Yüce'nin Projeleri Sakarya'yı Uçuracak!

Basın mensuplarıyla buluştuğu toplantıda birbirinden önemli projeler açıklayan Başkan Adayı Yüce, “Ada Treni gittiği yerden geri gelecek. Ada Treni yeniden Adapazarlıların olacak” dedi.

Yüce'nin Projeleri Sakarya'yı Uçuracak!
banner3

AK Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla buluştu. Adapazarı’nda bir otelde gerçekleşen toplantıya basın mensuplarının ilgisi yoğundu.

 

Basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayan Ekrem Yüce, birbirinden önemli projeleri ilk kez açıkladı. Sosyal, kültür, eğitim, mimari, ulaşım, spor, tarım ve turizm ile ilgili projelerini anlatan Yüce, Büyükşehir Belediyesi’nce restorasyon yapılan Uzun Çarşı’nın ise tekrar üzerinin kapatılacağını ifade etti. Ekrem Yüce, Ada Treni’nin ise şehir merkezine mutlaka döneceğinin altını çizdi.

 

Kültür’de Çağ Atlayacağız

Sakarya’ya şehrin tüm sosyal ve kültürel açığını giderecek bir kongre merkezi inşa etmeyi planladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce, kongre merkezinin dışında da projeleri olduklarını belirterek, “Sakarya, farklı kültürlerin kardeşlik içinde yaşadığı bir şehirdir. Sakarya’nın varlıklarını artırmak için bir kültür vadisi oluşturmayı planlıyoruz. Bu proje için iki yer ihtimalimiz var. Biri Sakarya Park’tan Güneşler’e kadar olan alan, diğeri ise E-5’ten Sakarya Fidancılık’a kadar olan alan. İki yerden birine inşa edeceğimiz kültür vadisinde hemşerilerimiz kendi kültürlerini rahatça yaşadıkları bir alana sahip olacak” dedi.

 

Dünya’nın Her Yerinden Turist Gelecek

Türkiye’nin her bölgesinden vatandaşların yaşadığı ilimizde, kendi mutfaklarını tadacaklarını ifade eden Başkan Adayı Yüce, “Lezzet Durakları Vadisi inşa edeceğiz. İllerin kendi lezzetlerini sunduğu bir alan olacak. Sakarya’ya Türkiye’nin her bölgesinin mutfağının yanı sıra tüm dünya mutfağını getirmeyi planlıyoruz. Tüm dünyadan şehrimize turist getirme hedefindeyiz” şeklinde konuştu.

 

Üçüncü Üniversite Geliyor

“2 üniversite ve 100bin civarında üniversite öğrencimiz var. Özel veya kamu olacak bir üniversite daha getirmeyi planlıyoruz. Bu üniversitemiz, dünyanın en önemli üniversitelerinden alanında uzman akademisyenlerden oluşacak bir üniversite olacak. Bunun yanında çocuk üniversitesi kurmak istiyoruz. Çocuk Üniversitesinde hafıza geliştirme ve hızlı okuma projelerini öğrenecekler. Bu üniversite sayesinde eğitimde hem hafıza geliştirme hem de hızlı okuma eğitimlerini daha iyi almak için en modern teknikleri daha çocukken kazandırmak istiyoruz. 

 

Yeni Kütüphane

“Şehrimizde ciddi bir kütüphane eksiğimiz var. 1milyon kitabı olan bir kütüphaneyi Sakarya’mıza kazandırmak için çalışma programımıza aldık. 24 saat açık olacak olan bu kütüphanemizde uluslararası yazarların kitapları da bulunacak”

 

“Mazi ve atiyi birleştiren bir mimari anlayışını şehrimize getireceğiz. Cumhurbaşkanımız yatay mimariyi her konuşmasında dile getiriyor. Biz de bu modeli uygulamayı sürdüreceğiz”

 

Uzun Çarşı’nın Üzeri Kapanacak

“Uzun Çarşı 3. Etap projesi de önceliklerimizden bir tanesi. Uzun Çarşı çok güzel oldu ancak esnafımızın üzerini kapatmak konusunda talebi var. Biz de esnafımızdan gelen bu talebi karşılıksız bırakmayacak ve uzun çarşının üzerini kapatacağız”

 

Ada Treni Öyle veya Böyle Gelecek

“Ada Treni gittiği yerden geri gelecek. Ada Treni yeniden Adapazarlıların olacak. Ama nasıl olacak? İki projemiz var. Birincisi Japonya’da olan teleferik gibi projeyle, ya da yer altından tünel ile geri dönecek.  Yukarıdan ya da aşağıdan bir şekilde Ada Treni şehir merkezine dönecek”

 

 

Sakarya Akacak, Sakaryalılar Kazanacak

“Sakarya Nehrimizin Bilecik sınırından başlayıp Karadeniz’e kadar 150 km lik bir mesafesi var. Bu mesafe hem ülkenin üniversitelerini hem de uluslararası üniversitelerin ödüllü proje yarışması çerçevesi içerisinde bu nehrimizi en maksimum seviyede kullanmanın çalışması içinde olacağız. Bu proje vesilesi ile turizmi, ekonomiyi, ulaşımı maksimum seviyeye çıkaracağız. Dolayısıyla nehrimiz Tuna Nehri gibi ulaşım olarak, Nil Nehri gibi turizm olarak en iyi seviyeye taşıyarak, ekonomimize de büyük katkı sağlayacak. Yani diyoruz ki Sakarya Akacak, Sakaryalılar Kazanacak” 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER