Ebru'nun Hayat Bulduğu Mekan

Geleneksel Türk El Sanatlarından Ebru, Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde hayat buluyor.

Ebru'nun Hayat Bulduğu Mekan
banner3

  Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi önemli isimlerin verdiği derslerin yanı sıra atölye programları ile de çalışmalara devam ediyor.
Bu kapsamda akademi bünyesinde ebru dersini alan öğrencilerilk eserlerini verdi.
Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğr. Gör. Songül Ergün’ün verdiği derslerde önce ebru ile ilgili teorik eğitim alan öğrenciler, sonrasındayaptıkları çalışmalarla yeteneklerini ortaya koydular.
Dersin içeriği ile ilgili bilgi veren Öğr. Gör. Songül Ergün, ebru sanatının sabır ve emek gerektiren bir uğraş olduğunu ifade ederek;“Geleneğimizin sanat çalışmalarından olan ebru’nun geleceğe taşınması noktasında özel atölyelerimizde gerçekleştirdiğimizeğitimlerde; öğrencilerimize ebruya dair malzeme bilgisini kazandırarak, ebru yapımı ve çeşitlerini uygulamalı öğretmek ve onlara geleneksel bir sanat perspektifi kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.
Ergün, ebrunun aklın ve tecrübenin gönülle buluştuğu bir sanat olduğunu ifade ederek, “Ebru, kitreyle yoğunlaştırılmış su üstünde, özel hazırlanmış boyalarla oluşturulan ve desenlerin kağıt üzerine geçirilmesi yoluyla yapılan bir süsleme sanatıdır. Aklın ve tecrübenin gönülle buluştuğu bir sanat olan ebru, aşk ile icra edildiğinde gösterilen çabalar, çekilen zahmetler rahmete dönüşür ve ancak o zaman bu sanat geleceğe taşınabilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2014, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER