Medya Milletin Vicdanı Olmalıdır

Medya Milletin Vicdanı Olmalıdır

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, 10 Ocak Dünya Gazeteciler Günü olması sebebi ile bir mesaj yayınladı.

10 Ocak 2018 - 09:11
Reklam

İşte o mesaj;

 

“Yaşadığımız bilgi çağında, bilgiyi aktarmak, haber üretmek ve haberdar etmek çok daha değerli bir hâle gelmiştir. İnsanların bilgilenmesine kaynaklık etmesi, toplumların demokratik gelişmesine katkıda bulunması bakımından medya artık hayatımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Zamanla çeşitlenen, imkânlarını ve kanallarını artıran, neredeyse hayatın her alanına ve anına nüfuz eden medyanın bu zengin içeriği, şeffaf ve denetlenebilir olmayı da zorunlu kılmıştır.

Gazeteciliğin, dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun artık kentlerde yaşamasıyla birlikte karmaşık hâle gelen toplumsal yapının demokratikleşme sürecinde ortaya çıkmış olması, onu dördüncü kuvvet olarak demokratik işleyişin esas unsuru durumuna getirmiştir. Hatta toplum iradesinin gasbedilmek istendiği kimi durumlarda basının kuvvet önceliği daha da önemli olabilmektedir. Çünkü hak ve özgürlük esaslı demokratik ortamlarda en etkili kitle iletişimi medya yoluyla kurulmaktadır. Bu anlamda medya geniş katılımlı bir tartışma, haberleşme, bilgilenme zeminidir. O nedenledir ki, toplumun tercih ve yönelimlerine saygısız ceberut yapılar basını susturmanın, karartmanın veya onu kendi maksatlarına alet etmenin ve aracı kılmanın yollarını denemişlerdir. Hemen bütün darbelerde toplumun algısı, yalan yanlış haber ve bilgiler yaymakla görevlendirilen basın tarafından yönlendirilmiştir. 28 Şubat postmodern darbe sürecinde yaşanan bu tarz toplum mühendisliği çabaları dürüst, gerçek gazetecilik adına utanç verici olmuştur. Ama diğer taraftan 15 Temmuz’da gazetecilerimizin genel olarak cesur, korkusuz, milletten ve demokrasiden yana takındıkları tavır, özgür gazeteciliğin ne ölçüde önemli olduğunu bir defa daha göstermiştir. Ayrıca bu milletin yanında, yanıltmayan, etik ve ilkeli tutum, gazeteciliğe ve gazetelere daha fazla itibar kazandırmıştır.

Basın, iş kolu itibarıyla her alan ve kademesinde stresli, sıkıntılı, yıpratıcı, riskli bir faaliyet alanıdır. Özellikle kitle hareketleri, terör olayları, felaket bölgelerinde veya savaş alanlarında haber kovalayan gazeteciler, çoğu kez olaylardan doğrudan ve olumsuz etkilenebilmekte, birçoğu yaralanmakta hatta hayatını kaybetmektedir. Bunlarla birlikte, siyasi, ideolojik amaçlarla yapılan saldırıların savunmasız hedefi olan meslektaşlarının haberlerini yapmak durumunda kalmaktadır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, yaptığımız faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması noktasında katkılarını gördüğümüz basınımıza ve değerli çalışanlarına teşekkür ediyor; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün, sosyal ve ekonomik hakların teslim edildiği bir gün olmasını temenni ediyoruz.

Basın emekçilerinin mesleklerini daha rahat ve verimli icra edebilmeleri için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı, yasaların uygulanmasında ihtimam gösterilmelidir. Çalışan gazetecilere, bir kez daha çalışma hayatlarında başarılar diliyor, görevini yaparken hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz.”

Bu haber 837 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • öğretmen
  11 ay önce
  Yok öyle değil. Medya sendikanın tetikçiliğini yaparak sizin kumpaslarınıza kul hakkı yemenize çanak tutmalı olmalıydı açıklamanız sayın başkan. Zehra Akkoç ve onlarca okullarda yaptığınız gibi. Bakalım Bu yorum yayınlanacak mı? Alanda konuştuğunuz yalanlar herkesçe tescillendi haberin olsun mengen.
 • Eğitim Bir Sen Üyesi
  1 yıl önce
  Kul hakkından korkuyorsan istifa et. Çünkü size hakkımı helal etmiyorum. Neden diye sorarsan benim aidatımla maaş alıyorsun ve adil olduğunuza hiç inanmıyorum. Güven vermiyorsunuz.
 • Veli Eğitimci
  1 yıl önce
  Sayın yazar sen ve sendika ekibinde vicdan var mı? Yöneticilik mülakatkarında yediğiniz kul haklarının iftira hesabını Allaha vermeyeceginizi mi düşünüyorsunuz? Yüce Allah CC de size bunun hesabını çektirmek için senin deyiminle ihtimam gösterecektir. Buna inancımız tamdır. Ya senin buna insncın var mıdır? Olsa yapmazdım değil mi?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
O İLÇELERDE OKULLAR TATİL!
O İLÇELERDE OKULLAR TATİL!
MHP'li Karslı BBP'den Aday!
MHP'li Karslı BBP'den Aday!