Yıpratıcı Değil Yapıcıyız Biz

7 Şubat Pazar günü yapılacak olan Ziraat odası olağan kongrede Başkan Fikri Hordoloş’tan tüm delegelere birlik ve beraberlik çağrısı.

Yıpratıcı Değil Yapıcıyız Biz
banner3

Hordoloş 8 Yıldan bu yana Oda olarak gerek meclis gerek ise Yönetim kurulu olarak yaptıklarımız ortada asla yıpratıcı değil hep yapıcı olduk bundan böylede öyle kalmaya devam edeceğiz diye konuşurken,herkes biliyorki çok değil 8 yıl önce oda olarak kirada oturuyorduk bugün ise herşey ortada kendi binamızda ikamet etmekteyiz bütün çalışmalarımızı odamız üyelerinin enfaatleri doğrultusunda çalıştık İşkur ile işbirliği yaparak yaklaşık 650 üyemize Fındıkçılıktan başlayıp süt hayvancılığı seracılık gibi kurslar düzenleyerek yine üyelerimize 300 bin liraya yakın bir ücreti üreticilerimize girdi sağladık Odamızın kapısı sürekli üyelerimize güler yüzle açılıp üç ziraat mühendisi ile hizmetlerimize devam etmekteyiz,keza her yıl tüm yelerimizi odamız tarafından çeşitli Tarım fuarlarına götürmek sureti ile günün tarım teknolojisini takip etmelerini sağlamaya çalıştık Başkan Hordoloş bugüne kadar Çiftçilerimize eğitim bazında şu kursalrı düzenlediklerini açıkladı
İlçemiz tarım yapısı itibariyle ağırlıklı olarak fındık tarımı yapılmaktadır. Oda olarak eğitimlerimizi yoğun tarımın yapıldığı ürünler ve geliştirmekte olan tarımsal ürünler üzerine yapmaktayız. İlçe merkez ve mahallelerinde köy kahvelerinde ve uygulamalı olarak da fındık bahçelerinde üreticimizin eksik olduğu ve yanlış yaptığı konular üzerinde yoğunlaşarak bilinçli üretim yapılmasına katkı sağlıyoruz. Fındıkta ağırlıklı olarak budama, filiz alma konularını uygulamalı olarak bahçelerde vermekteyiz. Seminer çalışmalarında fındıkta gübreleme (kışlık- yazlık gübre kullanımı, besin maddeleri eksikliğinde ortaya çıkacak arazlar, bilinçsiz gübrelemenin neticesinde karşılaşılacaklar sorunları irdeliyoruz, zirai ilaçlama konularında doğru zamanda, doğru miktarda, hastalık ve zararlının doğru teşhis edilmesi ve tedavisinin sonuç verim açısına özen gösteriyoruz. Bu bağlamda yıl içerisinde mahalle toplantıları ve seminerleri her mahalleye ayrı ayrı gezerek vermekteyiz.
 Odamız bünyesinde 3 adet tarım danışmanı Ziraat mühendisi görev yapmakta ve çiftçilerimizin üretim konusunda yapacağı yenilikten ve hâlihazırda ekili ürününde karşılaşacağı sorunlara ışık tutmaya çalışıyoruz.  Üreticimiz istediği zaman çekinmeden odamız mühendislerinden destek almaktadır.
 
Kamuyla beraber 2011’den bu yana tarım kurslarımızı gerçekleştiriyoruz. Fındık Yetiştiriciliği, Çilek yetiştiriciliği, Baklagil yem bitkileri, meyve ağaçlarında aşılama ve budama, bitki zararlılarıyla mücadele, Arıcılık, Süt sığırı yetiştiriciliği, Seracılık gibi konularda kurslarımız gerçekleşti ve 2015 yılında da devam etmektedir. Derslikler 25 kişilik olup kursa gelen kursiyer kurs sonunda sertifika almakta ve günlük olmak üzere kurs katılım bedeli almaktadır. 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER