Film Yapımının İncelikleri SFSA'da

Aybars Bora Kahyaoğlu Serdivan Fikir Sanat Akademisi’nde verdiği Film Tasarımı ve Yapımı programında, edindiği tecrübeleri ve bilgileri katılımcılarla paylaşıyor.

Film Yapımının İncelikleri SFSA'da
banner3

  A.B.D Missouri Üniversitesi’nde medya eğitimi alan, Chicago Columbia Üniversitesi ”Film Yönetmenliği” bölümünden şeref derecesi ile mezun olan Kahyaoğlu, birçok ulusal kanalda da haber editörlüğü görevini üstlenirken, Film Yapımı ve Tasarımı ile ilgili tecrübelerini ve bilgilerini Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde öğrencilere aktarıyor.
Yıldız Teknik Üniversitesi, TÜRVAK, Akademi İstanbul gibi pek çok eğitim kurumunda sinema dersleri de veren ve halen Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak akademik çalışmalarını sürdüren Kahyaoğlu, film yapımının temel olarak üç süreçten oluştuğunu belirterek şu bilgileri aktardı; “Film yapımında, senaryo yazımı ve filmin yapımını üstlenecek ekibin oluşturulmasını kapsayan “geliştirme” süreci, ilk adımdır. Ortaya çıkan senaryonun görüntüye aktarılması, bir başka deyişle “filmin çekimi”, ikinci üretim sürecidir. Görüntülerin bütünlük oluşturacak şekilde montajlanması ise son adım olarak kabul edilir. Bu aşamada film, görüntü ve sesin iç içe kullanımıyla son şeklini alır’’
Kahyaoğlu “Film Yapımı” dersiyle, belirtilen her üç sürecin temel noktalarını teorik çerçevede ortaya koymaya çalıştıklarını ve film yapma hayalini somutlaştırarak geleceğin sinemacılarına Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde giriş kapısı açacaklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER