Çocuğunuz Sizden Uzaklaşıyor Mu? Anne-Çocuk Arasında Güvenli Bağlanma Evresi

Anne-çocuk ilişkisi bebeklik çağından itibaren güçlü kurulması gereken bir bağdır. Özellikle anne ve bebek arasındaki iletişim, beraber uyuma, birlikte vakit geçirme, annenin bebeği beslemesi gibi faktörler; gelecekte oluşacak anne-çocuk arasındaki bağın temellerini oluşturur.

Çocuğunuz Sizden Uzaklaşıyor Mu? Anne-Çocuk Arasında Güvenli Bağlanma Evresi
banner3

Anne ve çocuk arasında sağlam bir bağ kurulması onların gelecekteki ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından önemli bir faktördür. Anne bebeğin doğumundan itibaren onunla yakından ilgilenmeli, bebeğin kişisel ihtiyaçlarını baba ile dönüşümlü olarak paylaşarak üstlenmelidir. Genelde annelerin bebeklerini yanlarında yatırır ya da bebek beşiği ilk aylarda anne-babanın uyuduğu yatak odasına alınır. Bunun sebebi hem bebeği kontrol altında tutmak, gece uyanmalarında, ağlamalarında, acıkmalarında yanı başında olmak; onu devamlı kontrol altında tutmaktır.

Anne ile bebek arasında güvenli bir bağın kurulmadığını

-bebeğin sık sık ağlama nöbetleri geçirmesinden,

-sebepsiz yere mızmızlanma belirtilerinden,

-yemek yemekte zorlanma belirtilerinden,

-bebeğin meme emmeyi devamlı reddetmesinden anlayabilirsiniz.

Bu tip durumlarla karşılaştığınızda yapmanız gereken onunla güvenli bir bağ kurmaya çalışmak olmalıdır. Özellikle bebeklerin 0-2 yaş arasında bu bağlanmaya çok müsait oldukları tespit edilmiştir. Bu yaşlarda anne ve çocuk arasında sağlanan bağlar ne kadar kuvvetli olursa, çocuk ilerde anne ile olan bağında problem yaşamaz.

Peki çocuğunuzla aranızda güvenli bağlanma oluşturmak için neler yapabilirsiniz. İşte cevapları:

1-Onunla resimler, boyamalar yapabilir; oyunlarına ortak olarak keyifli ve verimli zamanlar geçirebilir,

2-Altını değiştirdiğiniz esnada yumuşak ve şefkat dolu hareketler ile bağınızı kuvvetlendirebilir,

3-Keyifli ve oyun içeren banyo saatleri ile hem ona suyu sevdirebilir hem de aranızdaki bağ için gelişim gösterebilir,

4-Bebeğinizi emzirdiğiniz esnada onunla manevi bir bağ kurarak, hem besin hem de psikolojik olarak artı etkiler yaratabilirsiniz.

Anne-çocuk arasındaki bu mucizevi bağ ile çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun; ona sevgi, güven, merhamet, şefkat, samimiyet, doğallık, saygı ve olumlamalar aşılayabilirsiniz.

Özellikle meditasyon yöntemlerinden biri olarak kullanılan olumlamalar sayesinde çocuğunuzun bilinçaltına pozitif mesajlar gönderebilir ve onun iç huzur sahibi bir birey olması için ilk adımları atmış olabilirsiniz.

İşte sizler için hazırladığımız Anne-Çocuk Arasında Güvenli Bağlanma Evresi başlıklı yazımız burada sona erdi. Keyifli günler!

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2020, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER