banner28

Yaşa'dan Seçim Öncesi Arap Sokağı Yorumu!

Diriliş Postası Köşe Yazarı İsmail Yaşa, 'İslam Dünyasında Seçim Heyecanı' başlıklı yazısında Türkiye ve diğer Müslüman ülkelerdeki seçim nabzını tutarak seçimlere az bir zaman kala düşüncelerini köşesine taşıdı.

Yaşa'dan Seçim Öncesi Arap Sokağı Yorumu!
banner3

Yazısında Türkiye düşmanı olan bazı gazetelere ve ana muhalefetede göndermeler yapan Yaşa, bu seçimin diğerlerinden farklı olduğunu belirterek Arap sokağınında karalamalara itimat göstermediğinden bahsetti.

İsmail Yaşa’nın bugünkü başköşe yazısı şöyledir;

Türkiye yarın tarihinin en önemli seçimlerinden biri için sandık başına gidiyor ve sandıklardan çıkacak sonuç ülke genelinde olduğu gibi yurt dışında da merakla bekleniyor.
AK Parti, anayasayı ve sistemi değiştirmeye yetecek sayıda milletvekili çıkarabilecek mi?
HDP barajı aşabilecek mi?
Koalisyon olma ihtimali var mı?
AK Parti iktidardan düşerse Türkiye’nin Ortadoğu ve Arap dünyasına yaklaşımı değişecek mi?
Suriyeli mültecilere ne olacak?
Kafalarda benzeri birçok soru var.
Yarın yapılacak seçime Arap sokağından ilgi yoğun.
Nasıl olmasın?
Çünkü bu seçim sadece Türkiye’yi değil, tüm bölgeyi etkileyecek nitelikte.
Sandıklardan çıkacak sonuç sadece Washington’da, Londra’da, Paris’te, Berlin’de değil Şam’da, Kahire’de, Bağdat’ta, Abu Dhabi’de ve birçok Arap başkentinde, Tahran’da ve Tel Aviv’de de merakla beklenecek.
Seçmen yarın sandık başında oyunu verirken Beşşar El Esed’i, Abdülfettah El Sisi’yi, Muhammed Bin Zayed’i, Netanyahu’yu ve benzerlerini ya sevindirecek veya üzecek.
Türkiye’de partilere veya adaylara oy veriliyor gibi düşünülse de dışarıdan bakınca görülen tablo bu.
Ya ülkemizin ilerlemesine ve güçlenmesine oy verilecek veya eskiye dönüp içine kapanmasına.
Türkiye’ye yıllardır gelip giden, seksenlerin, doksanların Türkiye’sini tanıyan Araplar, olumlu yönde yaşanan bunca değişimin ve hayata geçirilen dev projelerin ardından AK Parti’nin anketlerde hâlâ yüzde 50’nin altında görünmesine şaşırıyorlar.
Seçmenlerin tam olarak ne istediklerini ve neye itiraz ettiklerini anlayamıyorlar.
New York Times gazetesinin, Economist dergisinin Türkiye ve seçimler hakkında yazdıkları, Gülen Cemaati’nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’yla ilgili asılsız iddiaları, Kılıçdaroğlu’nun “altın klozet”i Arap sokağında da biliniyor.
Çünkü Türkiye’nin bölgede güçlenmesinden ve bölge halkları arasında beğeni toplamasından rahatsız olan rejimlerin medyaları bu tür haberleri ve makaleleri hiç kaçırmadan Arap okuyucuya aktarıyor.
Şükür ki günümüzde yalancının mumu yatsıya kadar dahi yanmıyor ve her türlü bilginin aslına insanlar kısa sürede ulaşabiliyor.
Hamdolsun ki Arap sokağında Türkiye, AK Parti ve Erdoğan aleyhinde karalama kampanyası yürüten gazetelerin ve televizyonların halk nezdinde güvenilirliği yok.
Hatta bazılarının Türkiye aleyhindeki yayınları ülkemize sempatiyi artırıyor.
Bir de dualar var; Mekke’de, Medine’de, Kudüs’te, Gazze’de, Arap coğrafyasının her köşesinde, ücra bir köy evinde, bir bedevi çadırında, sınırda bir mülteci kampında, Türkmen Dağı’nda bir ağaç altında yapılan dualar…
“Allah Türkiye’yi korusun.”
“Allah Erdoğan’ı muvaffak eylesin.”
“Allah AK Parti’ye zafer nasip etsin.”
Özgürlük ve onur mücadeleleri bir kaşık suda boğulmak istenen Arap gençliğinin bahara inancı sürsün diye yapılan dualar…
Türlü oyunlarla karşı karşıya olan ve felaket üstüne felaket yaşayan bir coğrafyada Türkiye güçlü bir dost ve güvenilir bir sığınak olarak kalsın diye yapılan dualar…
Filistin’e, Arakan’a, Somali’ye yardımlar devam etsin diye yapılan dualar…
Suriyeli mülteciler kovulmasın diye yapılan dualar…
O duaların birçoğuna bizzat şahidim.
Yarın yapılacak seçimin heyecanını Arap coğrafyasındaki kardeşlerimiz de bizimle birlikte yaşıyor.Rabbim en samimi duygularla yapılan o duaları kabul eylesin.
Ülkemiz, bölgemiz ve tüm Müslümanlar için hayırlısını nasip etsin.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2015, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER