HABERİM YOK ŞUBE MÜDÜRÜ YAPTI

Gün geçmiyor ki Milli Eğitimde hataların ardı arkası kesilmesin...

Manşetlerden bir türlü inemeyen Milli Eğitim Müdürlüğü hiç şaşırtmadan yine manşetlerde.

Bu sefer konu ne?

Erenler İlçesindeki Yunus Çiloğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan muhteşem bir planlamayla hesapta taşınıyor denilip aslında kapatılmaya doğru itiliyor.

Aynı taktik 28 Şubat darbesinde İmam Hatip okulları için uygulanmıştı…

Okul üç ilçede beş okula dağıtılıyor. İlçeler Erenler, Adapazarı ve Serdivan. Okullar Erenler Şenpiliç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Erenler Mesleki Eğitim Merkezi, Adapazarı İMKB Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Adapazarı Satso Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Serdivan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Daha sonrada Erenler Mesleki Eğitim Merkezinde birleştirilecekmiş. Tabi ortada bir okul kalırsa…

Bu kadar okula dağıtılmasının sebebi de atölyelerin sadece o okullarda bulunması. Ne veliler ne de siyaset bu işleri bilmediği için birileri ipte rahatça oynuyor.

Aklımda deli sorular?

Öğrenciler o kadar uzak mesafelere nasıl gidecek?

Öğretmenlerin durumu ne olacak?

Norm fazlası olan öğretmenler nerelere atanacak?

Bu kadar uzak mesafelere gönderilen okulda öğrenci kalacak mı ve kayıt nasıl yapılacak?

Mesleki Eğitim Merkezinde birleştirilecek okul o binaya nasıl sığdırılacak?

Sığsa bile büyük yaşta ki mesleki eğitim merkezi öğrencileriyle lise öğrencileri aynı binada nasıl eğitim öğretim görecekler?

Veliler bu durumda ki bir okula çocuklarını kayıt ettirirler mi?

Birileri bu duruma tepki göstermeseydi tıpkı Suriyeli mültecilerin altı kıta yüz yirmi yedi ülkeye dağıldıkları gibi öğrencilerin üç ilçe beş okula dağıtılması sizi rahatsız etmeyecek miydi?

Daha bir sürü sorular…

Bildiğim kadarıyla o binaya yine Erenler ilçesindeki bir orta okulu almayı düşünüyorlar. Tabi ki okulda ciddi bir tadilat yapılarak. Kim bilir kaç para harcanacak? Buradan anlaşılıyor ki okul binasına ihtiyaç var. Peki bu sorun başka bir okulu yerinden oynatarak ya da kapatarak mı çözülür?

Milli Eğitim Müdürlüğü bir yıllık, beş yıllık, on yıllık planlamalar yaparak yerinde sorunları tespit edip çözüm üretmelidir. Yani bir ilçede ya da bir mahallede öğrenci sayısının ne kadar arttığını ortaya koyan istatistikleri olmalı, hangi okul türüne ihtiyacı olduğunu zamanında tespit etmeli ve gereksiz projeler üretip harcamalar yapmadan okullar yaparak kalıcı çözümler üretmelidir. Bir sürü mağduriyet oluşmasına da sebep olmamış olur.

Ama Milli Eğitim Müdürlüğünün böyle bir çalışması yok belli ki her yerde böyle saçma sapan çözümler üretmekte bunu da millete mecburiyet olarak sunup haklılık kürsüsüne çıkmakta. En kolayı da benden öncekiler yapmamış deyip işten sıyrılmak.

Yazık Sakarya’m mahzun….

Benim kanaatim şudur ki bu okul böyle parçalara ayrılıp öğrencilerin ve velilerin ilgi odağı olmaktan çıkarılıp kayıt alamaz hale getirilecek sonuçta kapanmak zorunda bırakılacak. 28 Şubat Darbe girişimi sırasında İmam Hatip Okullarının orta kısımları kapatıldığında vatandaş yetkililere “okullarımız kapanmaya yüz tuttu” diye sorular yönetmiş onlar da “öğrenci kaydı yok buna bizim yapacağımız bir şey yok” demişlerdi. Aynı durum şimdi Yunus Çiloğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için geçerli.

Daha önemlisi iddialara göre Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda onayının olmadığı basında yer almıştı. Milli Eğitim Müdürlüğünün bu konuya açıklık getirmesi gerekmektedir.

Dikkatimi bir şey çekti basında İl Milli Eğitim Müdürünün ismi geçmekte buradan anlaşılıyor ki eğitim camiasında oluşan her hangi bir sorun onun sorumluluğundadır. Dolayısıyla başarıda iltifat, hatada uyarı İl Milli Eğitim Müdürüne yapılacaktır. Bu nedenle konu ile ilgili yapılacak bir açıklama geçmişte olduğu gibi ben yapmadım Şube müdürü yaptı şeklinde olmamalıdır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü okulun akıbetiyle ilgili velileri, öğrencileri ve çalışanları muhatap alıp çözüm üretmeli bir daha bu sorunlar olmasın diye önlem almalıdır. Sadece fotoğraf çektirip görüntü vermekle olmayacağını daha öncede dile getirmiştim görüldüğü üzere haklı çıktım….

Şehrimin çocukları kaliteli okullarda kaliteli bir eğitimi hak ediyorlar…

Öğrencileri, öğretmenleri ve velileri rahatsız etmeyen, onları muhatap alan, çözüm üreten, sorumluluk bilinciyle hareket eden ve görüntü değil icraat yapan bürokratlara ihtiyacımız var…

Saygılarımla

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan Kozanhan
Ramazan Kozanhan - 3 ay Önce

Eski okulum kesinlikle yanlış bir karar olur okulun parçalanıp kapatılması. Alanlarında uzman bir eğitim kadrosu olan bir okuldur. 700 öğrencisi olan bir okulun kapatılmak istenmesi büyük bir hatadır. O bölgenin ihtiyacı olan bir kurumdur. Sadece eskiden Hacıoğlu gençliği biraz okul çevresinde uygunsuz davranışları olduğundan mahalle muhtarı tarafından isteniyordu. 700 çocuk 700 aile 50 öğretmen bu konuda mağdur olacak. İnşAllah kapanmaz.

BİLEN
BİLEN @Ramazan Kozanhan - 3 ay Önce

KİMİN ADINA KONUŞUYORSUNUZ ACABA BİLMEK İSTERİM.

Fındık Faresine
Fındık Faresine - 3 ay Önce

Az adam olunda Müdire Hanımdan randevu alıp taleplerinizi iletin. Öyle çakma isimlerle kim olduğunuzu bilmediğimizimi sanıyorsunuz?