösterdi. Yerlikaya, 25 Kasım 2015'ten bu yana RTÜK Başkanlığı görevini yürütüyordu. 

İstifa sonrası Başkanlık seçimi gündemiyle yapılacak toplantıya, en yaşlı üye sıfatıyla Arif Fırtına'nın başkanlık etmesi bekleniyor. 

RTÜK kulislerinden edindiği bilgilere göre; yapılan seçim sonucunda, istifa eden İlhan Yerlikaya’nın yerine AK Parti kontenjanından RTÜK üyesi olan Ebubekir Şahin'in RTÜK'ün yeni başkan olması bekleniyor. Şahin’in RTÜK üyesi seçilmesinin ardından yapılan seçimde yeni başkan olacağı konuşulmuş ancak İlhan Yerlikaya başkan olarak seçilmişti.

 

EBUBEKİR ŞAHİN KİMDİR?

Sakaryalı olan Ebubekir Şahin 1974 yılında Rize Çayeli’nde doğdu. İlköğrenimini Rize’de, lise eğitimini Sakarya’da tamamladı. 1995 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. 2002 yılında da Gazetecilik Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans yaptı. Halen Selçuk Üniversitesi’nde İletişim alanında Doktora eğitimini tez aşamasında sürdürmektedir.

Sırasıyla, İçişleri Bakanlığı, TBMM, Adalet Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, RTÜK, Başbakanlık gibi birçok kurumda yöneticilik yaptı. Anadolu Ajansı’nda Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşar olarak görev yaptı.

6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 35'inci maddesi uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 16.10.2017 tarihli ve 8'inci Birleşiminde yapılan seçim sonucunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.

Evli ve Zeynep Melike ile Ahmet Burak’ın babası olan Ebubekir ŞAHİN, İngilizce bilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER