banner28

Yargıtay : "Türkiye Sosyal Bir Devlettir"

Sakarya Karasu’da 5 yıl önce sosyal güvencesi olmadığı için ablasının sağlık karnesiyle doğum yapan Saynur K. hakkında dolandırıcılık suçundan açılan davada ceza verilmedi, emsal niteliğinde olan kararı Yargıtay da onadı.

Yargıtay : "Türkiye Sosyal Bir Devlettir"
banner3

Sosyal güvencesi bulunmayan ve maddi durumu da iyi olmayan Saynur K. doğum yapabilmek için hastaneye ablasının sağlık karnesiyle yatış yaptırdı. Doğumu kardeşi yapmış gibi gösteren kadın, bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. Gerçek anlaşılınca Saynur K. ve kardeşi ile eniştesi hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu'nu 400 lira zarara uğrattıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Soruşturma sonucunda Saynur K. ve ablası ile eniştesi hakkında SGK'yı dolandırdıkları iddiasıyla Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.
 

Yüksek mahkeme, maddi durumu olmayan ve sosyal güvencesi bulunmayan kadının doğacak çocuğunu tehlikeden kurtarma zorunluluğu içerisinde olduğunu, dolayısıyla bu yaşamsal tehlikeden korunmak ve doğumu gerçekleştirmek amacıyla zorunluluk halinde ablasının sağlık karnesini kullandığını belirterek mahkemenin verdiği kararın isabetli olduğuna hükmetti.

radyonethaber.com

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2014, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER