banner28

Aşk Ve Sabır İsteyen Sanat

Adabilim Okulları Dünya Arapça Günü etkinlikleri çerçevesinde İstanbul’dan geleneksel sanatlarımızın en önemlilerinden olan hat ve ebru sanatçılarını misafir etti.

Aşk Ve Sabır İsteyen Sanat
banner3

Medeniyet Çizigisi

Öğrenciler ilk olarak okulun konferans salonunda ‘Hat Bir Medeniyet Çizgisi’ isimli sinevizyon gösterisini izlediler. Ardından Hattat İzzet Elitaş’tan hat sanatının geçmişi ve kültürümüzdeki önemine dair söyleşi gerçekleştirdiler. Aynı anda da öğrenciler projeksiyon yardımıyla Ebru Sanatçısının çizimlerini takip ettiler.   

 

Merkezde Kur’an Var

Hattat İzzet Elitaş “Hat sanatı Osmanlı döneminde zirveye çıkmış geleneksel sanatlarımızdandır. İslam aleminde halen daha en önemli hattatlar İstanbul’da yetişir. Yetenek, sabır ve azim bu sanat dalı için en önemli kriterler ama merkezinde Kur’an-ı Kerim var. Sanatta bir yere kadar bu işi maneviyatı var. Ben kulluğu unutmamak şartıyla varım diyorum.” dedi.  Elitaş sözlerini İmam Hatip Liselerinde geleneksel sanatlarımızın seçmeli ders olarak verilmesinin çok faydalı olacağını belirterek tamamladı.

 

Zahmetli Bir Sanat

Ebru Sanatçısı Zeynep Elitaş ise geleneksel sanatlarımızı yeni nesillerimize kazandırabilme konusunda “Önce çocuğun gönlüne aşkı düşürmek gerek. Zahmetli bir sanat olduğu için sabrı öğrenen gençler daha başarılı oluyor. Mutlaka, sabır ve hedefe ulaşma gayreti olması lazım” dedi.

 

Halep’e Yardım

Sanatçılar etkinlik sonrası geliri 5 TL’ye Halep’e yardım olarak gönderilmek üzere öğrencilerin isimlerini yazarak hat ve tezhip çalışmalarından örnekler sergilediler. Adabilim Okulları Arapça Öğretmeni Huriye Tellioğlu etkinliğin öğrenciler açısından çok faydalı geçtiğini belirterek sanatçılara teşekkür etti. 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2016, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER