Cevat Ayhan’da Tarih Söyleşisi

Adapazarı Belediyesi son dönemde yaptığı Kültür ve Sanat atağını sürdürüyor. Prof. Dr. Mehmet Yaşar Ertaş, belediyenin düzenlediği programda Cevat Ayhan Fen Lisesi öğrencileriyle buluştu.

Cevat Ayhan’da Tarih Söyleşisi
banner3

Adapazarı Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğünce düzenlenen programlar ilçenin her köşesinde hız kesmeksizin sürüyor. Ağırlıklı olarak tiyatro, konferans ve söyleşi programları yapan Adapazarı Belediyesi öğrencileri de unutmadı. Ünlü tarihçi Prof. Dr. Mehmet Yaşar Ertaş’ı ilçeye davet eden Kültür İşleri Müdürlüğü, yazarı Cevat Ayhan Fen Lisesi öğrencileriyle buluşturdu.

Düzenlenen programa Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, Adapazarı Belediyesi meclis üyeleri Nilgün Akman ile H. Metin Müftüoğlu, Kültür İşleri Müdürü Hazan Kardaş, Cevat Ayhan Fen Lisesi Müdürü Harun Doğan, Alandüzü Mahallesi Muhtarı Erdem Yılgın ve okul öğrencileri katıldı.

SAKARYA’NIN FATİHİ ORHANGAZİ
“Beylikten Devlete Orhangazi ve Osmanlı’nın Kurumsallaşması” adlı programda konuşan Tarihçi Ertaş, “Mutlaka geçmişinizle sağlam bağlar kurmanızı öneriyorum. Bundan yaklaşık 700 sene evvel önce Batı Anadolu'da Bizans sınırlarında küçük bir beylik olarak kurulmuş Osmanlı Devleti, dünya tarihinin az sayıdaki büyük medeniyetlerden birini oluşturmuştur. Osmanlı Devleti, coğrafi alanın genişliği, ömrünün uzunluğu, ülkesindeki kültürlerin çeşitliliği itibariyle dünya tarihinde benzersiz bir devlettir.  Osmanlı asırlarca ayakta kaldı ve aynı zamanda içerisinde farklı dinden insanlara da sahip çıkarak liyakatle yönetti. Tek bir hanedan tarafından yönetilmiş. Sadece sınırları içerisinde değil. Sınırları dışında da etkili olan bir devlettir. Yaşadığımız şehir tarihi bir şehirdir. Orhangazi Mekece Boğazına gelmiştir. Bizim şehrimiz açısından Orhangazi’nin önemi farklıdır. Hem Osmanlı devletinin kurucu ilan edilen birisi hem de bu coğrafyanın fatihidir. Yaşadığımız şehir onun döneminde fethedilerek yine onun döneminde Türkleştirilen şehirdir” şeklinde konuştu.

Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, program sonunda Prof. Dr. Mehmet Yaşar Ertaş’a teşekkür ederek günün anısına plaket takdim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER