Vali Nayir İlkokulu Ziyaret Etti ‘Eğitim Çok Etkili Bir Alandır’

Vali Nayir Bahçelievler Gazi İlkokulunu ziyaret etti. Nayir gerçekleştirdiği ziyarette Tasarım ve Beceri Atölyesinin kurdelesini kesere açılışını yaptı.

Vali Nayir İlkokulu Ziyaret Etti ‘Eğitim Çok Etkili Bir Alandır’
banner3

Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Dere ve Bahçelievler Mahalle Muhtarı Göksel Yüksel’in de eşlik ettiği ziyarette Okul Müdürü İsmail Yaman okulun tarihçesini anlatıp genel bilgiler vererek; 2000-2001 eğitim-öğretim yılında hizmet vermeye başlayan okullarının 2018-2019 eğitim- öğretim yılından itibaren yeni yapılan ek bina ile normal eğitime geçtiğini, spor ve kültürel dallarda öğrencilerin birçok başarısı bulunduğunu, 4 idareci ve 80 öğretmen ve bin 790 öğrenciyle eğitim-öğretim vermeye devam ettiklerini belirtti.

VALİ OLMAK

Öğrencilerden Vali olmanın nasıl bir duygu olduğunun sorulması üzerine Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Vali olmak elbette güzel bir duygu, ancak zor yanları da çok fazla diyebilirim. Valilik görevinin en güzel yanlarından birisi de sizler gibi sevimli ve enerji dolu çocuklarımızla bir araya gelerek tanışmaktır. Valilik ilin genelindeki problemleri çözme makamı olduğu gibi herkesle yakın olmak, tanışmak açısından da güzel duygular barındırıyor” diye söyledi.

KİTABIN ÖNEMİ

3/C sınıfında kitap ayracı etkinliği yapan öğrencilere kitap okumanın önemine dair tavsiyelerde bulunan Vali Nayir, “Hiç gitmediğiniz yerler hakkında kitap okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Mesela Cezayir’i görmeseniz bile, onunla ilgili yazılan bir kitabı okursanız oraya gitmiş gibi hissediyorsunuz. Binlerce yıl önce yaşanmış bir olayı öğrenmek istiyorsanız yine kitaplardan yararlanabilirsiniz. Geleceğe ait hayalleri, umutları kitaplar size öğretebilir ve yine geleceğe ait ümitlerinizi kitapla geliştirebilirsiniz.

Anne-babanız öğretmenleriniz, bizler gibi büyükleriniz sizlerden güzel olan her şeyi istiyoruz ve bekliyoruz. Daha güzel bir dünya için de yine size güvenip, sizi seviyoruz. Güzel olan her şey için sizlerden büyük beklentilerimiz var, bizi mahcup etmeyeceğinize inanıyorum. Bugünkü ziyaret bizim için de heyecan verici, güzel ve mutlu bir anı oldu. Okulunu seven, öğretmenlerini seven, ailelerini seven öğrencilerimizi görmek bizleri de sevindirdi” diyerek çocuklara kitap yazmayı düşünüp düşünmediklerini sorup okul arkadaşlığının güzel yanlarından bahsetti.

ÖĞRETMENLERLE GÖRÜŞTÜ

Her hafta çarşamba günü gerçekleştirdiği okul ziyaretlerinde öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelmekten dolayı mutlu olduklarını ifade ederek Öğretmenler Odasında öğretmenlerle tanışma toplantısı gerçekleştiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Mülki idare olarak bizler çok farklı alanlarla irtibat halindeyiz, emniyet ve asayişten sağlığa, turizmden tarıma ve sanayiye kadar, altyapıya kadar çok farklı konuları barındıran bir görev alanımız var. Bunların içerisinde eğitim geniş bir alanı etkisi altına alan, günümüzü etkileyen, geleceğimizi etkileyen önemli hususlardan birisidir. Kendi adıma bu konuya daha fazla önem verip özel bir vakit ayırma ihtiyacı duyduğumu belirtmek istiyorum. Haftanın belli bir gününü, belirli saatlerini bu işi ayırmanın bir görev olduğu inancındayım. Bu ziyaretler vesilesi ile sizlerle aynı ortamı paylaşmak, çocuklarımızı sınıflarında, derslerinde heyecanlı ve enerjik bir şekilde görmek bizlere de şevk veriyor. Eğitimdeki başarıyı artırabilecek tüm hususları sizlerle istişare edip buna katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

EĞİTİM SİSTEMİNİN ÖNEMİ

Eğitim sisteminin önemine vurgu yapan Vali Nayir,” Eğitim bir ülkenin ilerlemesine de gerilemesine de sebep olabilecek bir yapıya sahiptir. Kaliteli bir eğitim, başarılı bir eğitim, bizlere geleceğe ait en büyük ümitleri verirken, ilkelerini kaybetmiş, prensiplerini kaybetmiş bir eğitim sistemi de o ülkenin yok olmasına vesiledir. Günümüzde dünya üzerindeki ülkelerin batması için atom bombası veya nitrojen bombası gibi güçlere ihtiyaç duyulmuyor. Etkilemek istenilen ülkede dokunulan ilk yerlerden birisi eğitim sistemidir. O ülkenin alışkanlıklarının kötüye gidişine vesile olacak hamleler, o ülkeye atom bombası atılmış gibidir. Dolayısıyla bu konuda çok uyanık olmamız ve buna dair bir farkındalık oluşturmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

EĞİTİMLİ BİREYLERE İHTİYACIMIZ VAR

Konuşmalarının devamında Vali Nayir,” Eğer bir ülke eğitimiyle başarı kazanmışsa, geleceğe ait çok önemli olguları da başarmış demektir. Bazı ülkelerin sanayisi daha gelişmiş olabilir, daha farklı doğal güzelliklere, doğal zenginliklere sahip olabilir, ancak iyi yetişmiş insan gücünün bunların önünde olduğunu bilmeliyiz. Bilumum zenginliklere sahipken eğitim alanında yaşanan bir sorun, insan duyusunda, insan sermayesinde meydana gelecek sıkıntılar, elinizdekileri kaybetmenize vesile olabilir. Eğer ülkeyi bölmek, parçalamak isteyen güçlerden söz ediliyorsa, onların etki etmek isteyecekleri en önemli alanın eğitim olduğuna inanıyorum. Bunları nazara aldığımızda tüm öğretmenlerimizin bu ülkenin istiklali için, istikbali için çok önemli bir görev yaptıklarına inanıyorum. Sizler bu durumun farkını iyi kavrayan ve bu ülkenin geleceğine yön verecek mimarlar, bu ülkenin geleceği için elinize teslim edilmiş olan materyali, hamuru en iyi şekilde işleyecek kişiler olarak, bu sorumluluğu en iyi şekilde taşıyorsunuz, buna inanıyoruz” şeklinde konuştu.

HER DAİM ÜMİTLİYİZ

Sizler eğitimin en vazgeçilmez, bel kemiği, iskeleti olan arkadaşlarımızsınız. Eğitimin kalitesi öğretmenin yeterliliği ile ölçülür. Ancak bu konuda yalnızca öğretmenler tek başına yeterli olamaz, mutlaka onları destekleyecek olan diğer paydaşlara da ihtiyaç vardır. Ailelerin, aramızda bulunan Okul Aile Birliği yetkililerinin de desteği şart. Merkezi yönetim olarak bizler yerel yönetimlerle birlikte sizlere destek vermeye gayret gösteriyoruz. Sizlerden günümüzün değişen alışkanlıkları ya da teknolojik gelişmelerin verdiği olumsuzlukları hiçbir zaman bahane olarak görmemenizi ve ümidinizi daima taze tutmanızı istiyoruz.

Öğretmenler Odasında öğretmenlerin talep ve görüşlerini de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, hepsine görevlerinde başarılar dileyerek iyi bir tatil geçirmeleri dileğinde de bulundu.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER