Gazeteci Cumalı İfadesinin Ardından Serbest Bırakıldı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Tören Yürüyüş Yolu'na park edilen makam araçları nedeniyle Bayrak ve Flama Grubu, Gaziler, Askeri Tören Kıtası, okullar ve resmi araçların nizami yürüyüşünü yapamadığının fotoğrafını çeken ve haberini yapan Gazeteci Hüseyin Cumalı polis nezaretinde Sakarya Adliyesi'ne getirildi. Cumalı, makam araçlarının parkı ile Vali ve kaymakam araçlarının plakalarını yayınladığı için ifadesi verdi.

Gazeteci Cumalı İfadesinin Ardından Serbest Bırakıldı
banner3

Adapazarı Atatürk Bulvarı'nda yapılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri öncesinde makam ve mevki sahiplerini şeref tribününe getiren makam araçlar sürücüleri, araçları "Tören Yürüyüş Yolu"na park etti. Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir'ın makam arabası ise töreni izlemek için gelen vatandaşların önüne park etti. Ancak Valilik makam arabasına "Töreni çocuklar ve biz seyir edemiyoruz" diyerek tepki gösteren vatandaşların serzenişiyle Valilik makam aracı da diğer araçların arkasına park etti.


İlk olarak halkı selamlamak için askeri araca binen Vali Ahmet Hamdi Nayir, Garnizon Komutan Vekili Albay Salih Üstündağ, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'nin bulunduğu araç ile Vali Nayir'in makam aracı kafa kafaya geldi. Ardından başlayan törenle birlikte "Tören Yürüyüş Yolu"na park eden araçlar nedeniyle Bayrak ve Flama Grubu, Gaziler, Askeri Tören Kıtası, okullar ve geçide katılan resmi araçlar park halindeki makam araçları nedeniyle yön değiştirmek zorunda kaldı.


Sakarya'da yıllardır yapılan törenlerde hiç bir zaman tören alanına makam araçlarının park edilmediğini haber yapan Sakarya Halk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Cumalı, özellikle de Tören Yürüyüş Yolu'na park eden makam araçları nedeniyle Askeri Tören Kıtası başta olmak üzere herkesin nizami yürüyüşten çıkmak zorunda kalarak dağınık bir yürüyüş yapıldığını manşet yaptı. Yapılan bu manşet sonrasında Sakarya Basın Savcılığı'nın İl Emniyet Müdürlüğü'ne talimatıyla gazeteci Cumalı polis nezaretinde mevcutlu olarak Basın Savcısı'nın karşısına getirildi.


Sakarya Barosu Avukatlarından Özgür Akın ile birlikte Basın Savcısı'na ifade veren gazeteci Cumalı, "35 yıllık meslek yaşantım boyunca hiç bir zaman bırakın Tören Yürüyüş yolu'nu tören alanına bile araç park edildiğini görmedim. Makam araçlarının Tören Yürüyüş Yolu'na park edilmesi nedeniyle törene katılan herkes park halindeki araçlar nedeniyle nizami yürüyüşünü yapamadı. Dağınıklığa neden olan bu görüntüyü haber yaptım. Çünkü bu sorumsuzluğun haber değeri vardı" dedi. Avukat Özgür Akın'ın "Müvekkilim haber yapmıştır ve serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi. İfadesi alınan Cumalı serbest kaldı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER