Valilikten “Hayalet Ağ” Açıklaması

Sapanca Gölü’nde meydana gelen hayalet ağ olayının ardından Sakarya Valiliği’nden açıklama geldi.

Valilikten “Hayalet Ağ” Açıklaması
banner3

Eşme Sahili açıklarında kamp kuran iki kişi tarafından fark edilen olayda; su üzerinde ölü bulunan ördek ve balıklar ile karşılaşılmış; ardından gölde hayalet ağ olarak bilinen bir misina ağına rastlanmıştı. Ardından olayın yetkililere bildirilmesi ile bölgede araştırma yapan İl Tarım Müdürlüğü Ekipleri, ağın kim ya da kimler tarafından bırakıldığını araştırmaya başlamıştı.

Sakarya Valiliği’nin başlattığı tahkikatlar sürerken, Valilikten gelen yeni açıklama ile yapılan incelemeler hakkında bilgi verildi.

Delil Bulunamadı

Yapılan incelemeler sonucu eylemin faillerine ait herhangi bir delil bulunamadığının altı çizilirken, 300 metre ağ içine dolanmış 68 adet sakarca, yeşilbaş, elmabaş ve Altıngöz ayrıca; sazan, kızılkanat ve turna gibi balık ve ördek gibi canlı türlerinin ağlara dolanmış ve çürümüş olduğuna rastlandığı ifade edildi. İşte o açıklama:

“ İlimizde bazı basın organlarında "Sapanca Gölü'nde katliam", '"Hayalet ağ' katliamı!" ve "Bunu yapan insan olamaz" şeklindeki yayınlanan haberler İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda:

11.01.2020 tarihinde saat 13:00'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gelen ihbar değerlendirilmiş olup aynı gün saat 15:00'da Sapanca Gölü Eşme Mevkiine (Kocaeli İl sınırı) intikal edilmiştir. Sahilde amatör sportif avcılık yapan balıkçının oltasına takılması suretiyle atıl halde atıl halde bulunan 300 metre ağ içine dolanmış 68 adet sakarca, yeşilbaş, elmabaş ve Altıngöz ayrıca; sazan, kızılkanat ve turna gibi balık ve ördek gibi canlı türlerinin ağlara dolanmış ve çürümüş halde oldukları görülmüştür.

Balıkçık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü’nce sahipsiz olan ağ alınıp, işlem yapılmak üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kampüsüne getirilmiştir. Burada yapılan inceleme ile bu sorumsuz eylemin faillerine ait delil aranmışsa da bulunamamıştır. 13.01.2020 tarihinde sahipsiz olan ağ Büyükşehir Belediye Entegre Tesisine imhası için gönderilmiştir.

2018-2019 yıllarında İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Sapanca'da 7/24 zamanlı toplam 141 denetim yapılmış olup, 60500 Metre ağ, 30000 metre pareketa, 1350 Adet pintere el konularak, 31 kişiye idari para cezası uygulanmıştır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER