KADININ BEYANI, JUSTİNİANUS, MAKAM MERAKI, TANK PALET

Önceki akşam Milli Türk Talebe Birliği Sakarya Şubesi tarafından düzenlenen ‘Siyaset Akademisi’ programının konuğu AK Parti Sakarya milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek’di.

Atabek burada yaptığı konuşmada “Değişen Türkiye ve Sosyal Devlet” konusunda gençlere değişen Türkiye’yi ve Sosyal Devlet olma yolunda alınan yolu aktardı.

Geçtiğimiz dönemde Aile ve Sosyal Politikalar Bakan yardımcılığı görevlerinde de bulunan Atabek özellikle Türkiye’nin Aileye verdiği önemi anlattı.

Soru cevap kısmında katılımcıların genel soruları da aile kavramı üzerindendi. Ve mesele dönüp dolaşıp en fazla gündem meşgul eden Kadına Şiddet’e yönelik sorular geldi.

Milletvekili Atabek burada Şiddetin kadına erkeğe ya da her hangi bir varlığa olmasının kabul edilemeyeceğini, meselenin sadece Kadına Şiddet olarak değil diğer tüm yanları ile ele alınabileceğini, şiddetin öğretilmişlikle oluştuğunu ve bu manada çözümün çocukluktan başlayan süreçte eğitim sayesinde olabileceğini ifade etti.

Ben de Atabek’e, son dönemde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un “Kadına şiddette kadın beyanı esastır” ifadesinin yanlış anlaşılmalara mahal verdiğini ve bunun bir alt metni, alt okuması olup olmadığını sordum.

Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek bu konunun birçok mecrada çarpıtılarak kullanıldığını üzülerek gördüğünü söyledi. Bakan hanımın bu ifadesinin farklı algı oluşturmak için kullanılmak istendiği sözlerine ekleyen Atabek burada ifade edilenin “Kadın bir konuda şikayet ettiğinde buradaki beyanı geçiştirmeyiz. Önemsiz görmeyiz. Kadının beyanı önemlidir. Gerekli soruşturmayı bu beyan üzerinden yaparız. Yani karşımızdaki insanı hemen bir beyanla cezalandırmak değil. Soruşturmayı, süreci başlatmak için sadece beyan yeterlidir…” olduğunu bildirdi.

 

Sanırım bu konudaki bu açıklama yeterlidir.

 

MAKAM SEVDASI AÇIKLAMASI

CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, AK Parti Büyükşehir adayı Ekrem Yüce’yi koltuk meraklısı olmakla suçlayan bir paylaşım yapmış sosyal medyasında.

Konu da Yüce’nin Erenler Belediyesini ziyaretinde kendisinin ve Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk’ün yan yana oturduğu fotoğraftan çıkıyor.

Isır sosyal medya da paylaştığı bu fotoğrafın altına “Koltuk merakı; AK Parti adayı Ekrem Yüce’ye siyasi nezaketi anlatacak halimiz yok. Madem bu kadar meraklıydın o koltuğa neden bırakıp 2003’de gidip genel müdür oldun.?” meali bir şeyler yazmış.

Erdoğan Isır’ın bu eleştirisi haklı bir eleştiri değil. Çünkü Yüce o dönemde partisinin Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile gitti Genel müdürlüğe.

Yine ifade edilebilir ki, Yüce’nin yaptığı tüm görevler üst düzeyde makamlar içeriyordu.

 

İktidar hedefleyen bir muhalefet partisi il başkanı daha donanımlı eleştiriler ile gelebilmeli halkın karşısına.

Isır’ın bu kısır bakış açısına karşı kendisi de, “Neden İl Başkanı oldun, sen de Pamukova’da aday olmaya devam etseydin.. “şeklinde eleştirilebilir.

Nihayetinde CHP İl Başkanlığı da bir makam koltuğuna sahip!

 

JUSTİNİANUS KÖPRÜSÜ VE ALEMDAR’IN ÇABALARI

Dün Anadolu Ajansı mahreçli bir haber de Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayır’ın Tarihi Justinianus köprüsünün UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer aldığını anımsatan bir açıklaması var.

Köprünün tarihçesinin de anlatıldığı haberde Vali Nayır “UNESCO, her eseri bu listeye almaya değer bulmuyor. Bizim hazırlayıp gönderdiğimiz dosyalar incelendikten sonra buranın da listeye alınmasına karar verilmiş. Bu listede olmak, tanıtım için önemli bir avantaj, aynı zamanda uluslararası kaynakların kullanılması açısından da fırsatlar oluşturuyor. Biz ilimizin bir zenginliği olarak bu köprüyü de kıymetli buluyoruz. İnşallah bu çalışmalar tamamlandığında daha da güzel bir yapıya kavuşmuş olacak." Şeklinde konuşmuş.

 

Çok yerinde, çok güzel bir haber bu.

Nihayetinde tarihi değerlerimizi bilerek bunların gün yüzünde çıkarılması ve Dünya’ya tanıtılması şehrin gelişmesi ve turizmin daha da canlanması için çok gerekli.

Bu meyanda, Serdivan Belediyesinin ve başkan Yusuf Alemdar’ın girişimlerini unutmamalı ve Justinianus köprüsünün için yaptığı çalışmalar ile buranın UNESCO'nun Dünya Mirası listesine girmesini sağladığı için bir kez daha kendisine teşekkür etmeliyiz.

 

TANK PALET MESELESİ SAKARYA’YI SOKAĞA DÖKTÜ!

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile özelleştirilme kararı alınan Tank Palet fabrikası şehirde büyük tepki doğurdu.

Kurulduğu günden bu yana AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a büyük destek veren Sakaryalı ilk kez Erdoğan imzası ile yürürlüğe giren bir karara tepki için dün akşam sokaklardaydı.

AK Partililerin sessiz kaldığı, diğer tüm siyasi partiler ve konuyla ilgili STK’ların başı çektiği bir organizasyon ile alınan bu karar eleştirildi Gar meydanında.

Orada çocukları kucaklarında kadınlarda vardı. Onların gözünde ise ekmeklerinden olma kaygısı.

Bana göre böyle bir korkuya mahal yok.

Zira kimsenin ekmeği ile, yaşam şartları ya da çalışma şartları ile oynanacağını düşünmüyorum. Fabrikayı kim alırsa alsın, bir şekilde orada çalışanların haklarını da koruyacaktır.

Ancak bunu birilerini söylemeli.

Oradaki işçiler başta Sakaryalıların gösterdikleri tepkiye neden olan tereddütler konuşularak halledilmeli.

Bunu da en başta iktidar partisi il başkanı, ardından milletvekilleri ve hatta Genel başkan yardımcısı görmeli ve tedavisi için buraya bir şeyler söylemesi, bu tepkileri dindirecek açıklama yapması gerekiyor.

 

Vesselam.

YORUM EKLE