Yeni askerlik sistemi ne getiriyor?

Askerlik süresi kısalıyor, bedelli kalıcı hale getiriliyor. Yeni düzenleme ile zorunlu askerlik sisteminde köklü değişiklikler planlanıyor. Vatani görevini yapanlar kanun çıktıktan sonra 6 ayını doldurunca terhis olabilecek. 6 ayın sonunda isterlerse maaşlı 6 ay daha askerlik yapabilecekler. Peki Yeni askerlik sistemi ne getiriyor? Bedelli askerlik nasıl olacak? Ayrıntılara ve yeni gelişmelere bu haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yeni askerlik sistemi ne getiriyor?
banner3

Askerlik süresi 6 aya inecek. Lise mezunu ve altı gençler 1 ay temel askerlikten sonra 5 ay kıta görevi yapacak. Bedelli askerlik ise kalıcı hale gelecek.

2-3 yıllık yüksekokul mezunları, yedek astsubay olarak istihdam edilecek. Üniversite mezunları ihtiyaca göre yedek subay olabilecek.

Bedelli askerliğe lise mezunları 22, üniversite mezunları 28, yüksek lisans 32, doktora mezunları 35 yaş sonuna kadar başvurabilecek. Başvuru fazla olursa kura çekilecek. Bedelli hakkı kazananlar 1 ay eğitim yapacak.

Bedelli için bugün belirlenen miktar yaklaşık 31 bin TL. (240 bin gösterge rakamının 657 sayılı kanunun 154'üncü maddesine göre her yıl ilk tespit edilen memur aylık katsayısının çarpımıyla belirlenecek.)

Bedelliden bakaya ve yoklama kaçağı olanlar bir defaya mahsus yararlanabilecek. Bedelli hakkı elde edip vazgeçenler, tekrar başvuramayacak. Öğretmenler, ihtiyaca göre temel askerlik eğitiminden sonra öğretmen olarak görev yapabilecek. Doktorlar 1 aylık temel eğitimden sonra askerliğini doktor olarak tamamlayacak.

Şehit yakınlarının hakları devam edecek. Şehit olanların anne ve babasının talebi halinde,1 kardeşi askere gitmeyebilecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER