banner28

YENİ ZELANDA DA CUMA KATLİAMI! ÇOK SAYIDA ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda ölü sayısının 49 olduğu açıklandı. Polis, 1’i kadın 4 saldırganın yakalandığını açıkladı.

YENİ ZELANDA DA CUMA KATLİAMI! ÇOK SAYIDA ÖLÜ VE YARALILAR VAR
banner3

Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde iki camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırıda ölü sayısı yükselmeye devam ederken yeni detaylar geliyor. El Nur ve Line Wood Mescidi'ne düzenlenen saldırıda ölü sayısının 30'a yükseldiği açıklandı. Polis, yaralıların Christchurch Hastanesine kaldırıldığını duyurdu. Şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, Yeni Zelanda Polisi Müslümanları camiye gitmemeleri konusunda uyardı. Polis, 1'i kadın 4 saldırganın yakalandığını duyurdu.


Yeni Zelanda Başbakanı Ardern: “Detaylı planlanmış bir terör saldırısı”
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch şehrinde 2 camiye düzenlenen terör saldırısından sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Soruları cevaplayan Başbakan Ardern, saldırının çok detaylı planlanmış bir “terör saldırısı” olduğunu söyledi.

"Her yerde ölü insanlar gördüm"
Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah giyinmiş bir adamın Al Noor Camisi'ne girdiğini, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtığını, içeride kargaşa yaşandığını, saldırganın, güvenlik görevlileri gelmeden camiden uzaklaştığını iddia etti. Peneha, camidekilere yardım etmek için girdiği sırada her yerde ölü insanlar gördüğünü belirtti.
Silah seslerinin, Linwood Mahallesinde bulunan bir camiden daha duyulduğu belirtildi.
 

"KİLİSEDEN CAMİYE DÖNDÜĞÜ İÇİN BURAYI SEÇTİM"
Saldırıdan hemen sonra sosyal medyadan canlı yayına devam eden terörit, saldırıyı aslında Christchurch’ün yaklaşık 30 kilometre güneybatısında bulunan bir kasabadaki camiye yapmayı planladığını belirtiyor. Fakat bu Al Noor ve Linwood camilerinin kiliseden dönüştürüldüğünü fark edince bunun bir saygısızlık olduğunu düşündüğü için buraya yaptığını iddia ediyor.


Saldırgan Avustralya doğumlu
İskoç bir aileden gelen ve Avustralya'da doğan Brenton Tarrant isimli saldırganın 28 yaşında olduğu tahmin ediliyor.
Katliamı işleyen saldırganın, kendi YouTube sayfasından 70 sayfalık bir manifesto yayınlandığı ortaya çıktı.
Tarrant'ın manifestosunda Türklerle ilgili bir bölüm de yer alıyor.

Omuz üstü ve kalça atışları kusursuz yakın

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada, teröristin silah seçimi ve seçtiği silahların kullanımında son derece profesyonel bir yaklaşım sergilediğini söyledi.

Katilin 'beceri-soğukkanlılık-kararlılık' üçgenindeki tüm değerlerinin en üst noktada olduğuna işaret eden Ağar, şunları söyledi:
"Saldırı anına dair görüntülerde bu kararlılığı rahatlıkla görebiliyoruz. Silah seçimi ve kullanımı 'öylesine' bir isim olmadığın gösteriyor.
"İnsanları katlederken hem net bir şekilde gördüğü hedefleri hem de 'rastlantı hedeflerini' çok iyi algılıyor. Omuz üstü ve kalça atışları kusursuza yakın."

Hedefinin üzerine ateş ettikten sonra, 'canlı-cansız' ayrımını çok rahat bir şekilde yapabildiğini görüyoruz. Aynı zamanda hedef tespiti, hedefini seçimi ve seçtiği hedefi etkisizleştirme noktasında olukça yetkin bir terörist var karşımızda.
 

Adrenalin bu seviyedeyken böylesine soğukkanlı olmak çok zor
Bu tür terör saldırılarında adrenalinin en üst seviyede olduğu bilgisini de paylaşan Ağar, "Böylesine yüksek adrenalinde yukarıda saydığımız işleri yapabilmesi kolay değil" dedi.
"Teröristin silahlı yürüyüşü, hareket halinde ateş etme kabiliyeti oldukça üst düzeyde" ifadesini kullanan Ağar, şunları kaydetti:
"Bu yetenekleri nerede kazandığını bilemem ancak son derece profesyonel bir şekilde bu işi yaptığını söyleyebiliriz.
İşin bir diğer önemli noktası da aslında her insanda doğuştan olan 'vicdan'ın bu olayda tamamen devre dışı kalması.
 

"Aşırı Hristiyan tanımı ve şahsın radikal unsur olduğu bilgisinden yola çıkarak, teröristin Hristiyanlık içindeki akımların etkisiyle 'beyninin formatlandığını' söylemek mümkün."

Vicdanı ve aklı devre dışı bırakan bu yaklaşım bize FETÖ'yü ve 15 Temmuz gecesi FETÖ'cülerin masum insanların üzerine uçakla, tankla, tüfekle, makinalı silahlarla ölüm yağdırmasını hatırlatıyor."

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER