banner28

Ali Akıllı ile 40 Dakika Uluslararası Öğrenciler Konuşuldu

Ali AKILLI ile 40 Dakika programının bu haftaki konukları misafir öğrencilere yönelik çalışmaları ile tanınan Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Ali Akpınar ve Afrika Bölge Başkanı Hamza Diakite oldu.

Ali Akıllı ile 40 Dakika Uluslararası Öğrenciler Konuşuldu
banner3

 Ali Akıllı’nın başkanım sizi tanıyabilir miyiz sorusuna ; Öncelikli olarak Medyarota ailesine programlarının hayırlı olmasını dilerim,  bizleri  misafir ettikleri için ayrıca teşekkürlerimizi sunarız. Mali ‘de bugün gerçekleştirilen bombalı saldırıda şehrimizde ve ülkemizdeki Mali ‘li öğrencilere ve Mali halkına başsağlığı dileriz.

1983 Sakarya doğumlu Karadeniz kökenli 5 çocuklu bir ailenin ortanca evladıyım. Adapazarı İmam Hatip Lisesi mezunuyum. Daha sonra ilahiyat önlisans ve ve kamu yönetimini lisans olarak tamamladım.  Yüksek Lisansını ise inşallah yine Kamu Yönetimi alanında tamamlamayı düşünüyorum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Okul yıllarında bir takım sivil toplum kuruluşlarında görevler aldım. Lise yıllarında Sakarya Mgv-Agd orta öğretim Komisyon görevler, İHH nın illerde teşkilatlanması ile Sakarya İHH Çalışmalarında görevler aldım, Sakarya İHH yönetim ve çeşitli birimlerde görevler yaptım. Uluslar arası Öğrenci Çalışmalarına başlayarak Sakarya da 2012 yılında Yedirenk Uluslar arası Öğrenci Derneği kurucuları arasında yer aldım. 2013 yılından itibaren Yedirenk Uluslar arası Öğrenci Derneği Başkanlığını yapmaktayım şeklinde cevap verdi.

Yedirenk UÖD ne zaman ve niçin kuruldu ?

                 HUCURÂT-13: Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli olanınız, O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdardır.

             Rabbimiz bizi çeşitli milletlere ayırarak bizleri tanışıp kaynaşmamızı, ünsiyet geliştirmemizi istemektedir. Bu doğrultuda farklı milletlerden şehrimizde ikamet edip öğrenim gören misafir öğrencileri hedefe alarak onlarla tanışmak kaynaşmak için adımlarımızı atmaya başladık.

Uluslararası Öğrenci Kimdir? 

Dil, lise, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak üzere, içinde doğduğu, büyüdüğü, kültürünü, yaşam biçimini, dünya görüşünü aldığı ailesini, çevresini ve ülkesini bırakıp, ülkesinin sınırları dışına çıkan ve gitmiş olduğu ülkede, o ülkenin uluslararası öğrencilik yasal mevzuatlarına göre belli bir süre ikamet eden her kişi “uluslararası öğrenci” tanımlamasına girer. 

Misafir öğrencileri merkeze alarak; Nisan 2012’de başlattığımız çalışma, yurtdışından şehrimize gelmiş olan öğrencilere eğitim, kültür ve rehberlik hizmeti vermek amacıyla yapılan uluslararası bir STK çalışmasıdır. Şehrimizde 3500 dolayında 107 farklı ülkenin rengi ile renklenirken giderek artan ve çeşitlenen öğrenciler ülkemize gelip, eğitimleri için şehrimizi seçmiş olan öğrencilerimizin; din, dil, ırk, renk, mezhep ayrımı yapmadan, ihtiyaçlarını gönüllü bir şekilde layığıyla gidermektir.

Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği  UDEF Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonuna Bağlı Sakarya Üniversitesinde öğrenim gören Uluslararası Öğrencilere yönelik çalışmalar yapan Sivil Toplum Kuruluşudur.

Uluslararası öğrencilerin evrensel kardeşlik bilincine sahip, modern dünyayı ve dünya sistemini tanıyan, organizasyon kabiliyeti yüksek, ülkesinin durumunun ve ihtiyaçlarının farkında olan, farklılıklara karşı müsamahalı birer “gönüllü medeniyet elçisi” olabilmelerini sağlamak.

 

Hamza bir uluslar arası öğrenci olarak Türkiye’ye geliş sürecinden bahseder misin ? Neler hissettin ?

O zamanlarda yaşım çok ufaktı, 13 yaşındaydım. Mali de ortaokulu çok büyük bir başarı ile tamamladığımdan sonra hafızlığımı devam etmek için köye gitmişim. İki buçuk ay sonra bir Cuma sabahında babam aradı ve oğlum şuan ki olduğun cüzünü tamamla sonra Bamako ( Malinin başkenti)’ya gel dedi…

 

Saü de kaç Ülkeden ne kadar misafir öğrenci  var ?

Sakarya Üniversitesi’nin Uluslar arası  Öğrenci Programı’yla gelen 3500 dolayında 107 farklı Ülkeden Misafir öğrenci bulunmaktadır. Önlisans  130, Lisans 2611, Yüksek Lisans 501,   Doktora 243 Toplamda 3485

Saü en fazla ülkeler : 1-Türmenistan 599, 2-Azerbaycan 577 3-Suriye 309, 4- Afganistan 226, 5-Kosova 162, 6- KKTC 153, 7-Bulgaristan 125

Saü ye Yösle (yabancı öğrenci sınavı) gelen öğrenci sayısı : 2640, Türkiye bursları (ytb mülakat konsoslosluklar): 792, Mutabakat (İkili üni. Anlaşmaları) :27 (Afganistan 21, Yemen 6, Diğer kayıt : 26 (Almanya 4, Avusturya 1, Azerbaycan 2, Filistin 1, İran 1)

Uluslararası Öğrencilerin Türkiye’ye gelişleri beş yolla olmaktadır: 

1- Türkiye Burslusu olarak gelen öğrenciler 2010 da kuruldu YTB

2- Kendi imkânlarıyla gelen öğrenciler 

3- IDB (İslam Kalkınma Bankası), Türkiye Diyanet Vakfı ve diğer STK’ların getirdiği öğrenciler 

4- Üniversitelerin burslu olarak getirdiği öğrenciler 

5- Erasmus vb. öğrenci değişim programları ile gelen öğrenciler. 

 

Yedirenk UÖD. Akademik faaliyetler nelerdir ?

                 Türkçe kursları(Yedirenk +Milli Eğitim Müd.), / Yedirenk Değerler Eğitimi Akademisi (Yedirenk+Saü+İl Müftülüğü), Misafir öğrencilerin akademik, mesleki ve ahlaki gelişimlerine katkı sağlayacak önemli bir program başladı. Sakarya Üniversitesi, Sakarya Müftülüğü ve Yedirenk Uluslar arası Öğrenci Derneği tarafından,’’ Yedirenk Uluslararası Öğrenci Akademisi’’ kapsamında 'Bayan Uluslararası Öğrencilerimize yönelik ‘' Değerler Eğitimi Akademi Programımız 'Sakarya Üniversitesi Yedirenk Uluslararası Öğrenci Akademi Ofisinde İmzalanan Protokolle bu yıl içerisinde yeniden Bayan Öğrencilere Değerler Eğitimi Çalışmaları başlatıldı. Protokolün yürütme ve uygulamasını ‘’Kampüs Aile ve Dini Rehberlik Bürosu, Huma Uluslar arası Öğrenci Derneği’’ gerçekleştirmektedir. / Yedirenk Akademi / Uluslar arası Öğrenci Tanışma programları (Yedirenk-Saü-Sakarya KYK), TEKNİK GEZİLER (MEGA PROJELER İZMİT KÖRFEZ GEÇİŞİ, AVRASYA TÜNELİ, HAVALİMANI, TEİAŞ 5. BÖLGE MD. TÜVASAŞ VB.)
 

Hamza ,  Öğrencilerin akademik çalışmaları bakışı nasıl ?

Genel olarak iyi diyebilirim. Çünkü öğrenci her türlü yardıma muhtaç duyan birisidir. Özellikle Türkiye ye yeni gelen öğrenciler Türkiye nin kendi ülkeleri ile ilgili ilişkilerini kişisel gelişimleri ve akademik bakış açılarının gelişmesi konusunda buna ihtiyaç duymaktadır.

Türkçe dersleri anlat – Ekonomik olarak sıkıntı yaşayan öğrenciler için can simidi niteliğinde oluyor. Ve Türkçelerinin gelişmesi için bulunmaz bir fırsat oluşturmaktadır.

Üniversite deki akademik dersleri anlat – Her ülkeden ve bölgeden öğrencilerin Uluslar arası ilişkilerini yakından ilgi ile takip etmesine sebep oluyor. Bakış açıları yani akademik farklılıkları görebiliyorlar. Bunlar öğrencilere yarar sağlıyor. Vatanı ve milleti için daha çok çalışması gerektiğini öğrenmiş oluyor.

Teknik gezileri ‘’ TEİAŞ, YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ, AVRASİA TÜNELİ, İZMİT KÖRFEZ GEÇİŞİ (OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ), TÜVASAŞ (TÜRKİYE VAGON FABRİKASİ). İlerde inşallah 2.dönemde 3.havalimanı gezimiz olacak ve bunlara benzeyen çalışmalarda devam edilecek inşallah... 

Hamza,  Yedirenk Dünya Öğrenci Topluluğu hakkında bilgi verir misiniz ?

Lisans, lisansüstü ve doktora eğitim için üniversitemizde bulunan tüm misafir öğrencilerle eğitim hayatları boyunca Türk toplumunu ve ahlakını güzel bir şekilde tanıtmak ve kendi kültürlerini de tanıtmaları amacıyla 09.01.2013 yılındı kurulmuştur. Akademik Hocamız Makine Müh. Bölümünde Öğretim görevlisi olan  Yard.Doç.Dr. Yaşar Kahraman Hocamızdır. Yönetim kurulumuz 10 kişinden oluşmaktadır. Bizler bir araya gelip istişarelerde bulunup yapacağımız çalışmaları planlarız ve uygulamaya geçiririz. Bu çalışmalar SAÜ YE YENİ GELEN ULUSLAR ARASI ÖĞRENCİLER İÇİN TANITIM VE KAYIT STANLARIMIZI AÇIP ONLARA DANIŞMANLIK VE HİZMET SUNUYORUZ, ÜLKE TANITIM PROGRAMLARI, ÜLKE YEMEK PROGRAMLARI, HALI SAHA MAÇLARI, AŞURE DAĞITIM PROGRAMLARI, REKTÖR VE BÖLÜM BAŞKANLARI ZİYARETLERİ, EV VE YURT ZİYARETLERİ, TEKNİK VE KÜLTÜREL GEZİLER, AKADEMİK ÇALIŞMALAR, Halep’e 1 lira 1 ekmek gibi projelere katılım, SAÜ CAMİİ KÜLLİYESİNDE ÇAY MUHABBETİ VB.ÇALIŞMALAR

 

Yedirenk UÖD Sosyal Kültürel faaliyetleri nelerdir ?

Futbol maçları, Sakarya’mızın tanıtımı için yapılan sosyal ve kültürel ilçe gezileri, aktiviteli piknik programları (treking, güreş vb) Yaz ve Kış kampları, Ahlaki dersler (yedirenk sohbetleri) misafir öğrencilerin dilinden, Ülke hasbıhalleri, Bölge toplantıları, Ülke tanıtım programları, Ülke yemek programları, Röportajlar ve dergi çalışması, Yedirenk akademi kitapçığı çalışmaları, Yedirenk faaliyet bülteni ve  Öğrenci Hikayeleri kitapçığı,Çanakkale, Sarıkamış şehitleri vb, Kültürel il gezileri vb SOSYAL MEDYA, BASIN VE REKLAMLARIN GELİŞTİRİLMESİ,

 

Yedirenk UÖD Kurumsal  Faaliyetler nelerdir ?

Öncelikli olarak Kamu kurum ve kuruluşları ziyaretlerimiz,(Valilik,B.B.İlçe Bel.Kaymayanlıklar, Müftülüklerimiz, Sosyal yardımlaşma Vakıflarımız vb. Sivil Toplum Kuruluş ziyaretlerimiz , Başta İHH olmak üzere, Agd, Ebs, Müsiad, Sakva, Yöçeyder vb stk ziyaretlerimizi devam ettireceğiz. STAJ VE İŞ İMKANI PROGRAMI (SAÜ-SATSO-MÜSİAD VB) , BURS ÇALIŞMALARI (50 BURS) Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) ile ülkemiz üniversitelerini tercih eden misafirlerden ülkelerinden burs alanlar olduğu gibi Yurt Dışı Türk ve Akraba Toplulukları (YTB ) bursu alanlar da var. Bunların yanında hiçbir yerden burs almayan ve kendi imkanları ile okumaya, okulunu sürdürmeye çalışan Filistinli, Suriyeli, Mısırlı, Ganalı, Gineli, Nijerli,  Arnavut. Boşnak. Kosovalı, Türkmen, Kazak,Özbek, Azeri  ve daha bir çok farklı ülkeden  öğrenciler de var.           

 

Bayramlara özel çalışmanız var mı ?

Ramazan, iftar ve itikaf vs. programları
İftar programları Vali, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Derneğimiz ve Sivil Toplum Kuruluşları bünyesinde, evlerimizde Misafir öğrencilerle Ramazanın her gününü dolu dolu geçiriyoruz.

Fitre ve Zekat dağıtımı gerçekleştiriyoruz.
Bayramlaşma programları Saü Camii nde her bayram Kyk, Saü, Yedirenk UÖD.olarak orta bir çatı altında bayramlaşma programlarımızı ikramlı olarak yapmaktayız.
Bayramlık hediye (Kıyafet, kalem, kitap, bardak vs.)
Evli öğrenci evlerindeki öğrencilere kurbanlık et dağıtımı yapmaktayız.

Hamza,  Uluslararası Öğrencilerin en çok karşılaştıkları sorunlar ve çözümler nelerdir ?

               Barınma yönündeki sorunlar, Özel ve devlet yurtları ile istişareler yapıp ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere yönelik indirimli yada ücretsiz olarak barındırılması yönünde ve öğrenci evlerinde barındırılması yönünde çalışmalar yapmaktayız.

Sigorta  (Devlet ve Özel) sorunu ;bir öğrenci ülkemize geldiğinde  ilk 3 ay içerisinde  sigorta yapmak zorundadır aksi halde özel sigorta acentelerinin eline bırakılmış oluyor. Bu kapsamda Öğrenci bir daha okulunu bitirene kadar devlet sigortasından yararlanamıyor. Her yıl özel sigorta yaptırmak zorunda kalıyor. Bizler ilgili yetkili mercilerle görüşerek  sigorta kayıt işleminin 2 döneme  ayrılması gerektiğini Eylül-Şubat aylarında  Sağlık sigortasına başvurunun Devlet sigortasına özendirilmesi ve yüksek miktarda olan sağlık sigortalarının takside bölünmesi gerektiğini ve Eşi ve Çocuklarının da bu sigortadan faydalanması gerektiğini (Eşi de ayrı sigorta yaptırmak zorunda, Çocukları sağlık ocakları hariç Özel ve Devlet Hastanelerinde normal muayene ücreti vererek  ilaçları da bu kapsamda) aksi halde Özel sigortaların Sağlık sigortalarından çok Fırsat sigortalarına meyledeceğini belirttik. Fırsat sigortasından sağlık sigortasına geçilmesi lazım.

                   Sosyal ve kültürel sorunlar (adaptasyon süreci) , Uluslar arası Öğrenci Derneklerimizi çalışmaları özellikle Yeni gelen ve adaptasyon sürecine dahil olamayan öğrencileri dikkate alarak öğrencileri Üniversite, kalmış olduğu Yurt ve Sosyal alanı da ekleyerek bu  üç’lü koordinasyonu sağlayıp Uyum sorununu ortadan kaldırmaktadır. 12-Yedirenk UÖD faaliyetlerinde din,renk vb gibi bir ayırım var mıdır ?

Yaşadığımız şehir sosyolojik yapısı itibariyle farklı kavimlerin, etnik kökenlerin birlikte yaşama alışkanlığını en iyi gösteren illerden biridir. Farklı coğrafyalardan ülkemize gelip, eğitimleri için şehrimizi seçmiş olan öğrencilerimizin; din, dil, ırk, renk, mezhep ayrımı yapmadan, ihtiyaçlarını gönüllü bir şekilde layığıyla gidermektir. Karşılıklı saygı ilkesi farklılıkları zenginlik olarak kabul etmek., Birlik ve kardeşlik, Temel ilkelerden taviz vermemek, sabit fikirli ve ön yargılı olmamak, Şeffaflık ve Hesap verebilirlik, Yeniliğe ve öğrenmeye açık olmak, Verimlilik ve etkinlik, İşbirliği ve paylaşım, Esnek organizasyon yapısı, Değişime cevap verebilmek, Sürekli iyileştirme ve yeni çözümler üretmek  için Tüm Uluslar arası Öğrencileri kapsamaktadır.

    Çalışmalarımızda gayri Müslim öğrenciler de yer almaktadır. Sosyal, Kültürel, Akademik vb. çalışmalarda mutlaka yer almaktadırlar. Güzel bir anı olarak piknikte bizimle namaz kılmaları bu birlikteliğin ne derece ileride olduğunu göstermektedir.

 

Udef hakkında bilgi alabilir miyiz ?

2004 yılında SADER ile başlayan, Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği ile olgunlaşan misafir öğrenci çalışmalarımız yeni paydaş ve partner Uluslararası Öğrenci Dernekleri’nin ve son olarak da bu yapının çatısı konumundaki UDEF’in (Uluslar arası Öğrenci Derneği Federasyonu) kurulmasıyla hiyerarşisini büyük ölçüde tamamlamış ve kurumsal bir zemine oturmuştur. UDEF, 14 Aralık 2012’de 11 dernek tarafından kurulmuştur. Misafir öğrencilerin ülkemizde karşılaştığı problemler nedenleri ve çözüm yolları gibi raporlar hazırlar ve ilgili mercii lere iletip konuların takipçisi olur.

Udef çalışmaları (Türkiye deki tüm Uluslar arası Öğrenci Dernekleri ile bölgesel ve yıllık toplantılar, Uluslar arası Öğrenci  Şuraları ve Sempozyumları yaparı, Eğitim ve Sosyal kaynaşma kampları vb çalışmalar)

47 ilde 55 dernek, 27 temsilciliğimiz bulunmaktadır.

 

 

Uluslararası Öğrenci Buluşmalarından bahseder misiniz ?

9.Uluslararası Öğrenci Buluşması Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’nın destekleriyle, Sakarya kent meydanında 53 ülkenin stantları, harita ve bayrakları, yöresel kıyafetleri, ülke yemek ve içecekleri, ülkelerini tanıtan tanıtıcı malzemeler, sahne gösterileri vb.şeyler Sakarya halkına şehrimizdeki farklı kültürlerdeki öğ.lerinde yanı başımızda olduğunu göstermek, Türkiye’de ve dünyada uluslar arası öğrencilerin hızla yayıldığını anlatmaya gayret ediyoruz bu tür programlarla. Şehrimiz insanı eklektik bir yapıya sahip olduğu için bu kültürler arası etkileşimi pozitif düzeyde  öğrencilere yansıtmaktalar. Öğrencilerde kendilerinden bir şeyler bulmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Özelliklerle gençlerin hiç uymadıkları veya görmedikleri ülkeler hakkında birinci elden bilgi sahibi olması ayrı bir değer taşımaktadır. İl milli eğitim ve üniversitemizin gençleri önem arz etmektedir. Genel olarak 40 bin insanımızın U.Ö.B.katıldığını ifade etmek isteriz. Çeşitli stk larımızı bu çalışmalarla hemhal ederek ilgiyi daha fazla yükseltmenin yansımasını mezun olduklarında daha iyi anlayacağız.

Uluslararası Öğrenci Buluşmaları finali nasıl oluyor ?

36 şehir ve 5 ülkede yapılan Uluslar arası Öğrenci Buluşması finalinin yapıldığı salon programında öğrencilerin sahne gösterileri ile final programlarımızı misafirlerimizin de katılımı ile nihayetlendiriyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın teşrifleriyle Final Programı 14 Mayısta İstanbul Sinan Erdem Spor Salonunda gerçekleştirildi.

Türkiye Uluslar arası Öğrenci konusundaki çalışmalarını bir çatı altında Final programı ile tüm dünya ya göstermektedir.

 

Sakaryalıların misafir öğrencilere bakış açısı nasıl ?

               Sakarya halkının ilgisi bizleri oldukça memnun etmektedir. Öğrencilerimizi misafir olarak görüp onları bağırlarına basmaktadırlar. Sakarya bu konu da diğer şehirlerimize nazaran göz kamaştırmaktadır. Bunun en büyük sebebi şehrimizde her milletten göçmenin olması ve herkesin birbirini iyi anlamasında yatmaktadır.

 

Uluslararası Öğrencilerin 15 Temmuza bakışı nasıl oldu ?

Öğrenciler neler olduğunu anlamak için önce kendileri haberlerden gelen bilgilerle olayların fazla farkında değillerdi. Zamanın ilerlemesiyle olan biten hakkında bilgi sahibi oldular çevrelerinden ve bizlerden. Ne yapılması gerektiği konusunda Türk halkının meydanlarda olduğunu ifade ettik. Öğrencilerin bir çoğu bizlerde  halkın yanında  olduğumuzu ve meydanlarda olmak istediklerini ifade ettiler ve sonra tüm dünyadaki kardeşlerimizi bu olaylardan yakinen şahit olarak ülkelerine aktardılar ve Türkiye halkının yanında olduklarını gösterdiler. Meydan sahne aldık. Biz bir milletiz sloganı ile pankart açarak Sakarya halkına bu meydanlardan gösterdiler.

 

Sakaryalılara mesajınız nedir ?

Misafir Öğrencilere yabancı kalınılmaması gerektiği ve doğrultuda bireysel ve kurumsal olarak bizlerle iletişime geçip daha fazla öğrenciye hep birlikte şehrimizi, ülkemizi ve kültürümüzü en güzel şekilde gösterip yaşamaları için  bu güzel renklere maddi ve manevi olarak kol kanat germeğe davet ediyorum.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2017, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER