banner28

HASTALANMIŞ GEZEGEN

Yaşamımız sistematik bir denge üzerinde sürüyor farkında mısınız?

Ölçülemeyen devasa uzaydan, hücrelerimize kadar her şey. Bütün bu sistemin içerisindeki milimetrelik bir sapma büyük kaoslara sebep olabilir. Çünkü hayatın ta kendisidir denge.

İnsan vücudunda hastalıklar oluşmaya başladığında bir sebebinin olduğunu görüyoruz. Vücuttaki denge yediğimiz, içtiğimiz ve bulunduğumuz ortamlar nedeniyle değişebiliyor.

Dünyayı bir vücut olarak düşünürsek içerisindeki sistemi de dengeli kabul edersek bu gezegen mevcut halinin dışında farklılaşıp hastalandığında sebebi var diyebiliriz.

İnsanlık sen, ben ayrımı içerisinde küresel çapta kutuplaşarak ‘’insan’’ sıfatının gerçekliğine gözlerini kapatıp dünyanın dengesini bozarak büyük felaketlere yol açmıştır. Bu noktada da hastalanmış bir gezegenin mensubu olduğumuzu söyleyebiliriz.

NEDEN DENGE ŞAŞTI?

Denge değil de aslen insanoğlu şaştı. Çünkü kıtasal olarak birbirine uzak ülkeler olsa bile Asya kıtasında patlayan bir bomba, Amerika kıtasını da etkileyecektir. İşte insanoğlunun şaşkınlığının kanıtı bu düşüncesizliğidir.

Bugünkü dünya sisteminde adalet yoksunluğu dünyayı yerinden oynatmıştır. Çünkü adalet her şeyle ilgilidir.

Adalet, insanın maddi ve manevi yaşam gücüdür. Canlıların düzen içerisinde yaşamasını sağlayan bir sistemdir. Ama adalet artık insanın maddi ve manevi yoksunluğu haline geldi. Gerçi bu durumu dünyadaki küresel güçlerin önemsediğini söyleyemeyiz.

Empati yetisini kullanmayan birkaç grup insan kendilerinden adaletle hükmedilmesi istendiğinde öğrenilmiş adaletsizlikle karşılık vermekte.

Vicdanda olmayan adalet, yasalarla sağlanmaya çalışıldığı için günümüzde toplumsal problemler hatta evrensel çapta problemler ortaya çıkmıştır.

Kişisel olarak ruhsal eğitimsizliğimiz bencillik duygumuzu beslemekte.

Birileri bir yerlerde hakkımızda yargılamalar yapıyor hemen haksızlar diyoruz ama ya haklılarsa çünkü benliğimizi düşünerek yaptığımız şeyler birilerine zarar veriyor olabilir. Aynı şey başkasını yargılarken de geçerlidir. Kendimize dürüst olduğumuz zaman olaylara bakış açımız değişir ve yerli yerinde kararlar verebiliriz.

Mesela başkasının topraklarına göz dikmemek gibi, başkasının canına kıymamak gibi, başkasının malını gasp etmemek gibi, başkasının özgürlüğünü kısıtlamamak gibi...

YORUM EKLE