Her şey Unutulduğunda Akılda Kalan …

Medeniyetin gelişmesi bir şehirdeki fiziksel beton yapıların değişim ve yenilenmesinden ziyade o şehirdeki kültürel etkinliklerin artması ve bunların orada yaşayanlar üzerindeki etkileri ile sağlanır.

Şöyle ki şehirler insanların yalnızca bir arada yaşadığı fiziksel mekanları barındıran yerleşkeler değildir.

Günlük yaşamda insanların düşünce şekilleri, davranışları biçimleri, sosyal ilişkileri, siyasi görüşleri, politik tercihleri mekandan daha fazla orada yaşanan kültürel çeşitliliğe, etkinliklere ve o insanlara ne sunulduğuna göre şekillenir.

Kentlerin Kültürü adlı çalışmanın sahibi ünlü kent bilimci Lewis Mumford eserinde "Kent, bir topluluğun kültürünün ve erkinin yoğunlaştığı yer, zamanın bir ürünü, birikimidir" genellemesini yapar.

Bu genelleme ışığında, Şehir yaşamıyla medeniyet arasında yakın bir ilişki olduğunu ifade edebilir ve buradan hareketle şu sonucu çıkarabiliriz;

“Şehirleri yönetenlerin sağlıklı bir kültür politikası yürütmeleri gerekir!”

Bu girizgahtan sonra konumuza gelelim.

Kültürel etkinlikleri ve bu konudaki çalışmaları Sakarya özelinde değerlendirmek gerektiğinde bizim şehrimizi yönetenlerin sağlıklı bir kültürel çalışma politikası geliştirip geliştirmediğine bakalım.

Hemen başta ifade edelim ki, bu konuda özellikle İl Kültür ve Turizm müdürlüğü yıllardır yatma yeri olarak görüldüğünden olsa gerek hiçbir çalışma, faaliyet ve de etkinlik göremedik buradan çıkan.

Kös kös oturan ve emeklilik yaşları gelmiş, geçen bir il kültür müdürümüz var.

Sakarya’da sokağa çıksanız tanıyan eden var mıdır ya da bu müdürlükten çıkan bir iş var mıdır diye sorsanız oran vereyim % 1 çıkmaz!

Peki belediyeler ne durumda?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Serdivan Belediyesinin bu alanda yaptığı çalışmaların hakkını vermek gerekir.

Özellikle Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıllarda bu alanda oldukça güzel işler yaptı. Düzenlenen paneller, konferanslar, çeşitli etkinlikler, günü yakalayan çalışmalar ile bir Kültür kenti olma alanında işlere imza attılar.

Ardından da Serdivan Belediyesi, özellikle yaşayan nüfusa doğru orantılı akademik çalışmalar ile dikkat çekti.

Fikir Sanat Akademi ile yaptığı projeler, getirilen konuşmacılar yeni bir yerleşim alanının dokusuna uygun etkinlikler ile Serdivan Belediyesi de Büyükşehir ile birlikte İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün açığını da kapatırcasına faaliyetlerde bulundu.

Adapazarı ise bu noktada oldukça geride kaldı geçen dönemlerde.

Yapılan çalışmalar olmadı değil ama, Sakarya kentinin en büyük ilçesi olması dolayısı ile doyurucu bir çalışma maalesef görememiştik.

Yerel seçimler öncesinde “biz ne yapabiliriz?” sorusuna cevaplar arayan şimdiki yönetim şehrin eksiliklerini tespit ederken ne yapsak buraya faydalı olabilir diye bir çok kesime fikir sordu.

Hasbelkader bana da sorulan bu soruya verdiğim cevap,

“Şehir yönetmek noktasında imardı, inşaattı asfalttı konularını bilmem ve rutin işler. Bana göre bu şehirde büyük bir kültürel proje eksikliği var. Bu alanda geliştirilecek çalışmalarla yol alınabilir” cevabını vermiştim.

Bugün gelinen noktada verdiğim cevapla paralel olduğu için daha rahat yazıyorum ki Adapazarı Belediyesi şehir dokusuna uygun kültürel etkinlik faaliyetleri yapmaya, projeler geliştirmeye başlaması oldukça sevindirici.

Belediyenin Kültür İşleri tarafından Kasım ayı için açıklanan takvim oldukça dolu.

İçerik ve davetli konularında bazı eleştirilerim olsa da bu alanda bir şeylerin yapılmaya başlaması çok önemli çok değerli.

Adapazarılılık aidiyeti ve bu şehrin medeniyetini yarınlara taşımak adına eksik kalınan Kültürel faaliyetler alanında da politika üretmesi, üretilmesine olanak sağlaması nedeni ile başta Başkan Mutlu Işıksu ve sonrasında ise kendisine bağlı birimi destekleyen, önlerini açan Başkan yardımcısı Fatih Çelikel’i tebrik ediyorum.

Eminim ki Kasım ayı ile başlayan bu tarz çalışmalar ilerleyen dönemlerde çıtayı çok daha ileri seviyeye taşıyarak bu şehrin medeniyetinin gelişmesine katkı sağlayacak, insanlarının Dünya bakışı üstünde önemli bir rol alacak.

Bir Fransız düşünürüne göre, kültür, "Her şey unutulduğu zaman belleklerde ne kalıyorsa, ona verilen isimdir".

Her şey unutulduğunda aklımızda Medeniyet beşiği bir kent olarak Sakarya kalması dileğiyle …

Vesselam.

YORUM EKLE