Modern Dünyada Kadınlara Dayatılan Güzellik Algısı

Modern dünyada kadınlara dayatılan güzellik algısı hem fizyolojik açıdan hem de psikolojik açıdan onların gündemde olan bazı trendleri, güzellik sınırlarını, topluma göre güzel olan her şeyi kıstas kabul ederek kendilerine uyarlama zorunluluğuna yol açar.

Modern Dünyada Kadınlara Dayatılan Güzellik Algısı
banner3

Peki modern ve aklı başında bir kadın bu fikirlerden nasıl kurtulur? Öncelikle “Kadınlara empoze edilmeye çalışılan güzellik algısı örnekleri” nin neler olduğunu, ardından da bu sabit fikirlere nasıl çözümler bulunabileceğini açıklayalım!

Kadınlara Empoze Edilmeye Çalışılan Güzellik Algısı, Bu Anlayışa Karşı Çıkanlar ve Çözümleri

 • Tüm kadınlar 90-60-90 ölçülerinde olmalıdır,
 • Tüm kadınların vücudu pürüzsüz olmalıdır,
 • Kadınların bacak boyu yüksek olmalıdır,
 • Kadınlar daima bakımlı yani, saçlar fönlü, tırnaklar manikürlü olmalıdır,
 • Kadınların herhangi bir uzvu kötüyse estetik ameliyatıyla güzelleşmelidir,
 • Bir kadın sarışın ve mavi gözlüyse güzeldir.
 • Barbie bebekler kadar kusursuz olmalıdırlar.

İşte yukarıdaki bu maddeler, toplum tarafından kıstas haline getirilerek kadınların bu kıstaslara olan uygunluğuna göre güzel olup olmadığı belirleniyor. Bu kapsamda ele aldığımızda kadınlar kendi istediği gibi değil, çevrenin istekleri doğrultusunda hareket eder. Şimdi de yukarıda sorunlara çözüm önerileri sunalım.

Kadınlara Empoze Edilmeye Çalışılan Güzellik Algısı

Direnmeli ve Bunları Yapmalısın!

 1. Kendini tanı, kabul et!
 2. Kendini sev!
 3. Sen kusurlarınla da güzelsin!
 4. Senin fiziksel kusurlarından bahseden insanları çevreden uzaklaştır!
 5. Kimseye güzel görünmek için saatlerini harcama, kendin için süslen!
 6. Saçlarına fön çekmeden, giyinip, süslenmeden de yataktan yeni kalktığın haliyle bile mükemmelsin!
 7. Birileri seni beğenmesi sen kendini beğen!
 8. Sen nasıl istiyorsan öyle giyin, kilolusun diye kıyafetlere küsme!
 9. Her kadın çok güzeldir bunu sakın unutma.

Tüm bu konulardan yola çıkıldığında ancak ilkel toplumlardaki kadınlara davranılabilecek olan bu ön yargı ve değer sistemi kesinlikle zorba ve yanlıştır. Bu tarzda bir yaklaşım ister kadın ister erkek olsun her bireyi üzüp değersizleştirebilir.

Başarı Örnekleri: Düzene Karşı Çıkanlar

Kadınlara Empoze Edilmeye Çalışılan Güzellik Algısı

Bu konuyla ilgili kiloya dair rötuşları kabul etmeyen Getty Images, kusurlarımızı kucaklamamızı dile getiren Diesel, Dove'un reklam sektörüne kadının güzelliğini idealize etmeyi bıraktırma çağrısı.

Bu yıl reklam verenler ve ajanslar kadın özelinde birçok iş yayınladı. Kadının nesneleştirilmesi ve dayatılan güzellik algısı tartışıldı. Kadının vajinası ve regl olması normalize edilmeye çalışıldı. Kadına dair susulan, tabu kabul edilen konuların üstüne gerek markalar gerek medya olabildiğince eğildi. Sanatçılar güzellik ve tabular hakkında kişisel çalışmalar yayınladı.

Dove bu sefer daha da radikalleşerek yumuşak söylemlerden uzaklaşıyor; tüm sektörü bu idealize edilmiş, metalaştırılmış kadın görüntüsünü bir kenara bırakıp “gerçek kadını” göstermeye çağıran bir işle geliyor.

Moda dergileri ve reklamlarda dijital olarak dokunulmuş, rötuşlu ya da görsel manipülasyonlu görsellerin yer aldığı bilinen şey. O kadar bilinmeyen kısmı bu rötuşların ne derece yapıldığı, hangi görselin neresiyle oynandığı. Sonuç ise, bu dokunuşların yarattığı kusursuz güzellikte kadın (ve bazen de erkek) görüntüleri arasında kendini kötü hisseden başka insanlar. Şimdi, moda dünyasının genç insanlar üzerinde yarattığı baskıyı kırmak adına bir süredir düzenlemeler yapan Fransa’da yeni bir kanun duruma el koyuyor. Bundan böyle Fransa’daki moda dergileri imajların rötuşlu olduğunu bir uyarıyla okuyuculara belirtmek zorunda.

Rötuş ve Photoshop gerçeği özellikle moda ve reklam dünyasının kalbinde yer alıyor. Hata ve kusurların dijital olarak örtüldüğü görseller; mükemmeliyet algısı yaratıyor, insanları gerçeklikten uzaklaştırarak özellikle kadınlar üzerinde ciddi bir psikolojik baskı oluşturuyor. Fransa yeni bir yasa geçirerek moda dergilerine rötuşları okuyucularına bildirme zorunluluğu getirmişti. Getty de Fransa’daki yasaya paralel bir duruş sergileyerek yayınladığı bildiride, bir bedenin daha zayıf veya daha kilolu gösterilmek amacıyla rötuşlandığı görselleri artık kabul etmediğini dün itibariyle duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER