Etkileşim Çılgınlığı İnsanlığımızı Yok Ediyor!

DİJİMED Başkanı Ersin İbil yaptığı açıklamayla Emine Bulut cinayetinin görüntülerini çeken kişilerin sanal etkileşim uğruna yardım etmemesi olayının üzerine gidilmesi ve toplumun bu tehlike karşısında bilinçlendirilmesi gerektiğini savundu.

Etkileşim Çılgınlığı İnsanlığımızı Yok Ediyor!
banner3

Dijital Medya ve Habercilik Derneği (DİJİMED) Başkanı Ersin İbil, eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut olayına ilişkin açıklamalarda bulundu. Cinayet videosunun sosyal medyada büyük yankı uyandırmasının ardından olayı kayıt altına alan vatandaşların müdahale etmemesine gösterilen tepkileri haklı bulan İbil, dijital dünyada yaşanan etkileşim çılgınlığının insanlık değerlerini yok ettiğinin altını çizdi.

“İzin Vermeyeceğiz!”

Artık her insanın en az bir sosyal medya hesabı kullandığını belirten DİJİMED Başkanı İbil, “Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte insan hayatı doğal gerçeklikten sanal gerçekliğe geçiş yaptı. İnsanlar artık sosyal medya üzerinden dünyada olup biteni takip etmeye ve birbirleriyle etkileşim içerisine giriyor. Ancak bunun beraberinde getirdiği büyük sorunlar da var. Beğeni ve etkileşim çılgınlığı malesef insanlık değerlerimizi yok ediyor. Buna müsade etmeyeceğiz” dedi.

“Toplumun DNA’sı ile Oynanıyor”

Eski eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut olayında bir sosyal medya kullanıcısının yardım etmek yerine cinayetin görüntülerini çekmesine değinen Başkan İbil, “Bu olay, dijital medyanın toplumumuzun DNA’sı ile oynadığının en net göstergesidir. Türk toplumu böylesine vahim bir olay karşısında asla seyirci kalmaz ve cinayetin önüne geçer. Ancak etkileşim çılgınlığı insanlık değerlerimizin yitirilmesine sebep olduğundan can çekişen bir kadının yardımına koşmak yerine olayın görüntüsü çekilerek sosyal ağlarda paylaşılıyor. Bir anne ve 10 yaşındaki kızının yardım çığlıkları karşısında kayıtsız kalmak akıl tutulmasıdır” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlar Bilinçlendirilmeli”

Dijital Medya konusunda vatandaşların devlet tarafından verilecek eğitimler ile bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Ersin İbil, “Yaşanan olay bir kez daha göstermiştir ki toplumumuzun dijital dünya ile gerçekleri ayırt etmesi için büyük çapta çalışmalar yapılmalıdır. Dijital Medya ve Habercilik Derneği olarak bu alanda yapılabilecek her türlü çalışmayı desteklemeye ve katkı vermeye hazırız. Emine Bulut’a Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm milletimize başsağlığı dilerim” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2019, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER