Velilere Yönelik Seminer

Sapanca Toplum Sağlığı Merkezi tarafından gelecek nesillerin sağlıklı beslenmesi ve yetişmesi adına Alaçam Orta Okulu Konferans Salonunda büyüme ve gelişme çağındaki 4-5-6 ve 7. sınıf öğrencilerinin velilerine yönelik "Sağlıklı Beslenme ve Çocuklarda Obezite”, “Madde Kulanımına Hayır” konulu iki farklı seminer düzenlendi.

 Velilere Yönelik Seminer
banner3

Eğitim hemşiresi Leyla Erdoğdu tarafından verilen seminerde öğrencilere Obezite ve Kaşeksi (aşırı zayıflık) konularında bilgiler verilerek, obeziteye yol açan etkenler açıklamalı olarak anlatıldı. Çocuklar başta olmak üzere tüm bireyleri, obezite konusunda bilinçlendirmeyi hedeflediklerini ifade ettiler. Sağlıklı beslenme alışkanlığının çocukluk çağında kazanılacağını ifade eden Erdoğdu şunları söyledi: “Çocuklarımızın derslerde başarılı olup, hasta olmaması için sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerektiğini ifade etti. Kahvaltı yapılmadığı takdirde, derslerde dikkat dağınıklığı, yorgunluk ve baş ağrısı olur. Uzmanlar, yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların, zihinsel ve bedensel performansının azalarak, okul başarılarının düştüğünü ortaya koymuştur. Sağlıklı bir yaşam, kaliteli bir geleceğe zemin hazırlar. Sağlıklı beslenme alışkanlığı, çocukluk çağında kazanılır. Yarınlarımız olan değerli çocuklarımızdan tek isteğimiz; annelerinizin, büyükannelerinizin sizin için özenle hazırladığı yemekleri, sevgi dolu aile sofralarında afiyet ile yemeleridir” dedi. 
 
Okul Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Madde Kullanımına Hayır” konulu seminerde Nilay Boz tarafından uyuşturucu bağımlılığı, korunma yolları ve bağımlı olanların durumları hakkında detaylı bilgiler verildi. Uyuşturucu madde kullanımında en önemli nedenlerin başında arkadaş çevresi ve merak geldiğini ifade eden Nilay BOZ “Uyuşturucudan korunmak için en önemli yol asla kullanmamaktır. 'Bir defa kullanmaktan bir şey olmaz' diyerek başlanan kötü alışkanlıklarla daha sonra, dönüşü olmayan bir yola girilebilir ve çocuklarımızın hayatları kararabilir. Bunun için çocuklarımız arkadaş çevrelerini iyi seçmeliler” dedi.

Seminer sonunda Okul Müdürü Atilla Çetinkaya eğitimi gerçekleştiren yetkililere teşekkür ederek, çiçek takdiminde bulundu. Çetinkaya yoğun ilgi gören seminerlerin farklı konularda önümüzdeki günlerde devam edeceğini ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2015, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER